Hosting i domena – dwie nierozłączne rzeczy, których po prostu potrzebujesz do istnienia strony internetowej.
Oba komponenty to dość złożone tematy, o których można by mówić godzinami.
W tym przypadku jednak przygotowałem dla Was bardzo prosty (ale szczegółowy) artykuł o tym, jak działa hosting i domena, do czego służą i od kogo warto je wynająć (w korzystnych cenach).
Spis treści
Co to jest hosting i jak działa?
Hosting to wydzielona przestrzeń na serwerze służąca do przechowywania stron internetowych.
Każda strona internetowa musi gdzieś istnieć – jeśli strona nie jest gdzieś przechowywana, nie jest przeznaczona do wyświetlania użytkownikowi w Internecie.
Pod pojęciem serwer można sobie wyobrazić ogromną pamięć masową z folderami (lub hostingiem), w której można przechowywać różne pliki w zależności od potrzeb.
Hosting jest zatem miejscem (lub folderem na serwerze), które możesz kontrolować i mieć pod kontrolą, skąd strony internetowe mogą być wyświetlane ludziom na komputerze lub telefonie komórkowym za pośrednictwem przeglądarki (takiej jak Chrome, Firefox, Opera, itp.).
Przestrzeń ta jest zazwyczaj udostępniana przez firmy hostingowe, które (za określoną opłatą miesięczną lub roczną) mogą zarezerwować dla Ciebie miejsce na swoich serwerach, które następnie możesz wykorzystać do własnych celów.
Hosting ma wiele praktycznych zastosowań, na przykład może służyć jako:
- Miejsce na strony internetowe: wszystkie pliki, tekst, obrazy, filmy, pdf itp. są przechowywane (a następnie ładowane przez użytkowników w Internecie) na serwerze hostingowym.
- Miejsce na skrzynkę e-mail: hosting służy również do przechowywania poczty prywatnej lub firmowej.
- Miejsce na bazy danych – w niektórych przypadkach (np. MySQL) można skorzystać z hostingu dla rozbudowanych platform CMS z dużymi bazami danych.
Rozmiar (lub miejsce) hostingu zależy od Twoich potrzeb, ceny i oczywiście możliwości dostawcy.
💡 Uwaga: W praktyce oprócz terminu „ hosting ”, możesz spotkać się również z terminem „ webhosting ”.
Te dwa terminy są często używane jako synonimy lub słowo „ webhosting ” jest uważane za jeden z rodzajów hostingu.
Rodzaje hostingu można podzielić na kilka typów (które można wykorzystać do różnych celów):
- Webhosting – Najogólniej rozumiany jest jako przestrzeń, w której znajdują się strony internetowe.
- Serwer wirtualny (lub VPS) — jest to wirtualna przestrzeń, która zachowuje się jak serwer, ale znajduje się w dedykowanej lokalizacji prawdziwego, fizycznego serwera.
- Hosting współdzielony – Jest to miejsce (lub folder) na serwerze, którego zasoby są wykorzystywane nie tylko przez Ciebie, ale także przez innych użytkowników do własnych celów.
- Hosting dedykowany – Jest to miejsce na serwerze, którego zasoby należą tylko do Ciebie i którego nie udostępniasz innym użytkownikom.
Co to jest domena i do czego służy?
Domena to nazwa strony internetowej, za pomocą której użytkownicy mogą odwiedzić wybrane miejsce na hostingu (za pomocą przeglądarki) i pobrać jej zawartość (lub stronę internetową) na swoje urządzenie.
Każdemu serwerowi na świecie, który udostępnia hosting, przydzielany jest określony adres IP, który składa się z cyfr (np. 197.155.222.328 ).
Dzięki temu adresowi możliwe jest więc odnalezienie serwera, na którym znajduje się Twoja strona internetowa i załadowanie jej zawartości.
W życiu codziennym adresy IP są jednak nie do zapamiętania dla zwykłych użytkowników w Internecie – dlatego zamiast nich stosuje się konkretne i unikalne nazwy domen, które są znacznie prostsze i bardziej czytelne (np. „ wp.sk ”).
💡 Uwaga: samą domenę można podzielić na 3 poziomy:
- 1. poziom – to końcówka, która znajduje się na końcu domeny (np. „ .sk ”, „ .cz ”, „ .com ” itp.)
- 2 poziom – konkretna nazwa domeny, dzięki której użytkownicy będą Cię lepiej pamiętać (np. „ wp ”, „ facebook ”, „ google ”, itp.).
- III poziom – tzw „subdomena” na początku domeny, która w niektórych przypadkach jest używana dla stron lub adresów e-mail (np. dla domeny „ admin.wp.sk ” jest część „ admin. ” subdomena.).
Hosting i domena są nierozłącznymi składnikami tego, jak działa cały proces wyświetlania stron internetowych w Internecie.
Proces ładowania strony dla użytkownika wygląda mniej więcej tak:
- Użytkownik wprowadza nazwę domeny do swojej przeglądarki.
- Przeglądarka wykrywa adres IP serwera, który jest ukryty za domeną.
- Następnie przeglądarka kontaktuje się z serwerem pod podanym adresem i „zapytuje” treść (stronę internetową) do wyświetlenia.
- Serwer sprawdzi, czy dana treść się tam znajduje i przekaże ją przeglądarce.
- Przeglądarka wyświetla treść użytkownikowi na jego urządzeniu.
Domenę, podobnie jak hosting, można (zwykle) wynająć od jednego dostawcy za określoną opłatą.
Cena hostingu i domeny zależy od wielu czynników takich jak:
- Rozmiar i szybkość hostingu
- Opłacalność i dostępność domeny
- Kompatybilność techniczna serwera
- … i wiele innych czynników
Jak wybrać odpowiedni hosting i domenę?
To, jaką domenę i hosting wybrać, zależy od charakteru Twojej strony internetowej, a także od powodów, dla których chcesz ją założyć.
Na przykład, jeśli nadal jesteś kompletnym początkującym, który chce po prostu spróbować stworzyć stronę internetową i zarządzać nią lub stworzyć małego bloga, możesz wypróbować darmowy hosting wraz z ogólną domeną, co może nie jest najlepsze, ale są wystarczające dla ciebie na początek.
💡 Wskazówka: Jeśli potrzebujesz prostego, taniego hostingu, przeczytaj mój artykuł: Darmowy hosting: kiedy warto (a kiedy nie)?
Jeśli natomiast planujesz założyć np. poważny e-sklep i chcesz zacząć robić interesy w Internecie, powinieneś rozważyć kilka ważnych aspektów (do tego dopłacić za hosting i domenę):
1. Rozmiar pamięci masowej i szybkość ładowania — rozmiar i szybkość serwera, na którym będzie hostowana Twoja witryna, to prawdopodobnie jedna z najważniejszych rzeczy, które powinieneś wziąć pod uwagę.
Jeśli planujesz stworzyć e-sklep z dużą ilością produktów, powinieneś wybrać jednego z dostawców hostingu, który zapewni ci stabilną prędkość i odpowiednio dużą przestrzeń dyskową.
2. Wsparcie techniczne – Wybierając hosting i dostawcę upewnij się, że w razie jakiegokolwiek problemu technicznego wsparcie techniczne będzie w stanie Ci pomóc i nie zostaniesz zupełnie sam.
3. Kompatybilność z CMS – w porównaniu z darmowym hostingiem, płatny hosting może zapewnić płynne działanie Twojego CMS (np. WordPress ) na serwerze, lub tak, że w ogóle jest możliwość zainstalowania go na hostingu.
4. Certyfikat SSL – z punktu widzenia bezpieczeństwa (i SEO ) zdecydowanie powinieneś mieć przypisany do swojej strony certyfikat SSL od dostawcy hostingu.
5. Dostępność i szybkie udostępnienie domeny – dostawcy bezpłatnego hostingu zwykle przydzielają ci tylko ogólną nazwę domeny (np. „ 123random.nazov.net ”).
Dlatego zastanów się, czy nie byłoby lepiej, gdybyś przeszedł na płatnego dostawcę hostingu i domeny i wybrał domenę, którą chcesz.
💡 Wskazówka: Nie wiesz, jak wybrać odpowiednią domenę? W takim razie koniecznie przeczytaj mój artykuł 63 wskazówki jak wybrać najlepszą nazwę domeny dla strony internetowej .
Przyjrzyjmy się teraz kilku popularnym (i niezawodnym) dostawcom usług hostingowych i domen.
Wsparcie internetowe
Websupport jest jednym z największych rejestratorów domen i dostawców usług hostingowych na Słowacji i w Czechach.
Ten działający na rynku od ponad 20 lat gigant udostępnia domeny z setkami zakończeń, dzięki którym możesz sprawdzić darmowe domeny i wybrać te, które najbardziej Ci odpowiadają.
W ramach hostingu WWW Websupport może zapewnić niezawodne miejsce na przechowywanie Twojej witryny o wysokiej wydajności i wystarczającej ilości miejsca.
Oprócz standardowych usług hostingowych, Websupport zapewnia również usługi dodatkowe, takie jak:
- Skrzynka e-mail – Możesz mieć adres e-mail dostępny od razu po opłaceniu zamówienia i będziesz mógł z niego korzystać na dowolnym urządzeniu.
- Certyfikat SSL – Dzięki Websupport masz możliwość wyboru certyfikatu, który najbardziej Ci odpowiada pod względem bezpieczeństwa
- EasySEO – W ramach marketingu online możesz również skorzystać z narzędzia EasySEO w Websupport , aby poprawić pozycję swoich stron w wyszukiwarce Google.
- Świetna obsługa klienta – W razie jakichkolwiek problemów masz możliwość skontaktowania się z pomocą techniczną, która jest dostępna od rana do wieczora, 7 dni w tygodniu.
💡 Wskazówka: Jeśli jesteś zainteresowany tym dostawcą i chciałbyś dowiedzieć się więcej na jego temat, możesz przeczytać mój artykuł: WebSupport – najczęściej używany hosting na Słowacji (recenzja) .
Webglobe Yegon
Webglobe Yegon powstał w 2014 roku z połączenia Webglobe i Yegon i świadczy doskonałe usługi dla ponad 20 000 klientów na Słowacji.
Ten dostawca usług hostingowych i domen kryje w sobie niesamowitą liczbę ciekawych usług, takich jak:
- Zarządzanie hostingiem – intuicyjny panel WY, migrator FTP, usługi dodatkowe Smallbox i Bigbox itp.
- E-mail – Nieograniczona liczba skrzynek e-mail.
- Narzędzia do tworzenia i zarządzania stroną internetową – WordPress , Prestashop, Opencard itp.
- Elementy bezpieczeństwa – certyfikaty SSL, dostęp do Git, backup danych itp.
💡 Wskazówka: Więcej o tym dostawcy hostingu i domenach przeczytasz w artykule: Prezentacja hostingu Webglobe – Yegon (WY.sk) .
Bluehost
Bluehost jest specjalistą od hostingu i domen, szczególnie dla stron internetowych działających na platformie WordPress .
Oprócz preinstalowanego WordPress wraz z hostingiem, może również świadczyć różnego rodzaju usługi hostingowe, takie jak:
Bluehost jest między innymi dostawcą domen kończących się na com, .tech, .org, .net itp.
💡 Wskazówka: Więcej informacji o tym, co ukrywa ten dostawca, znajdziesz na stronie: Bluehost – hosting polecany przez społeczność WordPress (recenzja)
Wedos
Wedos , podobnie jak wyżej wymienieni dostawcy, może zaoferować wysokiej jakości hosting i domeny w rozsądnych cenach.
Swoimi pakietami cenowymi firma ta obejmuje wszystkie rodzaje podmiotów gospodarczych – od osób fizycznych przez większe firmy po ogromne konglomeraty.
Oprócz wynajmu domeny i miejsca na stronę internetową, Wedos może poszczycić się również doskonałą obsługą klienta, która jest do Twojej dyspozycji praktycznie 24 godziny na dobę.
💡 Wskazówka: Więcej informacji na temat dostawcy Wedos znajdziesz w moim artykule: WEDOS – najlepiej sprzedający się hosting w Czechach (recenzja) .
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny? Wesprzyj mnie jego udostępnianiem. 👍