Wąsko skoncentrowane vs. wielofunkcyjne szablony – zalety i wady

Wyjaśnię różnice między szablonami obszarowymi (niszowymi) a szablonami wielofunkcyjnymi (wielofunkcyjnymi) oraz ich zalety i wady.

Úzko zamerané vs. viacúčelové šablóny - výhody a nevýhody

Wąsko skoncentrowane szablony

Są to szablony skoncentrowane na konkretnym obszarze , czyli niszy (od niszy angielskiej). Na przykład mogą to być szablony skoncentrowane na przepisach, podróżach, wakacjach, nieruchomościach, kursach online, fotografii, hotelach, zakwaterowaniu itp. Istnieją nawet szablony dla tak specyficznych nisz, jak zakłady fryzjerskie, kościoły czy wesela .

Gdzie i jak szukać tematów wąsko skoncentrowanych

Możesz wyszukiwać takie tematy w różnych repozytoriach tematów . Istotne jest, aby te repozytoria posiadały szczegółowy filtr , według którego można filtrować żądany obszar. Pokażę to na tych dwóch przykładach:

WordPress .org

WordPress .org to oficjalne i największe repozytorium darmowych szablonów . Istnieje ponad 7000 szablonów. Jest więc bardzo prawdopodobne, że znajdziesz tutaj również szablony dla wąsko skoncentrowanych obszarów. Podczas wyszukiwania możesz użyć filtra, tagów lub samego pola wyszukiwania:

Wordpress-org-motywy-filtr
Jak filtrować szablony na wordpress.org

Las tematyczny

Themeforest to jedno z największych repozytoriów szablonów premium z bardzo zaawansowaną kategoryzacją i filtrowaniem, więc nawet tutaj z dużym prawdopodobieństwem znajdziesz temat dla wąskiej niszy.

themeforest-theme-filter
Zaawansowane filtrowanie szablonów w Themeforest

Wielofunkcyjne szablony

Szablony uniwersalne są przeznaczone do użytku w różnych obszarach . Zwykle zawierają dziesiątki gotowych skórek demonstracyjnych , które są już stylizowane przez twórców na konkretne obszary. Zwykle zawierają również znacznie więcej ustawień, dzięki czemu można je dostosować do różnych celów.

💡 Wskazówka:Wybór odpowiedniego hostingu ma kluczowe znaczenie dla szybkiej ⏱ strony internetowej. Zalecam obstawianie sprawdzonej jakości ➡️ AttHost, Wedos lub Bluehost.

Jakie wielofunkcyjne motywy wybrać?

Uważam, że Divi i Avada to najlepsze szablony wielofunkcyjne. Aby znaleźć więcej, filtruj je w Themeforest , jak wspomniałem powyżej. Pracując dla klientów miałem też okazję pracować z innymi wielofunkcyjnymi szablonami: The X Theme, Enfold, BeTheme, The7 i Flatsome – wszystkie oceniam jako użyteczne.

Możesz także użyć kombinacji szablonu Hello i narzędzia do tworzenia stron Elementor jako motywu wielofunkcyjnego. Dzięki takiemu połączeniu możesz stworzyć w zasadzie dowolny projekt, dając Ci spojrzenie na konkretne nisze.

divi demo
Demonstracja różnych wyglądów (dema) szablonu Divi

Różnice, zalety i wady

W poniższej tabeli postaram się wyjaśnić różnice między szablonami obszarowymi i uniwersalnymi (oraz ich zalety i wady) :

Wąsko skoncentrowane szablony Wielofunkcyjne szablony
Koncentrują się na określonym obszarze. Zostały zaprojektowane tak, aby można je było dopasować do każdego obszaru.
Korzyści
+ Mniej niepotrzebnych rzeczy – jeśli szablon jest dobrze wykonany, zawiera tylko elementy i ustawienia potrzebne dla danej niszy. Więc jest bardziej minimalistyczny.
+ Dopasowany do obszaru – w końcu taki szablon jest precyzyjnie dostosowany do obszaru, co jest trudniejsze do osiągnięcia przy pomocy szablonu wielofunkcyjnego.
+ Oszczędzaj czas podczas konfiguracji — ponieważ zwykle ma mniej ustawień niż motyw wielofunkcyjny
+ Cena – Niektóre szablony uniwersalne (takie jak Divi ) mają dożywotni dostęp i nieograniczone korzystanie z szablonu za jednorazową opłatą. Jest to szczególnie przydatne dla tych, którzy potrzebują więcej stron internetowych.
+ Oszczędzaj czas dzięki ponownemu wykorzystaniu — zaleta dla tych, którzy tworzą wiele witryn — po prostu naucz się pracować z jednym szablonem i nie musisz uczyć się innego.
+ Więcej samouczków – w Internecie jest więcej samouczków i forów (ponieważ są one znacznie częściej używane niż szablony niszowe), które mogą ci pomóc.
Niedogodności
– Więcej bugów – z mojego doświadczenia te wąsko skupione tematy mają czasem więcej bugów niż szablony wielofunkcyjne, nad którymi od dłuższego czasu pracuje większy zespół programistów (uwaga, to nie jest reguła).
– Słabsza dokumentacja – z mojego doświadczenia mają słabiej rozwiniętą dokumentację niż wielofunkcyjny typ szablonu.
– Ryzyko końca wsparcia – zdarzyło mi się, że twórcy szablonu przestali rozwijać, aktualizować i wspierać szablon (prawdopodobny powód – mniejsza sprzedaż niż się spodziewali, więc to się nie opłaci).
– Więcej czasu na naukę – to nie jest reguła, ale czasami zajmuje to więcej czasu w porównaniu z tematami wąsko ukierunkowanymi, ponieważ tematy wielofunkcyjne mają więcej opcji.
– Mniej możliwości dostosowania niż konkretny szablon.

Jaki typ wybrać?

Wybór odpowiedniego szablonu zależy od sytuacji. Ogólnie rzecz biorąc, jeśli jesteś agencją, freelancerem lub osobą planującą tworzenie wielu stron internetowych, rozważyłbym sięgnięcie po uniwersalny szablon . Jeśli planujesz mieć tylko jedną stronę internetową, to wąsko wyspecjalizowany szablon lepiej spełni wymagania w danym obszarze.

💡 Chcesz szybszą ⏱ stronę? Szybkość witryny jest ważna zarówno dla odwiedzających, jak i dla SEO. Najlepsze wyniki uzyskałem dzięki wtyczce WP Rocket, którą gorąco polecam.
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny? Wesprzyj mnie jego udostępnianiem. 👍
WordPress Návod v PDF

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj