Darmowy eshop – od czego zacząć? Jest tego warte?

Czym dokładnie jest darmowy e-sklep? Jakie są jego zalety i wady? Którzy dostawcy handlu elektronicznego oferują bezpłatne wersje?

sklep internetowy za darmo

Zastanawiasz się nad założeniem sklepu internetowego, ale zastanawiasz się, czy warto?

W takim przypadku zdecydowanie powinieneś najpierw rozważyć darmowy e-sklep – darmową wersję sklepu internetowego, w którym szybko przekonasz się, czy sprzedaż produktów i usług online byłaby dla Ciebie odpowiednia.

Czym jest darmowy e-sklep?

Darmowy e-sklep to w zasadzie każde rozwiązanie lub platforma e-commerce, która oferuje swoim użytkownikom stworzenie i zarządzanie własnym sklepem internetowym za darmo i bez żadnych opłat.

Darmowe e-sklepy zasadniczo różnią się od płatnych z ograniczonymi możliwościami edycji strony i ograniczonymi funkcjami zarządzania sklepem.

Darmowe e-sklepy są zazwyczaj dostępne tylko przez określony czas (np. przez 30 dni) – po tym okresie albo będziesz musiał przejść na wersję płatną, albo dany e-sklep zostanie po prostu anulowany.

Jakie są zalety bezpłatnego e-sklepu?

1. Niska cena (lub za darmo)

Rozwiązania dla e-sklepów są zazwyczaj drogie, zwłaszcza na początku, kiedy dopiero zaczynasz swoją działalność i borykasz się z różnymi opłatami.

W takim przypadku darmowy e-sklep może wydawać się atrakcyjną ofertą.

Ponadto darmowe wersje zazwyczaj pokrywają również koszty hostingu, utrzymania domeny lub innych spraw technicznych – co ostatecznie może oznaczać dla Ciebie dodatkowe oszczędności.

2. Przygotowana platforma

Darmowe e-sklepy są zazwyczaj budowane na tzw. „rozwiązaniu pudełkowym” – dostawca darmowych e-sklepów po prostu zapewnia wszystko, czego potrzebuje Twój sklep internetowy do jego uruchomienia.

Obejmuje to szereg rzeczy, takich jak:

  • Bezpieczny hosting – zamiast szukać i wybierać hosting dla Twojej strony (i płacić za niego), dostawca darmowego sklepu internetowego zajmuje się tym za Ciebie.
  • Przygotowany CMS – większość dostawców e-commerce posiada własny system redakcyjny, w którym możesz już tworzyć produkty i zarządzać swoją stroną internetową według własnych pomysłów – wszystko to bez żadnej instalacji z Twojej strony.
  • Domena – choć prawdopodobnie w darmowym e-sklepie dostaniesz tylko 3. domena generowana na poziomie, nadal zaoszczędzisz czas (a przede wszystkim cenę)
  • Przyjemny interfejs użytkownika – ponieważ dostawcy darmowych e-sklepów starają się przyciągnąć jak najwięcej osób do swojej platformy, udostępniają swój system (w większości) w prostym interfejsie, który może zrozumieć nawet zupełny początkujący.
💡 Wskazówka:Wybór odpowiedniego hostingu ma kluczowe znaczenie dla szybkiej ⏱ strony internetowej. Zalecam obstawianie sprawdzonej jakości ➡️ AttHost, Wedos lub Bluehost.

Jakie są wady darmowego e-sklepu?

1. Ograniczone funkcje

Darmowe sklepy internetowe zwykle mają bardzo ograniczone możliwości edycji lub zarządzania stronami internetowymi.

Najczęstszym trendem w takich darmowych sklepach internetowych jest ograniczona liczba produktów, które można dodać do sklepu, wybrana liczba darmowych szablonów lub niewielka liczba opcji płatności, wysyłki, waluty itp.

Kolejną dość nieprzyjemną wiadomością może być ograniczenie wyboru domeny i hostingu – choć masz je za darmo, zazwyczaj są bardzo nieprzyjemne dla użytkownika (np. powolne ładowanie stron internetowych lub wygenerowanych subdomen typu „ 15423.eshop.platforma.sk ”).

2. Nieistniejąca obsługa klienta

Decydując się na założenie e-sklepu za darmo, pozostajesz zdany na siebie – dostawca takich darmowych rozwiązań e-commerce nie pomoże ani nie doradzi w przypadku jakiegokolwiek problemu, który możesz napotkać podczas zakładania e-sklepu.

Z drugiej jednak strony należy zaznaczyć, że większość tak dużych platform internetowych udostępnia swoim użytkownikom strony internetowe z instrukcjami, wyjaśnieniami lub najczęstszymi pytaniami, jakie ludzie zadają podczas tworzenia e-sklepu.

3. Ograniczony czas e-sklepu

Być może jednym z największych minusów darmowego e-sklepu jest jego ograniczony czas trwania – zazwyczaj e-sklep można założyć tylko na kilka tygodni lub miesięcy, a po tym czasie trzeba będzie przejść na płatną wersję e-sklepu. -sklep lub załóż nowy sklep internetowy (od kiedy ostatni zostanie zablokowany lub po prostu usunięty).

Dla kogo przeznaczony jest bezpłatny e-sklep?

Darmowe e-sklepy są odpowiednie dla bardzo specyficznej grupy osób – jeśli poważnie myślisz o sprzedaży produktów lub usług przez Internet, prawdopodobnie korzystniej będzie dla Ciebie przejść na płatną wersję jednego z dostawców lub ustawić samodzielnie założyć e-sklep.

Z drugiej strony darmowy e-sklep może być dla Ciebie ciekawym rozwiązaniem w przypadkach takich jak:

a) Jesteś kompletnym początkującym

Jeśli nigdy wcześniej nie pracowałeś ze stronami internetowymi lub masz niewielkie doświadczenie w zarządzaniu sklepem internetowym, darmowy sklep internetowy może być dla Ciebie.

W darmowych e-sklepach możesz wypróbować wszystko, co musisz wiedzieć o tworzeniu i zarządzaniu produktami – od założenia samej strony, przez edycję wyglądu, po dodawanie produktów i konfigurowanie płatności, wysyłki itp.

Darmowe e-sklepy są również odpowiednie dla osób, które po prostu nie mogą zdecydować, które rozwiązanie e-commerce wybrać dla swojego sklepu – w takim przypadku możesz po prostu wypróbować e-sklepy na różnych platformach i dowiedzieć się, który dostawca najbardziej Ci odpowiada (w przypadku, gdy zdecydujesz się przejść na wersję płatną).

b) Nie planujesz inwestować w e-sklep

Jeśli chcesz założyć e-sklep i sprzedawać produkty tylko w wolnym czasie jako hobby lub jeśli nie planujesz sprzedawać hurtowo, darmowy e-sklep może być dla Ciebie ” właściwym orzechem „.

Jeśli chcesz sprzedać klientom tylko kilka produktów i nie masz zbyt dużych ambicji, możesz łatwo założyć swój e-sklep za darmo w kilka sekund i będziesz się dobrze bawić.

Co może (a nie może) zaoferować Ci darmowy e-sklep?

Darmowe e-sklepy są zwykle budowane tak, aby były „ gotowe do pracy ”, że tak powiem – będziesz miał hosting , domenę, platformę, na której możesz pracować i gotowy system do zarządzania sklepem.

Z drugiej strony należy spodziewać się kilku ograniczeń, takich jak:

  • Ograniczona optymalizacja pod kątem wyszukiwarek (SEO) – bezpłatne sklepy internetowe zazwyczaj oferują podstawowe funkcje SEO (takie jak dodawanie tagów Title, opisów meta, optymalizacja obrazu itp.), ale zdecydowanie nie liczą na rozbudowane funkcje, takie jak polecenia przekierowań, dane strukturalne czy zarządzanie hiperłącza luzem.
  • Optymalizacja produktów – choć dodawanie produktów i ich podstawowe ustawienia będą dla Ciebie dostępne, zdecydowanie nie licz na bardziej zaawansowane funkcje, które zwykle w poważnych e-sklepach są oczywistością (takie jak recenzje, linki do powiązanych produktów, porównania cen itp. .).
  • Języki i waluty – darmowe e-sklepy będą w stanie zapewnić Ci określoną liczbę języków (lub tylko 1 mutację językową), ale jeśli chciałbyś sprzedawać do większej liczby krajów, musiałbyś przełączyć się na wersja płatna.

Które sklepy internetowe są bezpłatne?

Webnode

Webnode oferuje swoim użytkownikom darmową wersję swojej platformy – rejestracja zajmuje dosłownie kilka minut, po czym możesz zacząć tworzyć swój e-sklep.

Mimo, że jest to limitowana wersja e-sklepu, nadal otrzymujesz kilka szablonów, z których możesz wybierać (a następnie edytować), domenę „niestandardową” i nieograniczoną liczbę stron, na których możesz dodawać produkty lub zarządzać swoją treścią.

Ogromną zaletą tego rozwiązania e-commerce jest edytor stron internetowych – możesz edytować szablony i elementy na stronach według własnych upodobań.

💡 Wskazówka: Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tej platformie e-sklepu i jej funkcjach, koniecznie przeczytaj mój artykuł pt . Recenzja: Czy warto używać Webnode do tworzenia strony internetowej?

Shoptet

Shoptet to kolejna popularna platforma (zwłaszcza na Słowacji iw Czechach), która oferuje również bezpłatną wersję sklepu internetowego.

Podobnie jak w przypadku platformy Webnode, Shoptet można zarejestrować bardzo szybko – wystarczy podczas rejestracji podać kilka niezbędnych danych i masz do dyspozycji własny e-sklep.

Zaletą tego rozwiązania e-commerce jest szeroka gama szablonów, które możesz również modyfikować według własnych upodobań.

Chociaż darmowy sklep internetowy będziesz mieć tylko przez 30 dni, możesz przynajmniej zapoznać się ze wszystkimi funkcjami, które oferuje Ci Shoptet.

💡 Wskazówka: Jeśli interesują Cię wszystkie funkcje, szablony lub zarządzanie produktami w Shoptet, możesz zainteresować się artykułem lub recenzja: Shoptet – czy to naprawdę urządzenie na rynku? Znajdziesz tu również przydatny ebook.

Sklep-szybko

webarea
Sklep-szybko

Sklep-szybko to czeska platforma sklepu internetowego, która jest odpowiednia zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych przedsiębiorców.

Jedną z zalet tego dostawcy e-sklepu jest duża liczba samouczków w Sklep-szybko Akademy , dzięki którym możesz szybko zapoznać się ze wszystkimi funkcjami i ustawieniami tej platformy.

Sklep-szybko może zaoferować swoją darmową wersję przez 15 dni – po tym czasie będziesz musiał przejść na wersję płatną, która jednak zaczyna się już od 7,25 € miesięcznie za pakiet podstawowy.

💡 Porada: Możesz przeczytać przegląd podstawowych funkcji produktów, wysyłki lub zamówień na tej platformie w artykule: Stwórz profesjonalny e-sklep przez Sklep-szybko (Przegląd) .

Eshop-szybkie

eshop-szybko

Jak sama nazwa tego dostawcy wskazuje – założenie e-sklepu na Eshop-quick naprawdę zajmuje tylko kilka minut.

Chociaż platforma ta nie oferuje e-sklepu całkowicie za darmo (jest to tylko wersja testowa na 15 dni), po rejestracji nadal otrzymujesz dużą liczbę ciekawych funkcji, które możesz wypróbować, takie jak:

  • Nieograniczona ilość produktów
  • Wybieraj spośród dziesiątek szablonów
  • Miejsce na hosting
  • Opcja domeny niestandardowej
  • … i wiele więcej

💡 Porada: O tym, jak szybko możesz założyć sklep internetowy na tej platformie i jakie funkcje może ona pełnić możesz przeczytać w recenzjach: Szybkie rozpoczęcie działalności z Eshop-rychlo .

Oprócz wspomnianych wyżej popularnych rozwiązań e-commerce, które oferują e-sklepy za darmo, mogą zainteresować Cię również takie platformy jak:

  • SimpleShop – bardzo ciekawa platforma, na której nie musisz nic płacić za stworzenie i zarządzanie e-sklepem – jedyne, za co płacisz, to prowizja od sprzedaży (5%).
  • Wexbo – podobnie jak wyżej wymienione platformy, ten dostawca oferuje również nowym odwiedzającym bezpłatną 15-dniową wersję próbną.
  • MioWeb – u tego dostawcy e-sklepu otrzymujesz bezpłatną 14-dniową wersję e-sklepu, dzięki której możesz wypróbować wszystkie funkcje i ustawienia.

💡 Wskazówka: Jeśli nadal nie możesz zdecydować, który dostawca e-sklepów z darmową (lub płatną) wersją będzie dla Ciebie odpowiedni, koniecznie przejrzyj moją listę e-sklepów do wynajęcia .

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny? Wesprzyj mnie jego udostępnianiem. 👍
WordPress Návod v PDF

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj