Zastanawiasz się nad założeniem strony internetowej i pojawieniem się w Google?
W takim przypadku SEO będzie dla Ciebie właściwym początkiem!
Z tego obszernego artykułu dowiesz się wszystkiego o tym, czym dokładnie jest SEO i co musisz o nim wiedzieć, aby rozpocząć optymalizację swojej witryny.
Spis treści
Czym jest SEO?
SEO (ang. Search Engine Optimization ) to proces optymalizacji stron internetowych w celu poprawy ich pozycji w wynikach wyszukiwania wyszukiwarki Google i docelowo zwiększenia ruchu w sieci.
SEO jako branża powstała już w latach 90-tych, kiedy po raz pierwszy zaczęły pojawiać się wyszukiwarki internetowe dla zwykłych użytkowników. Obecnie jest to jedna z głównych branż marketingowych w przestrzeni online, która nieustannie ewoluuje i udoskonala.
Pozycjonowanie jako takie nastawione jest przede wszystkim wyłącznie na organiczne (niepłatne) wyniki w wyszukiwarkach – dzięki temu możliwe jest przyciąganie odwiedzających z wyszukiwarki na Twoją stronę „za darmo”.
Chociaż SEO obejmuje w zasadzie wszystkie wyszukiwarki (Bing, Yandex, Baidu itp.), w praktyce skupia się głównie na wyszukiwarce Google, ponieważ jest to najpopularniejsza wyszukiwarka na świecie.
Jak działa SEO (w skrócie)?
W zasadzie SEO można opisać bardzo prosto:
- Internauci wpisują słowa kluczowe do wyszukiwarki Google, a następnie wyświetlają im wyniki ze stronami
- Właściciele witryn starają się optymalizować swoje strony internetowe pod kątem tych słów kluczowych, aby pojawiały się na najwyższych pozycjach w wyszukiwarce Google.
Niezależnie od tego, czy prowadzisz sklep internetowy, piszesz bloga, czy po prostu oferujesz usługi online, optymalizacja SEO pomoże Ci przyciągnąć odpowiednich ludzi do Twojej witryny.
Chociaż SEO można opisać w kilku zdaniach, w praktyce obejmuje wiele rzeczy, które należy wykonać, aby pomyślnie zoptymalizować swoją stronę.
SEO można podzielić na 3 podstawowe aspekty, na których należy się skupić:
1. Pozycjonowanie na stronie – często nazywane SEO technicznym. Ten aspekt reprezentuje wszystkie techniczne aspekty stron internetowych, które musisz uwzględnić, aby uzyskać dobrą optymalizację. W praktyce może to oznaczać wiele rzeczy, takich jak:
- Badanie słów kluczowych
- Optymalizacja tagów tytułów
- Wydajność i szybkość ładowania stron internetowych
- Widoczność w wyszukiwarkach itp.
2. Pozycjonowanie poza stroną – w praktyce obejmuje przede wszystkim jakość i ilość linków zwrotnych do Twojej witryny. Linki zwrotne wskazują wyszukiwarkom internetowym, takim jak Google, jak autorytatywna jest dana witryna i czy (lub które) wiarygodne witryny prowadzą do niej. Budowanie linków zwrotnych tak zwany Linkbuilding ) zawiera szereg technik, które pomogą Ci uzyskać wysokiej jakości linki zwrotne, takie jak:
- Tworzenie blogów na zewnętrznych stronach internetowych
- Adresowanie autorytatywnych stron internetowych przez e-mail
- Budowanie i naprawa linii przerywanych
- Tworzenie przydatnych linków na forach i tak dalej.
3. Jakość treści – jakość treści na Twojej stronie to jeden z najważniejszych aspektów SEO. Jeśli masz strony internetowe, które zawierają gównianą (lub nawet złośliwą) zawartość, przeglądarki internetowe po prostu je zignorują. Chociaż „treść wysokiej jakości” jest dość trudna do scharakteryzowania (ponieważ ta jakość zależy od charakteru serwisu i branży, w której się znajduje), w zasadzie chodzi o dostarczanie przydatnych i oryginalnych treści dla odwiedzających.
Aby móc rozpocząć optymalizację stron internetowych w każdym z tych głównych aspektów, konieczne jest zrozumienie, w jaki sposób same przeglądarki internetowe, takie jak m.in. Google.
Jak działają przeglądarki internetowe?
Krótko mówiąc, wyszukiwarka internetowa to narzędzie online, które przeszukuje, kategoryzuje i udostępnia informacje ze stron internetowych użytkownikom Internetu.
Sam proces wyszukiwania w wyszukiwarce internetowej składa się z 3 głównych kroków, które są ważne dla SEO:
- Crawling – indeksowanie to proces, podczas którego wyszukiwarka skanuje wszystkie dostępne strony internetowe na świecie. W tym celu wyszukiwarki internetowe używają niewielkich fragmentów programów – przeglądarek (w języku angielskim tzw. ” botów ” lub ” robotów indeksujących „), które po prostu śledzą i odwiedzają strony internetowe za pomocą hiperłączy. W przypadku dostania się na nową lub odnowioną stronę, boty te skanują niezbędne informacje przechowywane w indeksie wyszukiwarki internetowej
- Indeksowanie – ilekroć roboty indeksujące znajdują i dostarczają niezbędne informacje do wyszukiwarki Google, Google zaczyna analizować, kategoryzować i przechowywać zebrane treści w swoim indeksie. Dzięki temu te przechowywane informacje mogą być wykorzystywane i wyświetlane użytkownikom, którzy mogą ich szukać w przyszłości.
- Selekcja i sortowanie – jeśli użytkownik wprowadzi do wyszukiwarki słowo kluczowe lub frazę, Google przeszukuje jej indeks z zebranymi informacjami i wybiera te strony, których treść może być najlepszą odpowiedzią na wpisane przez użytkownika słowa kluczowe.
Wybór i sortowanie treści, lub na wyniki wyszukiwania dla użytkownika ma wpływ duża liczba algorytmów i sygnałów, z których korzystają wyszukiwarki, takie jak Google.
Jednak dla SEO niezwykle ważne jest zrozumienie tych sygnałów, ponieważ tylko dzięki nim można dostać się na najwyższe pozycje w wynikach wyszukiwania Google.
Algorytm i sygnały Google
Mówiąc laikiem, algorytm Google to złożony system, który analizuje i ocenia wszystkie treści (lub strony internetowe), które ma do wyświetlenia.
Sam algorytm i większość sygnałów jest oczywiście niedostępna publicznie, ale wiele z tych sygnałów jest znanych i potwierdzonych przez samych przedstawicieli Google.
Aby Google wyświetlał najlepsze i najwyższej jakości strony internetowe w wynikach wyszukiwania, podczas rankingowania stron bierze pod uwagę różne czynniki, takie jak:
- Trafność strony – wyszukiwarki takie jak Google zawsze starają się zrozumieć, czego użytkownik szuka pod określonym słowem kluczowym i dostarczać mu odpowiednie strony, na których mógłby znaleźć satysfakcjonującą odpowiedź.
- Dostępność witryny — każda witryna, która chce pojawiać się w wynikach wyszukiwania, musi być dostępna do przeskanowania i oceny przez Google.
- Jakość i oryginalna treść — na świecie istnieją setki i tysiące możliwych stron, które próbują wyświetlać się dla określonych słów kluczowych. Aby jednak dostać się na szczyt, muszą zapewnić najlepszą treść spośród wszystkich innych witryn.
- Szybkość serwisu – sama szybkość ładowania stron dla użytkowników wpływa na pozycję stron w wyszukiwarce.
- Optymalizacja pod kątem urządzeń – wyszukiwarki internetowe, takie jak Google, monitorują również sposób wyświetlania strony na różnych typach urządzeń (komputer, telefon, tablet itp.).
- Bezpieczeństwo w sieci – o ile strony internetowe nie są bezpieczne dla zwykłych użytkowników, Google po prostu nie będzie ich podawać jako trafnych wyników w swojej wyszukiwarce.
Wspomniane wyżej sygnały to tylko ułamek tego, co Google wykorzystuje przy ocenie i rankingu stron internetowych (sam algorytm uwzględnia kilkaset sygnałów , które wpływają na pozycję poszczególnych stron w wyszukiwarce Google).
Z punktu widzenia SEO ważne jest więc, aby wziąć je pod uwagę i spróbować zoptymalizować strony tak, aby były zgodne z sygnałami Google i wyprowadzały Cię na najwyższe pozycje dla danych słów kluczowych.
Przyjrzyjmy się teraz praktycznym podstawowym krokom, które są niezbędne do optymalizacji SEO.
SEO na stronie
SEO na stronie, jak sama nazwa wskazuje, odnosi się przede wszystkim do aspektów SEO, które możesz zastosować bezpośrednio na stronach. Stosowanych jest niezliczona ilość technik on-page, ale tutaj wymienimy tylko te najważniejsze.
1. Badanie i analiza słów kluczowych
Znalezienie słów kluczowych, dla których chcesz pojawiać się w wynikach wyszukiwania, to jedno z podstawowych zadań SEO.
Innymi słowy – jeśli chcesz pojawiać się na popularne słowa kluczowe w wyszukiwarce Google, musisz najpierw dowiedzieć się, czym one są .
Jednak badanie i analiza słów kluczowych przynoszą również inne ważne korzyści:
- Poznajesz swoją branżę – podczas badania słów kluczowych masz możliwość dowiedzieć się, jakimi tematami w Twojej branży interesują się ludzie, które tematy są bardziej popularne, a które mniej i na tej podstawie możesz zdecydować, jakie strony utworzysz.
- Planowanie treści internetowych – słowa kluczowe pomogą Ci zastanowić się, jakie treści powinieneś stworzyć. Czy to blogi, produkty itp., dzięki słowom kluczowym możesz naprawdę zacząć tworzyć treści.
Jak znaleźć słowa kluczowe dla SEO?
Jeśli jesteś kompletnym początkującym w dziedzinie SEO, pierwszym i najłatwiejszym krokiem jest po prostu burza mózgów – zastanów się, jakie słowa kluczowe najlepiej opisują Twoją witrynę i zastanów się, jakich słów kluczowych mogą użyć ludzie, aby znaleźć Cię w wyszukiwarce Google.
a) Google „szeptacze”
Wprowadzając słowa kluczowe do wyszukiwarki Google, już dawno zauważyłeś, że oferuje ona również różne inne sugestie słów/zdań, które możesz wykorzystać w wyszukiwaniu.
Te słowa są tak samo ważne w SEO, ponieważ odzwierciedlają frazy, których ludzie używają najczęściej dla określonego słowa kluczowego, które wpisałeś.
W sekcjach „ Podobne zapytania ” i „ Podobne wyszukiwania ”, które czasami pojawiają się na stronach Google, można znaleźć różne słowa kluczowe.
Chociaż jest to bardzo prymitywny i nieprecyzyjny sposób na znalezienie odpowiednich słów kluczowych , jest to jeden z najłatwiejszych sposobów
b) Narzędzia SEO dla słów kluczowych
Jeśli planujesz rozpocząć poważną strategię SEO, musisz skorzystać z profesjonalnych narzędzi do badania słów kluczowych.
Narzędzia te pomogą Ci znaleźć wszystkie odpowiednie słowa, które ludzie zwykle wpisują w wyszukiwaniu, wraz z różnymi przydatnymi danymi, takimi jak np. liczba wyszukiwań w miesiącu, trudność słowa kluczowego itp.
Wśród najpopularniejszych narzędzi SEO, które są obecnie w powszechnym użyciu, są m.in.:
- Ahrefs – ” wszystko w jednym ” narzędzie SEO, które obejmuje nie tylko badanie słów kluczowych, ale także inne aspekty SEO
- Mangoole – prosty i wygodny pakiet narzędzi SEO, z którego możesz zacząć korzystać nawet jako kompletny początkujący
- Collabim – popularne narzędzie SEO na Słowacji i w Czechach, które polubiło wielu krajowych właścicieli witryn
- Planer słów kluczowych z Google Ads – to bezpłatne narzędzie SEO bezpośrednio od Google, które pomoże Ci (choć z pewnymi ograniczeniami) znaleźć odpowiednie słowa kluczowe.
Zasadniczo wszystkie te narzędzia SEO działają w ten sam sposób – wystarczy wprowadzić podstawowe słowa kluczowe, o których myślałeś, a narzędzie pokaże Ci setki, jeśli nie tysiące innych słów kluczowych, które mogą być dla Ciebie ważne, wraz z innymi ważnymi danymi na ich temat.
Co prowadzi mnie do innego ważnego aspektu słów kluczowych – metryk
Wskaźniki słów kluczowych
Celem badania i analizy słów kluczowych w Twojej witrynie jest zasadniczo znalezienie słów kluczowych, które są dla Ciebie odpowiednie, mają dużą liczbę wyszukiwań i mają niską trudność (lub trudność) pojawiania się w wyszukiwarce Google.
Przyjrzyjmy się bliżej tym wskaźnikom:
1. Liczba wyszukiwań – to chyba najbardziej bezpośrednia miara: jeśli chcesz, aby Twoja witryna znalazła jak najwięcej osób w wyszukiwarce Google, musisz spróbować zoptymalizować swoje strony pod kątem „największych” słów kluczowych.
Oczywiście należy wziąć pod uwagę fakt, że mając tylko startową stronę internetową, byłoby prawie niemożliwe, abyś zaczął od początku próbując „rangować” na wysokich pozycjach dla takich słów kluczowych.
2. Trudność słowa kluczowego – jest to metryka, która wyraża jak silna jest konkurencja o dane słowo kluczowe.
W przypadku większości narzędzi SEO ta wartość jest po prostu wyrażana w skali od 0 do 100. To ważna metryka, która powie Ci nie tylko jakie są Twoje szanse na pojawienie się w wyszukiwarce Google dla określonego słowa kluczowego, ale także które konkurencyjne strony internetowe są „najsilniejsze” w Twojej branży.
Trudność słowa kluczowego wzrasta wraz z autorytetem stron, które się na nim pojawiają – im bardziej autorytatywne strony, tym większa trudność słowa kluczowego.
3. Trafność słowa kluczowego — jest to prawdopodobnie jeden z najważniejszych wskaźników podczas wyszukiwania słów kluczowych.
Możesz dowiedzieć się, czy dane słowo kluczowe jest istotne dla Twojej witryny, po prostu analizując stronę wyników wyszukiwania Google (w języku angielskim SERP ) i przeglądając strony wyświetlane na stronie Google.
Patrząc na SERP, od razu dowiesz się, czy dane słowo kluczowe byłoby dla Ciebie odpowiednie i czy pasuje do intencji Twojej potencjalnej witryny.
Intencja i trafność słowa kluczowego można wyrazić za pomocą 4 rodzajów słów kluczowych:
- Słowa kluczowe nawigacyjne – to słowa, które użytkownik wpisuje do Google w celu wyszukania konkretnej marki, miejsca, strony internetowej itp. (np. słowo kluczowe: samsung ):
- Słowa kluczowe informacyjne – to słowo/słowa, za którymi użytkownik próbuje znaleźć określone informacje (np. słowo kluczowe: „ jak napompować oponę ”):
- Słowa kluczowe transakcyjne – słowa, za pomocą których użytkownik próbuje znaleźć produkt/usługę w celu potencjalnego zakupu (np. „ buty do tenisa adidas samba ”):
- Komercyjne słowa kluczowe – słowo/fraza, w której użytkownik Google próbuje znaleźć informacje o konkretnym produkcie lub usłudze (np. „ recenzja apple iphone 12 ”):
Korzystając z narzędzi SEO i analizując liczbę wyszukiwań, trudność i trafność słów kluczowych, możesz stworzyć listę fraz, których możesz użyć do optymalizacji treści na swoich stronach internetowych.
Przetwarzanie słów kluczowych dla stron
Poszczególne słowa kluczowe mogą często wyrażać poszczególne tematy, którymi interesują się użytkownicy, ale na odwrót – kilka słów kluczowych może również wyrażać jeden temat.
Na przykład: słowa kluczowe, takie jak „ cena iphone 12 ”, „ iphone 12 black ” lub „ kup iphone 12 ” wyrażają jeden temat – stronę z produktem iPhone 12, którym użytkownicy byliby zainteresowani.
Na tej podstawie ważne jest zatem, aby spojrzeć na listę słów kluczowych, które uzyskałeś i pogrupować te, które mogą wyrażać ten sam temat – dana grupa będzie więc reprezentować 1 stronę, którą następnie zoptymalizujesz dla tych słów kluczowych.
Jednak ważne jest, aby zoptymalizować dany temat na stronie tylko dla 1 głównego słowa kluczowego (” słowa kluczowego „) z grupy.
Dlatego wybierając to słowo kluczowe, musisz wziąć pod uwagę wszystkie wskaźniki, o których już wspomnieliśmy (liczba wyszukiwań, trudność i trafność).
Przyjrzyjmy się teraz, w jaki sposób możesz wykorzystać te wybrane słowa kluczowe do optymalizacji swojej witryny.
2. Optymalizacja treści
Jeśli masz już wybrane słowa kluczowe, dla których chcesz zoptymalizować swoją stronę, możesz zacząć je wdrażać.
Słowa kluczowe dodawane są w kilku ważnych miejscach na stronach internetowych.
a) Napisy i meta opisy
Tagi tytułowe to jedno z ważnych miejsc, w których powinno znajdować się Twoje słowo kluczowe (tytuł to nagłówek, który będzie wyświetlany na Twojej stronie w wyszukiwarce Google).
Opis meta powinien również idealnie zawierać Twoje słowo kluczowe.
Zasadniczo ważne jest , aby te 2 elementy zawierały wybrane przez Ciebie słowo kluczowe w sposób, który podsumowuje zawartość Twojej strony.
b) URL
Chociaż sam adres URL nie jest najważniejszym sygnałem dla Google, zdecydowanie powinieneś umieścić w nim swoje słowo kluczowe – Twój adres URL powinien być również krótki, czytelny i na temat.
c) Nagłówki, podtytuły, główna treść
W treści ważne jest, aby nagłówek główny (H1) i podtytuły (H2) zawierały Twoje słowo kluczowe.
Na koniec słowo kluczowe powinno również pojawić się kilka razy w głównym tekście/treści na Twojej stronie.
Należy jednak pamiętać, aby nie wstawiać/wpisywać słowa kluczowego „na siłę” – wyszukiwarka Google może postrzegać nienaturalne spamowanie słów kluczowych na stronach jako sygnał negatywny.
d) Metadane obrazu
Możesz także wstawić słowo kluczowe do różnych metadanych obrazu, takich jak:
- Nazwa pliku obrazu
- Tytuł obrazu
- Tekst alternatywny obrazu
- opis obrazu
Z punktu widzenia SEO, najważniejszym tekstem alternatywnym (tekst alternatywny) jest to, że służy jako opis obrazu dla osób niedowidzących, a także opis dla wyszukiwarek, takich jak Google (które również dosłownie „nie widzą ” dany obraz).
Jeśli używasz WordPress do zarządzania swoją witryną, możesz łatwo dodać tekst alternatywny do obrazów bezpośrednio w edytorze:
e) Tekst zakotwiczenia
Tekst zakotwiczenia to widoczna część hiperłącza – łącze. Treść takich linków wskazuje wyszukiwarkom internetowym temat tego, o czym może być dana podlinkowana strona.
Jeśli więc linkujesz do swojej witryny, ważne jest, aby te linki zawierały wybrane przez Ciebie słowa kluczowe.
To samo dotyczy linków zewnętrznych z innych stron internetowych – o ile podane anchor texty zawierają wybrane przez Ciebie słowo kluczowe i link do Twojej strony, Google przyjmie, że Twoja strona ma coś wspólnego z tematem stojącym za słowem kluczowym.
➡️ Uwaga: Chociaż wstawianie słów kluczowych w tekstach zakotwiczeń jest ważne, nie należy przesadzać, a zwłaszcza nie próbować manipulować wszystkimi linkami zewnętrznymi, które mogą prowadzić do Ciebie.
Google karze za sztuczne tworzenie linków, które zawierają tylko 1 identyczny tekst kotwicy.
f) Optymalizacja „przyjazna dla urządzeń mobilnych”
Google, jako wyszukiwarka internetowa, ocenia treści na stronach przede wszystkim w formie mobilnej.
W praktyce oznacza to, że Twoje treści muszą być dobrze zoptymalizowane pod kątem urządzeń mobilnych – w przeciwnym razie może to wpłynąć na Twoją pozycję w wynikach wyszukiwania.
Strony internetowe zoptymalizowane pod kątem urządzeń mobilnych powinny zatem mieć responsywny design.
Są to elementy nawigacyjne na stronach, które dostosowują się do rozmiaru ekranu na urządzeniu (czy to paski, obrazy, linie, czy sam tekst).
Jeśli posiadasz wysokiej jakości motyw WordPress , nie musisz się tym martwić – większość szablonów WordPress obejmuje również urządzenia mobilne, dzięki czemu będą wyświetlane poprawnie użytkownikom na telefonach komórkowych i tabletach.
Jeśli chcesz przetestować kompatybilność swoich stron internetowych pod kątem urządzeń mobilnych, możesz je przetestować w Test na urządzenia mobilne od Google – wystarczy wpisać URL strony do narzędzia, a po kilku sekundach narzędzie oceni ją za Ciebie :
g) Linie wewnętrzne
Hiperłącza wewnętrzne są istotnym aspektem SEO – dzięki nim wyszukiwarki mogą znaleźć wszystkie Twoje dostępne strony w sieci i stopniowo zapisywać je w Indeksie Google.
Dodatkowo jednak linki wewnętrzne służą również jako nawigacja dla użytkowników, dzięki czemu możesz poprawić wrażenia użytkownika na swojej stronie, a docelowo ludzie pozostaną na stronach dłużej.
Linki wewnętrzne służą również jako sygnał SEO – linki przenoszą wartość (tzw. link juice lub PageRank ) strony linkującej na stronę odsyłającą .
W praktyce oznacza to, że jeśli umieszczasz linki do ważnych stron w Twojej witrynie z innych stron, których jesteś właścicielem, Google może uznać tę stronę za ważną i zwiększyć jej pozycję w wynikach wyszukiwania.
Istnieje kilka rodzajów linków wewnętrznych, z których można korzystać na stronie, takich jak:
- Linki kontekstowe – to klasyczne linki w samej treści, które mogą zainteresować użytkownika
- Linki w menu – linki nawigacyjne, które szybko przenoszą użytkownika do treści, których szuka w sieci
- Kategorie – podobnie jak w menu, takie linki służą do szybkiej nawigacji
h) Mapa strony
Mapa witryny to w zasadzie lista wszystkich stron w Twojej witrynie, które chcesz znaleźć w przeglądarkach internetowych.
Za pomocą mapy witryny możesz przyspieszyć przeszukiwanie sieci przez boty Google i dzięki temu szybciej pojawić się w wynikach wyszukiwania.
Jeśli posiadasz małą witrynę z zaledwie kilkoma stronami, mapa witryny może nie być Twoim priorytetem, ale wraz z rozwojem witryny w końcu będziesz musiał zaimplementować mapę witryny.
Wdrożenie mapy witryny jest stosunkowo proste – wystarczy zainstalować jedną z wtyczek SEO w WordPress , np. Yoast SEO, która Ci w tym pomoże.
i) Bezpieczeństwo HTTPS
HTTPS jest obecnie koniecznością dla każdej strony internetowej na świecie – jest elementem bezpieczeństwa, który chroni użytkowników przed niewłaściwym wykorzystaniem ich danych.
Ponadto HTTPS jest także jednym z sygnałów dla Google , według którego zajmuje się rankingiem witryn w wynikach wyszukiwania:
Certyfikat SSL dla bezpieczeństwa HTTPS można uzyskać bezpłatnie i szybko, wystarczy wybrać jedną z bezpłatnych opcji, takich jak Let’s encrypt .
j) Szybkość stron internetowych
Szybkość, z jaką strony są ładowane i wyświetlane użytkownikom, jest jednym z najważniejszych aspektów z punktu widzenia SEO.
Jeśli użytkownicy będą zbyt długo ładować Twoje strony, po prostu je opuszczą – nie wspominając o tym, że wyszukiwarka Google mierzy również szybkość Twojej witryny i może zwiększyć lub zmniejszyć pozycję Twoich stron w wynikach wyszukiwania.
Jeśli chcesz poznać średnią prędkość ładowania swoich stron, możesz skorzystać z różnych bezpłatnych narzędzi, takich jak Google PageSpeed Insights .
Samą optymalizację prędkości można osiągnąć na różne sposoby:
1. Szybki i wysokiej jakości hosting – jednym z priorytetów optymalizacji strony internetowej powinno być zapewnienie dobrego hostingu. Jeśli masz powolnego hosta internetowego, nie będziesz miał dużego wpływu na szybkość swojej witryny.
2. Zaimplementuj pamięć podręczną – buforowanie to proces zapisywania części Twojej witryny do użytkownika lub serwera, aby następnym razem można je było załadować znacznie szybciej.
Buforowanie można osiągnąć za pomocą wtyczek WordPress , takich jak WP Rocket .
3. Optymalizacja obrazu – obrazy na stronach są jednymi z największych pożeraczy szybkości ładowania.
Z tego powodu ważne jest, aby zawsze zwracać na nie uwagę i starać się je jak najbardziej zoptymalizować pod kątem wyszukiwarek internetowych.
Optymalizację obrazów w celu przyspieszenia witryny można osiągnąć np. stosując odpowiedni format obrazów – na stronach najczęściej stosuje się format JPEG, ponieważ zajmuje najmniej miejsca i stosunkowo dobrze zachowuje jakość obrazu.
Jeśli jednak potrzebujesz wysokiej jakości niektórych ilustracji, możesz również użyć formatu PNG.
Jakość treści
Obecnie starania o wysoką pozycję w wyszukiwarce Google dla praktycznie każdego słowa kluczowego są bardzo trudne – większość słów kluczowych wyświetla setki, jeśli nie tysiące stron o podobnej treści.
Z tego powodu ważniejsze niż kiedykolwiek jest tworzenie wysokiej jakości treści, które zadowolą użytkowników Google na tyle, aby mogli nadal odwiedzać Twoją witrynę.
Jakość treści jest dość trudna do zdefiniowania, ale zasadniczo obejmuje:
- Dokładne omówienie tematu – po prostu musisz tworzyć treści lepsze niż konkurencja
- Aktualne dane – dostarczanie najnowszych informacji zwiększy Twoje szanse na wysoką pozycję w wynikach wyszukiwania
- Ekspertyza – w przypadku niektórych tematów ważne jest, aby wykazać, że jesteś ekspertem i wiesz, jakie treści dostarczasz odwiedzającym
Dodatkowo jednak w SEO musisz perfekcyjnie dopracować wygląd i wydajność swojej strony internetowej – projekt UX.
a) UX (doświadczenie użytkownika)
Projektowanie UX obejmuje wiele aspektów – od wyglądu strony, poprzez podział części na Twojej stronie, po czytelność treści.
Chociaż nie ma bezpośredniej zasady, jak zaprojektować swoją stronę, zdecydowanie powinieneś postępować zgodnie z poniższymi wskazówkami:
- Wyświetlaj najpierw najważniejszą treść — żaden odwiedzający nie jest zainteresowany tematami drugorzędnymi, produktami itp. Ważne jest, aby użytkownik jak najszybciej znalazł to, czego potrzebuje.
- Dodaj elementy wizualne – obrazy, filmy, ilustracje itp. poprawić wrażenia użytkownika
- Czytelny tekst – unikaj dziwnych czcionek, które są trudne do odczytania. Powinieneś także podzielić tekst na stronach na małe akapity i sekcje (zamiast tworzyć duże ściany tekstu, które są trudne do odczytania)
b) Długość treści
W przypadku witryn takich jak blogi lub inne witryny tekstowe ważne jest, aby dane tematy były omawiane w jak największym stopniu i jak najlepiej.
W dzisiejszych czasach nie wystarczy już napisać prostego posta na blogu składającego się z 500 słów – użytkownicy Google chcą bardziej wartościowych informacji na dany temat, zawierających treści, które wnikają w głębię problemu.
Oczywiście nie oznacza to, że sztucznie wydłużasz tekst tylko w celu zwiększenia ilości słów na stronie – w tym przypadku możesz tylko zaszkodzić, a nie pomóc.
💡 Porada: Jeśli nie masz pewności, ile tematu należy poruszyć w określonym temacie, który chcesz wyświetlić w wynikach wyszukiwania, po prostu spójrz na 10 najczęściej wyświetlanych stron dla wybranego słowa kluczowego.
Długość i jakość ich treści powie Ci, jak bardzo powinieneś przynajmniej spróbować stworzyć stronę z treścią wysokiej jakości.
SEO poza stroną i budowanie linków
Optymalizacja SEO poza stroną skupia się przede wszystkim na pozyskiwaniu zewnętrznych linków zwrotnych – backlinków.
Linki zewnętrzne to jeden z najważniejszych czynników SEO, który wpływa na pozycję stron w wyszukiwarce Google – ich ilość i jakość może podnieść stronę na najwyższe pozycje w Google, ale odwrotnie, manipulując linkami, strony mogą zostać ukarane.
Jakość linku zwrotnego z danej strony określa wskaźnik PageRank – jest to wartość, według której wyszukiwarka Google ocenia strony i ich linki zewnętrzne.
PageRank określają 3 wartości:
- Liczba linków zwrotnych – wartość PageRank określonej strony rośnie wraz z liczbą uzyskanych linków wstecznych
- Według liczby linków na danej stronie – wartość PageRank danej strony jest rozłożona na inne strony, do których prowadzi link oryginalna strona
- Wartość PageRank linków zewnętrznych — na wartość PageRank 1 strony wpływa również PageRank innych stron, które do niej prowadzą.
W ramach SEO poza stroną ważne jest zatem, aby starać się uzyskać linki zwrotne do stron z witryn, które mają wysoki autorytet, są odpowiednie dla Twojej witryny i osiągają wysokie pozycje w wynikach wyszukiwania.
W praktyce oznacza to, że gdybyś zebrał 1000 linków zwrotnych z małych witryn, które nie radzą sobie dobrze w wyszukiwarce Google, nie miałoby to prawie żadnego pozytywnego wpływu na Twoją witrynę.
Wręcz przeciwnie, jeśli uda Ci się uzyskać 2-3 backlinki z większych i odnoszących sukcesy witryn, Google weźmie je pod uwagę i Twoja pozycja w wynikach wyszukiwania może wzrosnąć.
Nofollow vs. Dofollow
Jeśli chodzi o linki, należy pamiętać, że nie wszystkie z nich powinny przenosić wartość PageRank – niektóre linki (takie jak linki partnerskie lub linki w komentarzach) po prostu nie chcą, aby wpływały na Twoją pozycję w wyszukiwarce Google.
W takim przypadku można wdrożyć tzw atrybut „nofollow”. – jest to mały fragment kodu HTML w danym linku, który wskazuje wyszukiwarkom takim jak Google, że dany link nie powinien być brany pod uwagę przy ocenie strony:
Dzięki temu masz pełną kontrolę nad wszystkimi linkami w Twojej witrynie i możesz decydować, które z nich powinny przekazywać wartość PageRank innym witrynom, a które nie.
Agencja SEO
Jeśli dotarłeś tak daleko, prawdopodobnie już wiesz, że SEO to dość długa i wymagająca czynność.
Nie musisz się jednak martwić – o ile nie planujesz w pełni poświęcić się optymalizacji strony internetowej, istnieją różne agencje SEO i specjaliści SEO, którzy mogą pomóc Ci w pozycjonowaniu na Twojej stronie i tym samym zapewnić Ci wyższe pozycje w wyszukiwarce Google .
Istnieją różne rodzaje agencji SEO – niektóre koncentrują się wyłącznie na SEO na stronie lub poza stroną, podczas gdy inne mogą obejmować wszystkie aspekty związane z SEO.
Wybierając agencję lub specjalistę SEO, zależy to głównie od tego, czego dokładnie potrzebujesz i szukasz oraz od tego, jak dobrze komunikować się z daną agencją w sprawie działań, które chcesz wykonywać na swojej stronie.
Wtyczki WordPress do optymalizacji SEO
Kilka wtyczek WordPress pomaga zoptymalizować strony WordPress . Najbardziej znane wtyczki WordPress do optymalizacji SEO to Yoast SEO i All in One SEO Pack .
💡 Wskazówka : Jeśli potrzebujesz porady w pewnym aspekcie SEO, możesz skontaktować się ze mną pod adresem e-mail: vladimir.jurosko@gmail.com .
Jako entuzjasta WordPress i programista mam wieloletnie doświadczenie w optymalizacji stron internetowych, dzięki czemu mogę Ci pomóc lub polecić ekspertów, którzy chętnie pomogą Ci w optymalizacji SEO.
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny? Wesprzyj mnie jego udostępnianiem. 👍