Co to jest VPN i jak działa? Jakie są najlepsze sieci VPN?

VPN to usługa, która pozwala użytkownikom bezpiecznie i anonimowo surfować po Internecie. Przeczytaj, jak to działa i które VPN są najlepsze!

najlepszy VPN

VPN to obecnie trend nie tylko w dużych firmach, ale także wśród zwykłych ludzi.

Dzięki nim nareszcie można bezpiecznie, anonimowo i w zaciszu domu (lub z dowolnego miejsca) odwiedzać strony internetowe, surfować po Internecie czy oglądać niedostępne treści.

W kolejnych wierszach najpierw wyjaśnimy, czym jest VPN i jak działa, a następnie przyjrzymy się najpopularniejszym usługom VPN na świecie.

Co to jest VPN?

VPN (Virtual Private Network) to usługa bezpieczeństwa, która umożliwia swoim użytkownikom korzystanie z Internetu, odwiedzanie stron internetowych lub korzystanie z platform telewizyjnych anonimowo i bez podawania wrażliwych danych.

W przeszłości VPN był używany głównie w firmach, gdzie pracownicy mogli bezpiecznie łączyć się z siecią firmową z dowolnego miejsca.

W dzisiejszych czasach VPN jest już powszechną i popularną polityką bezpieczeństwa nawet w zwykłych gospodarstwach domowych, która gwarantuje ludziom pewien stopień prywatności i ochrony.

Na rynku istnieje niezliczona ilość dostawców VPN, z których każdy niesie ze sobą szereg zalet, które mogą przyciągnąć potencjalnych klientów.

Przyjrzyjmy się teraz, jak działa VPN.

Jak działa VPN?

Zasada jest w zasadzie prosta – VPN ukrywa adres IP użytkownika przed połączeniem się z Internetem i zamiast tego używa własnego, co zapewnia anonimowość użytkownika.

Adres IP to w zasadzie unikalny kod przypisany do dowolnego urządzenia podłączonego do Internetu – adres IP jako taki jest przydzielany przez dostawcę Internetu.

Dzięki adresowi IP możliwa jest zatem identyfikacja dowolnego użytkownika (lub jego urządzenia) wraz z miejscem, w którym użytkownik połączył się z Internetem, a także danymi o dostawcy Internetu.

Jednak z adresem IP wiąże się ryzyko naruszenia prywatności – wiele stron internetowych przechowuje te adresy IP wraz z informacjami o nich w swojej bazie danych, przez co użytkownik traci pewien stopień anonimowości.

Usługi VPN eliminują ten problem, ponieważ podczas łączenia się z VPN adres IP serwera VPN jest przekazywany stronom trzecim (takim jak strony internetowe), a nie adres użytkownika – gwarantuje to, że żadne dane osobowe nie są przekazywane nikomu w Internecie.

Jakie korzyści przynosi VPN?

Dzięki bezpieczeństwu VPN zapewnia użytkownikom kilka bardzo cennych korzyści:

 • Ukryty adres IP — usługi VPN zapewniają swoim klientom pewien stopień anonimowości, ponieważ pokazują własne adresy IP reszcie świata lub stronom trzecim w Internecie. Gwarantuje to większe bezpieczeństwo bez ryzyka podania danych osobowych o użytkowniku.
 • Szyfrowanie treści – wysokiej jakości sieci VPN zapewniają również szyfrowanie danych o użytkownikach i ich działaniach w Internecie. Szyfrowanie polega w zasadzie na przekształcaniu czytelnego tekstu w zbiór (na pierwszy rzut oka) losowych znaków i liczb, których po prostu nie da się rozszyfrować. Dzięki temu użytkownicy usług VPN mogą spokojnie korzystać z Internetu, nie widząc, co oglądają lub co robią na stronach internetowych. Ten aspekt usług VPN jest szczególnie ważny w przypadku łączenia się z Internetem z miejsca, którego nie znasz lub które nie jest wystarczająco bezpieczne (np. publiczne WiFi w kawiarni), ponieważ dane, które można zobaczyć w dowolnym miejscu, nie będą miały sensu.
 • Dostęp do ocenzurowanych treści – W różnych przypadkach VPN może umożliwić użytkownikowi dostęp do stron lub treści internetowych, do których normalnie nie byłby w stanie uzyskać dostępu za pomocą własnego adresu IP. Niektóre witryny lub platformy (takie jak YouTube lub Netflix) udostępniają określone treści, filmy itp. tylko użytkownikom w określonych regionach i krajach. VPN omijają ten problem, ponieważ możliwe jest używanie z nimi różnych adresów IP, z którymi są również powiązane różne lokalizacje geograficzne, a tym samym użytkownik może uzyskać dostęp do treści, które w przeciwnym razie byłyby zablokowane lub po prostu niedostępne.

Uwaga: Chociaż usługi VPN są wyraźnie dużym plusem praktycznie dla każdego, należy zauważyć, że w niektórych przypadkach niosą ze sobą również kilka wad:
1. Wolniejsze połączenie – w zależności od dostawcy usługi VPN strony internetowe mogą ładować się znacznie wolniej. Chociaż nie zawsze tak jest w przypadku popularnych (i płatnych) usług VPN, tanie lub darmowe VPN mogą ograniczać prędkość Twojego internetu
2. Nielegalny dostęp do treści – niektóre kraje zabraniają korzystania z usług VPN w swoim kraju lub dostępu do zablokowanych treści za pomocą VPN.

Jak wybrać VPN?

Wybór odpowiedniej usługi VPN zależy od kilku czynników (w tym osobistych preferencji).

Większość standardowych sieci VPN jest prawie taka sama w swoich usługach, ale istnieje między nimi kilka różnic, które możesz wziąć pod uwagę przy dokonywaniu wyboru:

 • Poziom bezpieczeństwa — podstawowym składnikiem każdej dobrej usługi VPN jest jej poziom bezpieczeństwa. Jeśli potrzebujesz VPN głównie do zwiększenia anonimowości w Internecie, powinieneś sprawdzić, czy i w jaki sposób VPN przetwarza Twoje dane osobowe. W związku z tym powinieneś przyjrzeć się na przykład przechowywaniu danych o Tobie lub czy VPN w ogóle przechowuje jakiekolwiek dane, historię Twojej aktywności itp. (tak zwana „polityka braku logów”). Dobra usługa VPN zwykle nie przechowuje żadnych danych o swoich użytkownikach, więc niemożliwe jest niewłaściwe wykorzystanie jakichkolwiek informacji o Tobie i Twoich działaniach. Ponadto należy również przyjrzeć się poziomowi bezpieczeństwa (tj. czy VPN zapewnia protokoły ochrony takie jak SSL, TLS, PPTP, Kill Switch itp.)
 • Kompatybilność urządzeń – chociaż zazwyczaj usługi VPN są kompatybilne z większością standardowych urządzeń i systemów operacyjnych, koniecznie sprawdź, jakie prawdziwe urządzenia obejmuje VPN. Niektóre sieci VPN skupiają się tylko na urządzeniach z systemami operacyjnymi Windows, Mac OS lub Android i iOS.
 • Liczba adresów IP i serwerów – jeśli potrzebujesz VPN do usług przesyłania strumieniowego lub treści w Internecie, która jest ograniczona do określonych regionów, koniecznie sprawdź, ile i jakie adresy IP oferuje usługa VPN. Pod tym względem jest to prawdopodobnie najważniejszy czynnik, który będzie ważył przy wyborze.
 • Szybkość połączenia – podczas gdy prędkość surfowania lub prędkość przesyłania strumieniowego zwykle nie stanowi problemu w przypadku płatnych sieci VPN, możesz napotkać kilka problemów z prędkością ładowania w przypadku bezpłatnych sieci VPN. Jeśli szybkość połączenia internetowego jest dla Ciebie ważna, powinieneś sprawdzić ograniczenia usługi VPN również w tym zakresie.

Najpopularniejsze usługi VPN

1. NordVPN

Logo NordVPN

Jeśli masz przynajmniej trochę wiedzy na temat usług VPN, na pewno słyszałeś o NordVPN.

NordVPN został założony w 2012 roku i od tego czasu oferuje prywatne i bezpieczne połączenie internetowe milionom klientów w całym kraju.

Głównymi zaletami tej usługi jest ukrywanie adresów IP jej użytkowników oraz dostarczanie treści w serwisach streamingowych, które w innym przypadku byłyby niedostępne dla wielu osób.

Ponadto NordVPN może również usuwać reklamy, które zwykle pojawiają się użytkownikom w dowolnym miejscu w Internecie, a także częściowo uniemożliwiać złośliwemu oprogramowaniu dostęp do urządzeń użytkowników.

Oprócz optymalnej prędkości surfowania po Internecie i oglądania treści na platformach streamingowych, NordVPN oferuje swoje usługi dla wszystkich popularnych typów urządzeń i systemów operacyjnych – od Windows i MacOS po komputery, telefony, telewizory smart itp.

W przypadku pytań dotyczących bezpieczeństwa i anonimowości NordVPN przestrzega „Polityki braku logów” — usługa nie przechowuje ani nie udostępnia nikomu żadnych danych o Tobie.

Chociaż jest to usługa płatna, NordVPN oferuje swoim klientom 30-dniową gwarancję zwrotu pieniędzy w przypadku niezadowolenia.

NordVPN ma ponad 5000 szybkich serwerów VPN w 60 krajach.

NordVPN oferuje również inny produkt do bezpieczeństwa online – NordPass.

NordPass to menedżer haseł z szeregiem funkcji zapewniających maksymalne bezpieczeństwo Twoich haseł. Posiada łatwy w obsłudze interfejs. Chroni Twoje hasła, karty kredytowe i dane osobowe.

2. Surfshark

Logo Surfshark

Surfshark to doskonały wybór dla osób poszukujących wysokiej jakości sieci VPN o dobrym stosunku ceny do wydajności.

Surfshark oferuje za stosunkowo niską cenę dobre i szybkie połączenie internetowe odpowiednie zarówno do zwykłego surfowania przez użytkowników, jak i do hardcorowego przesyłania strumieniowego, a także doskonałą ochronę użytkownika, szyfrowanie AES-256, a także tzw. wyłącznik awaryjny.

Jedną z zalet tej usługi VPN jest szeroka gama urządzeń, które Surfshark obejmuje swoimi aplikacjami – dodatkowo może być również używany jako rozszerzenie przeglądarki dla Chrome i Firefox.

Pod względem ilości i dostępności serwerów VPN Surfshark oferuje 3200 lokalizacji serwerów w 10 krajach.

Oprócz miesięcznych i rocznych pakietów subskrypcji Surfshark oferuje również swoim klientom 30-dniową gwarancję zwrotu pieniędzy.

3. ExpressVPN

Logo ExpressVPN

ExpressVPN to jedna z najpopularniejszych i najstarszych usług VPN na świecie, która rozpoczęła swoją działalność w 2009 roku.

Obecnie udostępnia 94 lokalizacje serwerów milionom ludzi na całym świecie.

Głównymi zaletami ExpressVPN jest odblokowywanie treści internetowych, które w innym przypadku byłyby dla Ciebie niedostępne – dzięki temu możesz oglądać treści wideo z serwisów takich jak Netflix, BBC Player czy nawet Disney+ i HBO, które są przypisane tylko do danych lokalizacji .

Ponadto ten dostawca VPN chroni swoich użytkowników przed reklamami firm takich jak Facebook lub Google, a tym samym chroni Twoją prywatność w Internecie.

Kompatybilność z systemami operacyjnymi takimi jak Windows, MacOS, Android czy nawet Linux to oczywistość – w przypadku urządzeń może być również używana na routerach czy AppleTV.

Jednym z ważnych plusów ExpressVPN jest to, że nie przechowuje żadnych danych osobowych o swoich użytkownikach – dzięki temu każdy klient może surfować po Internecie anonimowo i bezpiecznie bez obaw.

Chociaż ExpressVPN jest usługą płatną, oferuje swoim potencjalnym klientom 30-dniową bezpłatną wersję swoich usług.

4. CyberGhost

Logo CyberGhost

CyberGhost to kolejna dobrze znana usługa VPN, która wyróżnia się spośród popularnych sieci VPN.

Ugruntował swoją pozytywną reputację dzięki prywatności i anonimowości swoich użytkowników, doskonałej wydajności przesyłania strumieniowego i szybkiemu połączeniu z Internetem.

Ta usługa VPN posiada ponad 7800 serwerów w 91 krajach , co czyni ją jedną z największych sieci serwerów w swojej branży.

Aplikacje od CyberGhost mogą służyć nie tylko do surfowania po Internecie, ale także do serwisów streamingowych, takich jak Netflix czy Disney+.
Jednym drobnym minusem tej usługi VPN jest ograniczona liczba urządzeń – tylko 7 urządzeń może być jednocześnie podłączonych do CyberGhost.

Ale z drugiej strony rekompensuje to szyfrowaniem AES 256, No Log Policy i Kill Switch, co gwarantuje swoim klientom doskonałe bezpieczeństwo, prywatność i anonimowość w Internecie.

CyberGhost oferuje swoim użytkownikom miesięczne, roczne i półroczne pakiety subskrypcji wraz z 45-dniową gwarancją zwrotu pieniędzy (w przypadku niektórych pakietów przedpłaconych).

5. Prywatny dostęp do Internetu

Logo prywatnego dostępu do Internetu

Private Internet Access , podobnie jak inni giganci VPN, jest z nami od bardzo, bardzo długiego czasu.

Ta usługa VPN oferuje tysiące serwerów w ponad 83 krajach, co czyni ją jednym z najlepszych dostawców usług VPN.

Dobra prędkość połączenia internetowego to oczywistość tej sieci VPN – może być używana zarówno do klasycznego surfowania, jak i do pobierania dużej ilości danych, lub do serwisów streamingowych, takich jak Netflix, Disney+ i Amazon Prime, dzięki którym możesz mieć normalnie niedostępne treści na wyciągnięcie ręki.

Jeśli jest kompatybilny, Private Internet Access działa na wszystkich popularnych urządzeniach domowych i systemach operacyjnych (Windows, MacOS, Android, Linux i iOS).

Ostatecznie tę usługę VPN można uznać za „good-to-go” praktycznie dla każdego – usługa obsługuje No Log Police, szyfrowanie AES 256, a także Kill Switch i ochronę przed wyciekiem IP.

Chociaż nie jest to do końca najtańsza usługa VPN, zdecydowanie warto przynajmniej spróbować.

Private Internet Access oferuje swoim klientom 30-dniową gwarancję zwrotu pieniędzy, dzięki czemu możesz uniknąć niepotrzebnego ryzyka finansowego.

6. ProtonVPN

Logo ProtonVPN

ProtonVPN to jedna z bardziej prestiżowych usług VPN, która ma swoje korzenie w Szwajcarii.

Od 2017 roku dominuje w najlepszych sieciach VPN dzięki szybkiej prędkości Internetu i doskonałym usługom bezpieczeństwa.

Oprócz obsługi usług przesyłania strumieniowego, takich jak Disney+ lub Netflix, ProtonVPN oferuje również swoim użytkownikom wysoki poziom prywatności podczas surfowania po Internecie i obsługi „torrentowania” na większości swoich serwerów.

Jednak jednym z jego małych minusów jest cena tej usługi – ProtonVPN oferuje nieco droższe pakiety w porównaniu do gigantów takich jak ExpressVPN, mimo że ma nieco ponad 1000 serwerów w ponad 50 krajach na całym świecie.

Z drugiej strony zapewnia swoim użytkownikom wysoki standard bezpieczeństwa, którego główne usługi VPN po prostu nie mają.
Ostatecznie możemy ocenić ProtonVPN jako świetną usługę VPN, która może spodobać się wybranej grupie osób, które są gotowe zapłacić trochę więcej za wyższy poziom bezpieczeństwa i anonimowości w Internecie.

7. Znikanie IP

Logo IPVanish

IPVanish jest bardzo ciekawą alternatywą dla popularnych usług VPN dzięki „przyjaznemu dla użytkownika” interfejsowi, który jest nie tylko zabawny, ale także łatwy w użyciu dla absolutnie początkujących.

Ta usługa VPN oferuje zabawny interfejs i wyjaśnia, jak działa usługa VPN (jako program).
Jako platforma skupia się przede wszystkim na użytkownikach, którzy po prostu chcą korzystać z usług przesyłania strumieniowego, takich jak Netflix
Inne ciekawe cechy tej usługi VPN to wyższy poziom anonimowości oraz możliwość korzystania z jednego konta na wielu urządzeniach.

IPVanish oferuje roczny plan płatności z 30-dniową gwarancją zwrotu pieniędzy. Ponadto można wypróbować tę usługę VPN przez 7 dni za darmo.

Ciekawe jest również to, że IPVanish oferuje opcję płatności w formie kryptowalut – co niektórzy klienci mogą bardzo docenić.

Najlepsza darmowa sieć VPN

Chociaż istnieje również duża liczba bezpłatnych usług VPN, należy zdawać sobie sprawę z kilku wad i zagrożeń, które mogą ze sobą nieść.
Wybierając darmową sieć VPN, powinieneś zwrócić uwagę na:

 • Ilość danych — większość darmowych sieci VPN oferuje ograniczoną ilość danych, z których można korzystać podczas surfowania po Internecie. Po minucie tych danych będziesz musiał poczekać miesiąc na odzyskanie lub przełączyć się na płatną wersję usługi VPN.
 • Bezpieczeństwo i anonimowość — bezpłatne sieci VPN mogą nie oferować tak wysokiego poziomu bezpieczeństwa, jak wersje płatne. Na tej podstawie zawsze powinieneś upewnić się, czy i jakie dane o Tobie zbiera usługa VPN.
 • Szybkość – szybkość ładowania stron internetowych lub przesyłania strumieniowego jest zwykle ograniczona przez bezpłatne usługi VPN.
 • Usługa przesyłania strumieniowego — bezpłatne sieci VPN nie zawsze mają możliwość oglądania Netflix lub innych usług przesyłania strumieniowego w ramach swoich pakietów.
  Przyjrzyjmy się teraz 3 popularnym sieciom VPN, które są bezpłatne.

1. Prywatna sieć VPN

Prywatne logo VPN

PrivadoVPN oferuje 10 GB danych miesięcznie w ramach bezpłatnego pakietu — wystarczy, aby przeglądać codziennie odwiedzane witryny.

Jedną z przyjemniejszych rzeczy w tej bezpłatnej usłudze VPN jest to, że nie musisz ciągle klikać CAPTCHA podczas surfowania w Google lub klikania stron internetowych.

Wśród wad Privado VPN jest jego szybkość – w porównaniu z popularnymi usługami VPN, prędkość pobierania jest nieco opóźniona.

2. Ukryj.mnie

Ukryj mnie logo

Jako usługa VPN, Hide.me oferuje dużą liczbę ustawień i narzędzi, z którymi użytkownik może dosłownie „bawić się”

Ta sieć VPN obejmuje również funkcje bezpieczeństwa, takie jak „wyłącznik awaryjny”, „dzielone tunelowanie” i „ochrona ukrycia”.

Ponieważ jest to darmowa sieć VPN, oferuje swoim użytkownikom tylko 10 GB danych miesięcznie.

3. Tarcza Hotspot

Logo Hotspot Shield

Hotspot Shield to kolejna darmowa sieć VPN, która jest szczególnie przydatna dla użytkowników, którzy od czasu do czasu potrzebują anonimowego i bezpiecznego dostępu do Internetu.

W ramach darmowego pakietu Hotspot Shield oferuje 500 MB danych dziennie , dobrą szybkość ładowania strony i „przyjazną dla użytkownika” aplikację.

Jednym małym minusem tej sieci VPN jest blokowanie przesyłania strumieniowego – Hotspot Shield nie pozwala na oglądanie Netflixa, HBO ani innych usług przesyłania strumieniowego w jego bezpłatnej wersji.

💡 Wskazówka:Wybór odpowiedniego hostingu ma kluczowe znaczenie dla szybkiej ⏱ strony internetowej. Zalecam obstawianie sprawdzonej jakości ➡️ AttHost, Wedos lub Bluehost.
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny? Wesprzyj mnie jego udostępnianiem. 👍
WordPress Návod v PDF

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj