[63 wskazówki] Jak wybrać najlepszą nazwę domeny dla strony internetowej

[Wszystko, co musisz wiedzieć o domenach] 63 użyteczne wskazówki, jak wybrać najlepszą nazwę domeny, którą końcówkę wybrać, na co należy uważać, jak promować domenę, dbać o nią i chronić ją.

[63 wskazówki] Jak wybrać najlepszą nazwę domeny dla strony internetowej

Zanim Twoja strona WordPress zostanie oficjalnie udostępniona w Internecie, musisz wybrać odpowiednią nazwę domeny. Nazwa domeny to w rzeczywistości nazwa Twojej firmy, więc musisz ją dokładnie przemyśleć przed podjęciem decyzji.

Bardzo proszę, wzmiankowane wskazówki oparte na moim doświadczeniu:

Spis treści

1. Nazwa domeny do zapamiętania

Najlepsza nazwa domeny powinna być łatwa do napisania. Długie zdania z frazami słownymi mogą być trudne dla odwiedzających, aby poprawnie wprowadzić nazwę domeny. Pamiętaj, że niepoprawnie wpisana nazwa domeny przekieruje użytkownika na zupełnie inną stronę internetową.

2. To nie musi być nazwa Twojej firmy

Jedną z rzeczy do rozważenia przy wyborze nazwy domeny jest to, czy pasuje ona do Twojej firmy. Jednak nazwa domeny nie powinna być nazwą firmy za wszelką cenę. Na przykład nazwą Twojej firmy może być FinServices spolka z o.o., ale na stronie znajdziesz bardziej odpowiednią nazwę, np. Finanse.pl.

3. Użyj słów kluczowych

Jeśli Twoja firma oferuje konkretną usługę lub produkt, możesz również dołączyć ją do tytułu. Na przykład, jeśli oferujesz wynajem limuzyn, możesz wybrać tytuł domeny jako WynajemLimuzyn.pl. Włączenie określonych słów kluczowych ułatwia ludziom znalezienie Twojej witryny za pomocą wyszukiwarki. Innymi słowy, użycie słów kluczowych w nazwie domeny zwiększy Twoją ocenę SEO oraz ruch w witrynie.

4. Dołącz swoją lokalizację

Nazwa domeny może również zawierać lokalizację docelową. Na przykład, jeśli Twoja firma limuzynowa znajduje się w obszarze Warszawy, możesz nadać jej nazwę taką jak WynajemLimuzynWarszawa.pl. Ta opcja jest idealna, jeśli Twoja firma jest lokalna i chcesz, aby lokalni klienci mogli Cię łatwo znaleźć.

💡 Wskazówka:Wybór odpowiedniego hostingu ma kluczowe znaczenie dla szybkiej ⏱ strony internetowej. Zalecam obstawianie sprawdzonej jakości ➡️ AttHost, Bluehost lub SiteGround.

5. Wybierz trwałą nazwę

Czy planujesz rozszerzyć swoją działalność, aby oferować więcej powiązanych usług w przyszłości? Jeśli tak, powinieneś wcześniej pomyśleć o poprawnej nazwie domeny. Na przykład, jeśli twoja domena to WynajemLimuzynWeselnych.com, będziesz ograniczony tylko do świadczenia usług limuzyny weselnej. Jeśli jednak w przyszłości planujesz oferować usługi wynajmu ogólnej limuzyny, będziesz musiał później zmienić nazwę domeny.

Dlatego zawsze używaj ogólnego słowa kluczowego, które pozwala rozwinąć działalność bez zmiany domeny. Pamiętaj, że zmiana domeny może niekorzystnie wpłynąć na ogólny ranking wyszukiwania, a także będzie kosztować dodatkowe koszty.

6. Użyj ją jako logo

Na przykład, jeśli mam blog swiatwp.pl, wolałbym umieścić swiatwp.pl niż całe nazwisko Vladimír Juroško na moim logo. W ten sposób użytkownik zapamięta nazwę domeny po pierwszej wizycie i będzie mógł skojarzyć ją z następnym googlingowanim i zobaczyć go w wynikach.

7. Dołącz końcówkę domeny do swojego logo

Chcę, aby czytelnik zapamiętał całą nazwę domeny z przyrostkiem – swiatwp.pl. Muszę wziąć pod uwagę, że mogą istnieć inne witryny, takie jak wproom.com/jurosko.eu, a czytelnik może zapomnieć, która z nich była mója.

8. Uważaj na numery

Lepiej unikać numerów. Jeśli gość zna domenę tylko ze słuchu, nie wie, czy napisać 10wskazówek.pl lub dziesięćwskazówek.pl.

9. Unikaj myślników

Jeśli masz domenę wordpress-blog.sk, użytkownik może przypadkowo spróbować wordpressblog.sk. Unikaj także podwójnych liter w tytule, co może być mylące.

10. Uważaj na wielkie litery

Osobiście staram się unikać łączenia wielkich liter z małymi literami. Moim zdaniem, bardziej naturalne jest dla czytelnika (i bardziej zapadającego w pamięć) zobaczenie logo w taki sam sposób, w jaki zostanie wprowadzone do przeglądarki – a więc wordpressblog.pl zamiast WordPressBlog.pl.

💡 Wskazówka dotycząca motywów: Z motywów premium mam dobre doświadczenia z motywami Divi, Avada i Kreator Stron Elementor.

11. Co ze znakami diakrytycznymi?

Użycie znaków diakrytycznych w tytule strony jest według własnego uznania. Osobiście tego unikam, ale oczywiście zależy to od konkretnej sytuacji.

12. Bądź oryginalny

Zamiast ogólnej nazwy, która może wprowadzać w błąd w innych domenach, spróbuj wymyślić coś oryginalnego. Na przykład: zamiast pożyczkidlaludzi.pl wymyślić markową nazwę domeny żółtymelon.pl.

13. Wolę krótką nazwę domeny

Krótka nazwa domeny jest bardziej pamiętna. Przeprowadzono kilka badań, a 100 najczęściej odwiedzanych witryn na świecie ma najdłuższą nazwę składającą się z 12 znaków, z których większość zawiera maksymalnie 8 znaków. Zobacz marki takie jak Google, Twitter itd.

14. Unikaj zniesławiających terminów

Uważaj na nieodpowiednie/wulgarne wyrażenia. I nie tylko w języku, w którym wybierzesz domenę, ale uważaj, aby nie wybierać wulgarnych terminów również w językach obcych.

15. Strzeż się zabawnych wyrażeń

Aby nie być przez pomyłkę pośmiewiskiem (jeśli to nie była twoja intencja). Zobacz na przykład analabs.com 😉

16. Propaguj ją równomiernie

Po wybraniu nazwy domeny promuj ją jednakowo wszędzie. Nie powinno się zdarzyć, że na Facebooku masz go jako juroško.sk, na Instagramie jak swiatwp.pl i na Twitterze nawet bez końcówki, tylko jurosko. Twoja domena to Twoja marka.

17. Wypróbuj generator nazw

Jeśli nie masz pojęcia, jak wybrać odpowiednią domenę, możesz użyć usług generatora nazw domen. Użyj generatorów domen, aby uzyskać propozycje dostępnych słów. Te generatory obejmują domeny takie jak: Bluehost.com, Domainhole.com i leandomainsearch.com.

18. Uważaj na gramatykę

Jeśli nie masz pewności, czy Twój pomysł jest poprawny gramatycznie, lepiej sprawdź to.

19. Uważaj na błędy

Uważaj na literówki przed nieuwagą. Zwłaszcza przy zakupie domeny.

20. Vyhláskujte si ju

Najpierw przeliteruj nazwę domeny w języku angielskim, na przykład, jeśli chcesz ją komuś podyktować 😉

💡 Chcesz szybszą ⏱ stronę? Szybkość witryny jest ważna zarówno dla odwiedzających, jak i dla SEO. Najlepsze wyniki uzyskałem dzięki wtyczce WP Rocket, którą gorąco polecam.

21. ORG dla organizacji

Dla organizacji wybrałbym końcówki .org.

22. PL dla polskiej firmy

Końcówka .pl wydaje mi się najbardziej wartościowy dla polskiej publiczności. Ludzie są do tego przyzwyczajeni.

23. COM dla komercyjnej strony internetowej

Wybrałbym końcówki .com dla wielonarodowej witryny handlowej.

24. Rozważ końcówkę kreatywnę

Rozważ użycie jednego z wielu pojawiających się końcówek. Aby utworzyć blog lub osobistą stronę internetową, rozważ użycie oryginalniej końcówki, takiej jak .me lub .blog.

Wskazówka: Przeglądam listę istniejących końcówek domen tutaj.

25. Dołącz końcówkę do swojego tytułu

Rozważ włączenie końcówki do nazwy. Weźmy przykład osobistego bloga Matta Mullenwega, założyciela WordPressa. Włączył swoje imię do nazwy domeny: ma.tt.

26. Uważaj na znaki towarowe

Sprawdź, czy inna firma posiada już wybraną nazwę. Oprócz ryzyka, że możesz zostać pozwany o naruszenie znaku towarowego, może to prowadzić do innych nieporozumień. Na przykład używanie wordpressblog.pl bez zgody jest nielegalne, ponieważ słowo WordPress jest znakiem towarowym.

27. Wybierz go zgodnie ze swoim gustem

W końcu polecam sugestie dotyczące domeny, którą lubisz. Ponieważ to ty będziesz pisać i pracować tam przez lata.

28. Zachęcaj do właściwych emocji

Specjaliści do marketingu zalecają, aby zachęcać do właściwych emocji związanych z produktem. Spróbuj to zrobić również za pomocą nazwy domeny.

29. Zasada jednej nocy

Nie spekuluj na temat nazwy zbyt długo. Zasada jednej nocy mówi, że lepiej jest spać przed zakupem i jeśli podoba Ci się pomysł następnego dnia, nie wahaj się ją kupić.

30. Zobacz historię domen

Zobacz, co, jeśli w ogóle, jest historią domeny na web.archive.org. Unikaj domeny z nieodpowiednią historią.

31. Sprawdź jej autorytet

Jeśli domena ma historię, sprawdź jej uprawnienia za pośrednictwem moz.com. Na przykład ten blog ma obecnie uprawnienia 16/100, przy czym 100 uważa się za najlepszy wynik.

32. Skontaktuj się z właścicielem

Jeśli podoba Ci się domena, która jest już zajęta, spróbuj skontaktować się z właścicielem z ofertą zakupu. Możesz to zrobić szczególnie, jeśli zauważysz, że na stronie znajduje się treść, która nie była aktualizowana przez długi czas. Kontakt można znaleźć na stronie internetowej lub za pośrednictwem usługi who.is.

33. Kup ją na aukcji

VWiele dobrych nazw domen jest już zajętych. Dobrą wiadomością jest to, że wiele z nich jest na sprzedaż lub można ją kupić na aukcji. Największym na świecie rynkiem dla tych usług jest sedo.com.

34. Backorder

Jeśli podoba Ci się domena, która jest już zajęta, możesz spróbować przechwycić domeny wygasające, co jest również nazywane backorder.

35. Sprawdź dostępność za pośrednictwem zaufanej usługi

Zalecam sprawdzenie dostępności domen przez zaufanego dostawcę, aby ktoś nie odebrał ich przed tobą. Robię to przez bluehost.

36. Kup prosto z hostingiem

Kupuję domenę od tego samego dostawcy, z którego mam hosting. W ten sposób mam to automatycznie połączone, co oszczędza mi czas.

37. Upewnij się, że ją przedłużasz

Konfiguruję automatyczne rozszerzenie domeny, aby przypadkowo nie wygasło.

38. Zarejestruj ją pod swoim nazwiskiem

Jeśli chcesz posiadać domenę bezpośrednio, a nie za pośrednictwem firmy hostingowej, zostań rejestratorem.

39. Zwiększ siłę swojej domeny

Jeśli posiadasz już domenę, rozwijaj jej siłę (rank), poprawiając SEO, budując linki (odzyskując linki zwrotne), i tak dalej.

40. Nie zmieniaj tego

Długość historii domeny jest istotnym czynnikiem dla google, więc nie zmieniaj jej niepotrzebnie.

41. Uważaj na transfer domen

Jeśli musisz przenieść swoją domenę do innego dostawcy, uważaj, aby transfer ten odbywał się prawidłowo i aby ją nie stracić.

42. Skonfiguruj SSL

Certyfikat SSL jest ważnym czynnikiem dla SEO i bezpieczeństwa. Obecnie dostępny jest również darmowy certyfikat (letsencrypt.org), więc nie ma dobrego powodu, aby nie mieć witryny na https.

43. Zdecyduj, czy z www czy bez

Zdecyduj, czy twoja domena i strona będą przesyłane z www czy bez. Pamiętaj, aby przekierować drugą wersję.

44. Włącz indeksowanie

Pozwól indeksować domenę i witrynę jak najszybciej.

45. Wypromuj to

Promuj swoją domenę wszędzie, gdzie możesz. Porozmawiaj o tym i z przyjaciółmi.

46. Rejestracja w sieciach społecznościowych

Po zakupie domeny, zarejestruj swoją stronę fanów / grupy / nazwy użytkowników w sieciach społecznościowych tak szybko, jak to możliwe, aby ktoś nie podniósł się przed tobą.

47. Ustaw ją jako końcówka e-mail

Dobrze jest ustawić domenę jako końcówka e-mail, na przykład vladimir@swiatwp.pl. Pomoże to w promocji.

48. Umieść ją w podpisie e-mailowym

Mam link do mojego bloga w mojej wizytówce e-mail i przynosi mi to ruch.

49. Umieść ją w wizytówce

Posiadanie nazwy domeny na wizytówkach również ci pomoże.

50. Uważaj na kary

Unikaj metod (takich jak black hat seo), które mogą prowadzić do zakazu lub kar od Google.

51. Przekieruj swoją oryginalną domenę

Pamiętaj, aby przekierować oryginalne adresy URL na nowe, aby nie stracić pozycji w wyszukiwaniu Google.

52. Ustaw ładny adres URL

Uważaj na ogólne slugi, takie jak /swiatwp.pl/p782/. Zamiast tego ustaw ładny adres URL, taki jak swiatwp.pl/wordpress-kopiazapasowa/.

53. Ustaw swoją stronę główną bez slugów

Optymalnie strona główna nie zawiera frazesów za ukośnikiem. Na przykład, wyczyść swiatwp.pl jest lepszy niż swiatwp.pl/home.php.

54. Wymyśl dla niej slogan

Dobrym pomysłem jest wymyślenie odpowiedniego sloganu.

55. Dodaj link do profili

Wiele sieci i usług społecznościowych umożliwia wstawienie linku do strony internetowej użytkownika. Skorzystaj z tego.

56. Wkrótce

Jeśli nadal nie masz witryny w nowej domenie, pokaż odwiedzającym przynajmniej stronę „wkrótce”.

57. Użyj subdomen

Pamiętaj, że możesz dodać dowolne subdomeny do swojej domeny za darmo. Na przykład mogę utworzyć subdomenę ebook.swiatwp.pl w celu sprzedaży e-książek.

58. Spraw, by była szybsza

Przyspiesz ładowanie sieci. To bardzo pomaga w SEO.

59. Zaparkuj ją

PJeśli nie wiesz, jak korzystać z domeny, zaparkuj ją za pomocą usługi, np. sedo.com, i zarabiaj na niej.

60. Sprawdź zapisy whois

Aby upewnić się, sprawdź, czy zapisy whois dla Twojej domeny są w porządku. Zastanów się, czy i jakie kontakty chcesz tam umieścić.

61. Pozbądź się jej z zyskiem

Jeśli zdecydowałeś, że nie chcesz już domeny, spróbuj ją sprzedać lub sprzedać na aukcji przed jej wygaśnięciem.

62. Chroń ją

Jeśli potrzebujesz dodatkowej ochrony swojej marki, kup wszystkie inne rozszerzenia domen i błędnie napisane wersje. W ten sposób przekierujesz odwiedzających do swojej witryny. Zapobiegnie to marnowaniu ruchu przez konkurentów. Zobacz na przykład niepoprawną domenę gogle.com, którą Google wykorzystał i przekierował.

63. Zarejestruj ją jak najszybciej możliwe

Po wybraniu najlepszej nazwy domeny polecam zarejestrować ją jak najszybciej, ponieważ jest szybko sprzedawana. Osobiście kupuję domeny za pośrednictwem mojego  dostawcy hostingu internetowego.

💡 Wskazówka:Wybór odpowiedniego hostingu ma kluczowe znaczenie dla szybkiej ⏱ strony internetowej. Zalecam obstawianie sprawdzonej jakości ➡️ AttHost, Bluehost lub SiteGround.
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny? Wesprzyj mnie jego udostępnianiem. 👍
WordPress Návod v PDF

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj