Tworzenie sklepu internetowego: Prosty przewodnik dla początkujących

Myślisz o stworzeniu sklepu internetowego, ale nie wiesz jeszcze, jak to zrobić? W takim razie ten artykuł jest właśnie dla Ciebie.

Stworzenie sklepu internetowego

Tworzenie sklepu internetowego nie musi być związane z fizyką jądrową – wystarczy umieć wykonać kilka podstawowych czynności, które są po prostu niezbędne przy zakładaniu sklepu internetowego.

Przyjrzyjmy się więc, jak w kilku prostych krokach stworzyć sklep internetowy.

Krok nr. 1 – Dokładnie przygotuj się do e-sklepu

Jeszcze zanim przystąpisz do tworzenia całego e-sklepu i zaczniesz sprzedawać hurtowo swoje produkty, powinieneś dokładnie przemyśleć kilka rzeczy i przygotować się na cały proces zakładania.

a) Wybór domeny

Nazwa Twojego sklepu internetowego jest prawdopodobnie pierwszym i najbardziej podstawowym krokiem, o którym musisz pomyśleć.

Twoja domena powinna opisywać „gro” Twojego sklepu , a sama nazwa e-sklepu powinna brzmieć czytelnie i zrozumiała dla nowych potencjalnych klientów.

Jednak oprócz burzy mózgów na temat nazwy swojego sklepu, powinieneś również wziąć pod uwagę SEO i słowa kluczowe – jeśli Twój e-sklep mógłby opisywać popularne słowo kluczowe, które ludzie często wpisują w wyszukiwarce Google, zdecydowanie powinieneś rozważyć jego wybór, lub przynajmniej kombinację słów kluczowych z innym słowem.

b) Bezpieczeństwo hostingu i CMS

Hosting , lub serwer, na którym fizycznie będzie znajdować się Twój e-sklep, to kolejny bardzo ważny element, o którym musisz pomyśleć i wybrać przed rozpoczęciem tworzenia e-sklepu.

W dzisiejszych czasach hosting jest łatwy do zabezpieczenia – ale wybór nie musi być taki łatwy (ponieważ istnieją setki różnych dostawców hostingu, którzy mają swoje wady i zalety).

Wybierając hosting, pamiętaj o przestrzeganiu przynajmniej podstawowych wskazówek, takich jak:

  • Wysoka wydajność – zdecydowanie nie chcesz, aby Twój sklep internetowy od czasu do czasu niespodziewanie przestawał działać. Z tego powodu upewnij się, że Twój hosting jest szybki i niezawodny.
  • Certyfikat HTTPS i SSL – zabezpieczenie hostingu w ramach certyfikatu SSL nie tylko chroni Twoich klientów, ale również służy jako pozytywny sygnał w SEO.
  • Kompatybilność z popularnymi CMS – jeśli planujesz stworzyć e-sklep na jednym z popularnych CMS (takich jak WordPress , Wix , Webnode lub Shoptet ), upewnij się, że dany hosting będzie obsługiwał Twój CMS.

💡 Wskazówka: Jeśli nie możesz zdecydować, który hosting byłby dla Ciebie najlepszy, przeczytaj mój artykuł o tym, jak wybrać najlepszy hosting . Pomoże Ci odnaleźć się w popularnym hostingu na rynku, a także porównać poszczególne parametry między nimi.

Krok nr. 2 – Założenie sklepu internetowego

Jeśli wykonałeś już poprzednie dwa kroki, możesz zacząć tworzyć sam e-sklep.

Możesz stworzyć sklep internetowy na różnych platformach – to tylko zależy od Twoich preferencji.

Jednym z rozwiązań, jak szybko i łatwo stworzyć e-sklep, jest skorzystanie z jednej z popularnych platform e-commerce, takich jak Webnode .

Na platformie Webnode założenie sklepu internetowego zajmuje dosłownie kilka minut (i za darmo w przypadku wersji darmowej przez 30 dni) – resztę czasu możesz poświęcić na edycję strony, dodawanie produktów lub zabezpieczenie transport, który jest niezbędny dla e-sklepu.

💡 Wskazówka: jeśli chcesz wybrać inną platformę dla swojego e-sklepu, polecam zajrzeć do mojego artykułu Sklepy internetowe do wynajęcia – które są najlepsze? (lista).

Możesz stworzyć e-sklep na Webnode w następujący sposób:

1. Przejdź do strony głównej Webnode i kliknij przycisk „ Stwórz darmową witrynę ”:

rejestracja sklepu internetowego w Webnode

2. Wypełnij podstawowe dane (nazwa sklepu, adres e-mail i hasło) i zarejestruj się:

dane rejestracyjne w Webnode

3. Wybierz rodzaj strony internetowej (w tym przypadku „ Sklep internetowy ”):

wybór sklepu internetowego w Webnode

4. Wybierz szablon pasujący do Twojego e-sklepu:

wybór szablonu w Webnode

5. Wypełnij dane kontaktowe Twojego sklepu internetowego:

wypełnienie danych sklepu internetowego w Webnode

Następnie zostanie utworzony Twój nowy e-sklep, w którym możesz łatwo pracować, modyfikować jego wygląd i design, dodawać nowe produkty oraz zarządzać płatnościami czy wysyłką:

przykład wybranego szablonu na stronie Webnode

💡 Wskazówka: Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, co platforma Webnode może zrobić dla Twojego nowego e-sklepu, koniecznie przeczytaj mój artykuł: Jak założyć e-sklep w Webnode?

W tym artykule poznasz bardziej szczegółowe informacje na temat zakładania sklepu internetowego , wraz z przejrzystym przeglądem funkcji, które możesz wykonać w Webnode (takich jak edycja w edytorze, ustawianie płatności i wysyłki, dodawanie i zarządzanie produktami, itp.).

Krok nr. 3 – Zoptymalizuj witrynę

Jeśli zaczynasz już zagłębiać się we własny e-sklep i wszystko ustawiasz zgodnie z własnymi życzeniami, nie zapomnij o ważnym aspekcie marketingu online – optymalizacji SEO.

Dobrze zoptymalizowane strony produktowe przyniosą Ci więcej odwiedzających z wyszukiwarki Google, co w efekcie może znacząco zwiększyć sprzedaż w Twoim e-sklepie.

Mimo, że SEO to dość szeroka gałąź marketingu internetowego, zdecydowanie powinieneś przeprowadzić przynajmniej podstawową optymalizację, taką jak:

  • Badanie słów kluczowych – przegląd słów, które ludzie wpisują w wyszukiwarkę Google podczas zakupu Twoich produktów, pomoże Ci odpowiednio zoptymalizować strony
  • Optymalizacja tagów Title i Meta description – wstawienie odpowiednich słów kluczowych do tytułów i opisów pomoże Ci wyświetlić te słowa w wyszukiwarce Google.
  • Poprawa szybkości ładowania – szybkość, z jaką będą się wyświetlać Twoje strony, poprawi wrażenia użytkownika na Twojej stronie
  • Dodaj uporządkowane dane – umieszczenie schema.org na Twoich stronach pomoże Ci pojawić się w wyszukiwarce Google jako „ fragment rozszerzony”, co może wyróżnić Cię na tle konkurencji.

💡 Wskazówka: Jeśli jesteś kompletnym początkującym w dziedzinie SEO lub po prostu nie masz dużego doświadczenia z optymalizacją pod kątem wyszukiwarek internetowych, przeczytaj mój obszerny artykuł na temat tego, czym jest SEO i jak możesz z nim zacząć .

Krok nr. 4 – Promuj e-sklep w mediach społecznościowych

Stworzony i zoptymalizowany e-sklep to dopiero początek – aby pozyskać lojalnych klientów i stałych bywalców Twojego sklepu internetowego, musisz zacząć komunikować się z nimi poprzez media społecznościowe i stopniowo budować relację sprzedawca-klient.

Obecnie media społecznościowe, takie jak Facebook, Instagram czy TikTok, są świetnym źródłem, z którego możesz dotrzeć do nowych osób, pokazać im, co masz do zaoferowania i zatrzymać klientów, którzy już Cię znają.

Ponadto te źródła medialne są świetnym sposobem, dzięki któremu możesz promować nowe produkty, rabaty lub wydarzenia, których nie mógłbyś promować w inny sposób.

W Webnode możesz także wstawiać ikony sieci społecznościowych do nagłówków stron w swoich witrynach:

soc. media w nagłówku na Webnode

Dzięki temu każdy odwiedzający od razu będzie wiedział, na którym portalu społecznościowym. kanały mogą Cię śledzić.

💡 Wskazówka: Jeśli jesteś zainteresowany platformą Webnode i chciałbyś dowiedzieć się więcej na jej temat, możesz zainteresować się również moim artykułem: Recenzja: Czy warto używać Webnode do tworzenia strony internetowej?

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny? Wesprzyj mnie jego udostępnianiem. 👍
WordPress Návod v PDF

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj