Co to jest VPS i jak działa? Jakie są najlepsze VPS?

VPS to usługa hostingowa, która dzieli serwer na kilka serwerów wirtualnych. Dowiedz się, które VPS są najlepsze na rynku!

najlepszy vps

W dzisiejszych czasach VPS jest niezbędnym aspektem dla każdego, kto próbuje prowadzić własną, odnoszącą sukcesy stronę internetową.

Niezależnie od tego, czy jesteś kompletnym początkującym, czy masz już pewne doświadczenie w zarządzaniu stronami internetowymi, hosting VPS może przynieść Ci niezliczone korzyści – zarówno od strony technicznej, jak i finansowej.

Przyjrzyjmy się więc, czym właściwie jest VPS i jak działa, a także jak wybrać VPS, aby odpowiadał Twoim potrzebom.

Na koniec przyjrzymy się również kilku najlepszym dostawcom VPS (+ VPS, który możesz wypróbować za darmo nawet teraz).

Co to jest VPS?

VPS (Virtual Private Server) to usługa hostingowa, która dzięki technologii wirtualizacji dzieli serwer fizyczny na kilka serwerów wirtualnych.

Każdy serwer wirtualny jest oddzielony od innych, ma swój własny rozmiar pamięci RAM i procesora i służy użytkownikowi jako pamięć masowa dla sieci lub do innych celów prywatnych.

Jak działa VPS?

VPS jest zasadniczo symulacją prawdziwego, dedykowanego serwera, chociaż współdzieli on zasoby jednego, fizycznego serwera z innymi.

Zasadę VPS można ogólnie opisać jako pewną warstwę wirtualną, która leży w systemie operacyjnym serwera za pomocą technologii wirtualizacji.

Warstwa ta jest zatem serwerem oddzielonym „wirtualnymi ścianami” od innych serwerów wirtualnych i na którym użytkownik może zainstalować własny system operacyjny lub dowolne oprogramowanie bez dostępu do niego innych użytkowników.

Ponieważ VPS jest prywatnym serwerem wirtualnym, użytkownik ma wyższy poziom bezpieczeństwa i może wykorzystywać zarezerwowane zasoby serwera fizycznego (innymi słowy – pamięć, RAM, procesor itp.) na własne potrzeby bez „kradzieży” innych użytkowników ich.

Hosting współdzielony a hosting dedykowany vs. VPS

Aby w pełni zrozumieć, jak działa VPS, należy scharakteryzować inne powszechnie stosowane w praktyce typy hostingu serwerów i opisać różnice między nimi.

Najczęściej używany hosting to:

  • Hosting współdzielony
  • Hosting dedykowany
  • Hosting VPS

Hosting współdzielony

Hosting współdzielony to najpopularniejsza forma hostingu serwerów dla stron internetowych, z których korzystają tysiące ludzi na całym świecie.

Kupując hosting współdzielony, użytkownik dzieli ważne zasoby serwera fizycznego (pamięć, RAM, procesor itp.) z resztą użytkowników, którzy również korzystają z danego serwera.

Dla lepszego zrozumienia możemy posłużyć się analogią do mieszkania w hostelu – jako użytkownik potrzebujesz tylko miejsca, w którym możesz mieszkać.

Chociaż każdy użytkownik płaci sam za mieszkanie, poszczególne elementy mieszkania (łazienka, toaleta, kuchnia, energia itp.) są dzielone ze wszystkimi osobami mieszkającymi w akademiku.

I choć takie mieszkanie może nie przynieść wiele komfortu, to jego niedociągnięcia rekompensuje bardzo niska cena mieszkania – i to samo dotyczy hostingu współdzielonego.

Główną zaletą hostingu współdzielonego jest jego cena – z tego typu usług korzystają głównie osoby, które nie dysponują wysokim budżetem.

Wszystko, czego potrzebują, to miejsce, w którym ich strony internetowe mogą istnieć (lub „żyć” 🙂 ).

Z drugiej jednak strony ten rodzaj hostingu serwerów ma też kilka wad – w przypadku, gdy jeden z użytkowników, z którymi dzielisz dany serwer, ma zbyt duże obciążenie swojej strony w postaci dużej liczby odwiedzających, to może znacząco wpłynąć na wydajność i szybkość własnej strony internetowej.

Z tego powodu hosting współdzielony jest zalecany tylko dla zupełnie nowych stron internetowych, gdzie nie spodziewasz się jeszcze ogromnej liczby odwiedzających – wystarczy być online.

Hosting dedykowany

Hosting dedykowany jest dokładnym przeciwieństwem hostingu współdzielonego – zamiast dzielić zasoby serwera z innymi użytkownikami, masz własny serwer dedykowany zarezerwowany wyłącznie dla Twojej witryny.

Innymi słowy – mieszkasz sam w ładnym mieszkaniu i należy ono tylko do Ciebie – oczywiście za znacznie wyższy czynsz za mieszkanie.

Cena usług serwera dedykowanego jest znacznie wyższa niż serwerów współdzielonych – ale za wyższą opłatą masz 100% kontrolę nad zasobami serwera, które możesz dostosować do własnych upodobań.

Z tego powodu serwery dedykowane są polecane głównie dla stron internetowych, które potrzebują wysokiej wydajności bez żadnych ograniczeń, aby z technicznego punktu widzenia działały płynnie.

Hosting VPS

W pewnym sensie hosting VPS jest hybrydą hostingu współdzielonego i dedykowanego.

Chociaż z VPS dzielisz fizyczną przestrzeń serwera z innymi użytkownikami, każdy z nich ma na sobie własną dedykowaną przestrzeń wirtualną – obejmuje to własny system operacyjny, dedykowaną ilość pamięci, zasoby procesora i pamięci RAM.

To sprawia, że VPS jest doskonałym kompromisem, który ma zalety zarówno serwera współdzielonego, jak i dedykowanego: za rozsądną cenę możesz mieć miejsce na swoją stronę internetową z potrzebnymi do tego zasobami serwera, które są zarezerwowane tylko dla Ciebie.

Dlaczego warto przejść na VPS?

1. Zwiększone bezpieczeństwo

Jeśli potrzebujesz więcej zabezpieczeń, bardziej zaawansowanych funkcji monitorowania lub lepszej metody tworzenia kopii zapasowych i bardziej niezawodnego działania Twojej witryny, VPS jest zdecydowanie wart rozważenia.

VPS jest uważany za jeden z najlepszych sposobów zabezpieczenia serwera (i witryny), a jednocześnie posiada wystarczającą ilość dostępnych zasobów serwera, aby uruchomić witrynę.

VPS są również zalecane, jeśli planujesz wdrożyć dowolną formę płatności online na swojej stronie internetowej (ponieważ potrzebujesz do tego wysokiego poziomu bezpieczeństwa i niezawodnej wydajności).

2. Większa pojemność

Jeśli właśnie stworzyłeś swoją witrynę i nie spodziewasz się zbyt wielu odwiedzających, hosting współdzielony wystarczy do względnie płynnego działania Twojej witryny – w przeciwnym razie powinieneś rozważyć VPS.

Przy nieoczekiwanej liczbie odwiedzających lub użytkowników uzyskujących dostęp do Twojej witryny, wydajność Twojej witryny może znacznie spowolnić, a nawet może wystąpić awaria serwera, który byłby po prostu przeciążony dużą liczbą osób.

Więc jeśli spodziewasz się większego ruchu na swojej stronie teraz lub w najbliższej przyszłości, powinieneś rozważyć przejście na VPS

3. Wyższa prędkość

VPS niesie ze sobą jedną wielką zaletę w porównaniu z hostingiem współdzielonym – zapobiega spowolnieniu ładowania treści na Twoich stronach internetowych, które może w końcu wystąpić.

Jeśli Twoja witryna szybko się rozrasta i zawiera zbyt dużo treści, pamięć RAM na Twoim serwerze będzie stopniowo stawać się coraz bardziej zatłoczona danymi.

W przypadku hostingu współdzielonego może wystąpić przeciążenie lub osiągnięcie maksymalnej wydajności danego serwera, co w dalszej kolejności znacznie spowolni ładowanie Twoich stron dla użytkowników.

Z tego powodu warto zastanowić się, czy będziesz musiał przejść na VPS, jeśli Twoja witryna zacznie się coraz bardziej rozrastać wraz z jej zawartością.

4. Konfigurowalny interfejs

Ogólnie rzecz biorąc, hosting współdzielony jest zalecany dla użytkowników korzystających z popularnych platform CMS, takich jak WordPress na swoich stronach internetowych.

Jeśli jednak potrzebujesz zainstalować własne oprogramowanie na danym serwerze lub skonfigurować serwer według własnych pomysłów, hosting współdzielony już Ci nie wystarczy.

Z tego powodu hosting VPS jest również zalecany dla programów, które zajmują się systemami podatkowymi, księgowością lub innymi interaktywnymi programami , które wymagają elastyczności serwera, a także szybkiego Internetu.

5. Lepsza niezawodność serwera

Jeśli często napotykasz błędy, takie jak „Usługa niedostępna” lub jakiekolwiek błędy 50X, które dotyczą wewnętrznych systemów serwera, prawdopodobnie jest to problem z hostingiem i jego usługami – dotyczy to szczególnie hostingu współdzielonego.

Z tego powodu może być lepiej przejść na VPS i uniknąć tych błędów w przyszłości.

6. Rozsądna cena!

Chociaż wszystkie wyżej wymienione problemy, które możesz napotkać, można łatwo przełączyć na serwer dedykowany, jednego problemu nie da się uniknąć nawet z nimi – a jest to cena.

Serwery dedykowane oferują doskonałe usługi, ale w stosunkowo wysokiej cenie, co może zniechęcić wielu użytkowników.

Hosting VPS jest więc świetnym kompromisem – zyskujesz wiele korzyści w przeciwieństwie do hostingu współdzielonego i jednocześnie unikasz wysokich opłat jak w przypadku hostingu dedykowanego.

Jak wybrać plan hostingowy VPS?

Wybierając odpowiedni VPS dla siebie, ważne jest, aby zdać sobie sprawę, do czego jest potrzebny, jaki jest Twój „budżet”, jakie są Twoje umiejętności techniczne i do jakiego rodzaju strony internetowej potrzebujesz VPS.

Przyjrzyjmy się więc kilku czynnikom, które mogą wpłynąć na wybór hostingu VPS.

a) Kontrolowane vs. niezarządzana usługa VPS

Wybierając hosting VPS, zazwyczaj masz do wyboru 2 opcje:

  • Niezależnie zarządzana usługa VPS
  • Zarządzana usługa VPS

Dzięki usłudze samozarządzającej masz kontrolę nad administracją serwerem, rozwiązywaniem błędów technicznych, zarządzaniem aplikacjami, oprogramowaniem, a także usługami, które są połączone z danym VPS.

Z drugiej strony, o ile nie masz dużego doświadczenia administracyjnego lub brakuje Ci umiejętności technicznych, zdecydowanie powinieneś wybrać zarządzany plan hostingowy, w którym dostawca sam zajmie się Twoim VPS.

b) System operacyjny

Chociaż ten punkt może wydawać się niepotrzebny, nie jest do końca prawdą – niektórzy dostawcy oferują jedynie system operacyjny Linux.

W takim przypadku dla każdego, kto z jakiegoś powodu potrzebuje systemu Windows (ze względu na kompatybilność), taki hosting VPS może być całkowicie bezużyteczny.

Zawsze dokładnie sprawdzaj, jaki system operacyjny oferuje usługa VPS.

c) Niezawodność

Wybierając usługę hostingu VPS, należy również przyjrzeć się jej ocenie – zdecydowanie nie wybieraj VPS, który ma ocenę użytkownika niższą niż 99 procent.

Przy niskiej ocenie po prostu nigdy nie będziesz mieć pewności, jak niezawodny jest ten VPS.

d) Sprzęt

Kupując plan hostingowy VPS, upewnij się, że serwer ma najnowsze i najlepsze komponenty sprzętowe – w tym np. typ dysku SSD, procesor, rodzaj pamięci RAM itp.

e) Obsługa klienta

Chociaż może się to wydawać nietypowym czynnikiem, całodobowa pomoc techniczna może uchronić Cię przed nieoczekiwanymi awariami serwera.

Z tego powodu należy sprawdzić, czy w każdej chwili możliwe jest rozwiązanie problemów technicznych z dostawcą VPS.

f) Kopia zapasowa

Ten punkt chyba nie musi być zbytnio omawiany – utrata danych lub ekstremalna awaria serwera to częsta część każdej strony internetowej.

Ponieważ jednak taki problem może kosztować Cię dużo pieniędzy i czasu, z pewnością docenisz, jeśli dany dostawca VPS również zaoferuje Ci łatwy, szybki i regularny backup wszystkich ważnych danych.

Top 10 najlepszych VPS

1. Niebieski host

Logo Bluehost VPS

Bluehost jest uważany za jednego z liderów hostingu VPS.

W ramach planów hostingowych oferuje szeroką gamę usług VPS, które zadowolą każdego, kto dopiero zaczyna korzystać z hostingu VPS.

Główną cechą Bluehost VPS jest to, że skupia się przede wszystkim na początkujących – i stara się im pomóc.

Dzięki ogromnej zawartości w Internecie zapewnia wiedzę wszystkim zainteresowanym hostingiem VPS. Wraz z doskonałą obsługą klienta może pomóc każdemu, kto nie ma najlepszej wiedzy technicznej na temat hostingu VPS.

2. Hostgator

Logo Hostgatora VPS

HostGator to kolejny popularny dostawca VPS na świecie.

Dzięki doskonałej obsłudze klienta możesz na przykład bezpłatnie przenieść swoją witrynę i jeden hosting do HostGator.

HostGator zapewnia między innymi niezawodną, wielowarstwową sieć ochrony przed atakami, a także nieograniczone bazy danych MySQL, pełny dostęp do roota i wsparcie 24/7 w przypadku problemów.

3. Przyjaciel

Logo Kamatera VPS

Kamatare zalicza się do najciekawszych dostawców VPS dzięki swojemu nietypowemu pakietowi usług VPS.

W przypadku Kamatery użytkownik nie wybiera samego pakietu cenowego, ale może samodzielnie ustawić dokładne ustawienia zasobów serwera, jakich potrzebuje do prowadzenia serwisu.

Kamatera pozwala ustawić nie tylko typ serwera, ale także system operacyjny, panel sterowania hostingu VPS itp.

4. Hostinger

Logo Hostingera VPS

Hostinger jest jednym z najtańszych dostawców VPS, który oferuje swoim klientom świetne usługi w rozsądnej cenie.

Dosłownie za kilka euro możesz mieć kilka GB przestrzeni dyskowej, pełny dostęp do roota, a nawet obsługę klienta, która chętnie Ci pomoże w dzień i w nocy.

Oczywiście Hostinger oferuje kilka pakietów cenowych, dzięki którym może pomóc zarówno początkującym, jak i bardziej wymagającym klientom.

5. HostPapa

Logo HostPapa VPS

HostPapa jest jednym z najszybciej rozwijających się dostawców VPS w Kanadzie i obsługuje już ponad pół miliona stron internetowych na całym świecie.

Jako VPS HostPapa spełnia praktycznie wszystkie kryteria dobrego dostawcy hostingu – oferuje dostęp do poziomu root dla VPS, ma dużą prędkość serwera, a także dużą ilość zasobów serwera, a także oferuje przyzwoitą ochronę w postaci zapora serwera.

6. Hosting Inmotion

Logo VPS hostingu Inmotion

Hosting Inmotion VPS oferuje 2 wersje swoich usług VPS – zarządzaną i chmurową.

Główne zalety tego dostawcy to wysoki poziom kontroli, jaką może mieć użytkownik, dobra ochrona przed atakami DDoS, a nawet nieograniczona liczba baz danych MySQL.

Inmotion hosting oferuje również niezwykle dużą ilość pakietów cenowych usług, z których możesz wybierać dokładnie według swoich życzeń.
Ponadto ten dostawca VPS oferuje 90-dniową gwarancję zwrotu pieniędzy w przypadku niezadowolenia.

7. Płynna sieć

Logo płynnej sieci VPS

Choć marka Liquid Web jest stosunkowo mało znana w świecie VPS, jej usługami są także tacy giganci jak Toshiba, FedEx czy nawet Warner Music Group.

Liquid Web wyróżnia się na tle konkurencji prostotą – opieka nad serwerami jest w pełni w rękach dostawcy, który rozwiąże za Ciebie każdy problem ze sprzętem lub siecią.

Ta filozofia znajduje również odzwierciedlenie w pakietach cenowych hostingu VPS. Zamiast wymyślnych nazw klient może bezpośrednio odczytać cenę hostingu VPS wraz ze wszystkimi istotnymi dla niego parametrami.

8. Hosting Scala

Logo Scalahosting VPS

Dostawcy VPS zazwyczaj zapewniają wiele zasobów zgodnie z ich pakietami cenowymi – nawet jeśli nie musisz ich używać w 100 procentach.

Ale to nie dotyczy Scalahosting VPS.

Ten dostawca VPS oferuje możliwość ustawienia dokładnej ilości zasobów serwera, jakich potrzebujesz – a przez „precyzyjny” rozumiemy naprawdę precyzyjne.

Kupując plan, możesz precyzyjnie ustawić liczbę rdzeni procesora wraz z dokładną ilością pamięci RAM, a nawet ilość dysku SSD, który będziesz potrzebować.

Dzięki temu masz dużą przestrzeń do konfiguracji zasobów serwera, którą możesz ustawić według własnych życzeń.

9. Strona internetowa

Logo iPage VPS

IPage to świetny dostawca VPS, szczególnie dla osób, które dopiero zaczynają korzystać z usług VPS.

Dzięki doskonałej obsłudze klienta i doskonałemu interfejsowi, nawet zupełnie początkujący bez znajomości kodowania mogą się po nim poruszać.

Ponadto iPage oferuje również kreatora typu „przeciągnij i upuść” do tworzenia strony internetowej, dzięki czemu można bardzo szybko uruchomić funkcjonalne strony internetowe.

10. Hosting A2

Logo VPS hostingu A2

Hosting A2 oferuje jeden z najszybszych hostingów na rynku.

Interesującą rzeczą w tym dostawcy VPS jest to, że cena pakietu nie wzrasta w przypadku niezarządzanego planu VPS z dostępem do roota – czego nie można powiedzieć o większości konkurencji.

Może to być szczególnie interesujące dla osób, które potrzebują większej kontroli nad wirtualnymi serwerami z możliwością niestandardowych konfiguracji.

Darmowy VPS

Chociaż usługi VPS nie zawsze są tanie, w niektórych sytuacjach możesz zaoszczędzić sporo pieniędzy, nie płacąc za nie z góry.

Dostawcy VPS często kuszą potencjalnych klientów różnymi bezpłatnymi wersjami próbnymi przez określony czas – 7, 15, 30 dni, ale czasami dłużej – lub oferują 30-dniową gwarancję zwrotu pieniędzy.

I chociaż ostatecznie nie możesz uniknąć płacenia za VPS, z pewnością możesz w ten sposób zaoszczędzić przynajmniej trochę pieniędzy i wypróbować VPS, zanim zdecydujesz się przejść na wersję płatną:

  • HostPapa – oferuje 30-dniową gwarancję zwrotu pieniędzy nowym klientom
  • IONOS – dzięki niemu możesz wypróbować hosting VPS za darmo przez 30 dni
  • GreenGeeks – oferuje również 30-dniową gwarancję zwrotu pieniędzy w przypadku niezadowolenia
  • Accu Web Hosting – zapewnia 7-dniową gwarancję zwrotu pieniędzy za klasyczny hosting VPS.
  • Woomhost – oferuje ciekawą opcję darmowego hostingu VPS na WordPress .
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny? Wesprzyj mnie jego udostępnianiem. 👍
WordPress Návod v PDF

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj