Rejestracja domeny: Jak kupić domenę?

Potrzebujesz zarejestrować domenę dla swojej strony internetowej, ale nie wiesz jak?

Rejestracja domeny nie jest sprawą skomplikowaną – z drugiej strony kryje w sobie kilka rzeczy, o których warto pomyśleć przed rozpoczęciem właściwej rejestracji.

rejestracja domeny

W tym artykule szczegółowo omówimy rejestrację domeny krok po kroku, a także możliwe pułapki, które mogą Ci towarzyszyć podczas rejestracji.

Dlaczego warto zarejestrować domenę?

Krótko mówiąc, domena to nazwa, pod którą ludzie mogą Cię znaleźć w Internecie (np. „ wp.sk ”) – wpisując swoją domenę bezpośrednio z przeglądarki, przez wyszukiwarkę Google lub w inny sposób.

Tak więc, jeśli planujesz założyć własną stronę internetową, nie możesz obejść się bez domeny.

W związku z tym domena reprezentuje nazwę Twojej witryny, marki lub w skrócie, co planujesz pokazać ludziom na stronach.

Chociaż nie zawsze jest to regułą, potrzebujesz domeny do praktycznie każdego celu komercyjnego lub osobistego (np. dla bloga , e-sklepu , osobistej strony internetowej itp.).

Aby „posiadać” domenę, musisz zarejestrować ją u administratora domeny lub u rejestratora.

Innymi słowy: trzeba go wybrać, zweryfikować dostępność i zapłacić .

💡 Wskazówka: Jeśli jesteś kompletnym początkującym w świecie domen (lub nie do końca wiesz jak działa domena), polecam przeczytanie mojego artykułu: Czym jest domena (i jak ją zarejestrować) , gdzie dowiesz się wszystkiego podstawowe informacje o domenie, jej składzie oraz zasadach rejestracji.

Jak zarejestrować domenę?

Rejestracja domeny to nie fizyka jądrowa, ale powinieneś wiedzieć o kilku krokach, które musisz wykonać, aby ją zarejestrować.

W zasadzie należy wykonać 4 podstawowe kroki – są to:

  1. Wybór domeny
  2. Weryfikacja dostępności domeny
  3. Wybór rejestratora
  4. Rejestracja domeny

Przyjrzyjmy się każdemu z tych punktów nieco bliżej.

1. Wybierz domenę

Przede wszystkim powinieneś bardzo dokładnie przemyśleć, jak powinna nazywać się Twoja domena i jaką powinna mieć końcówkę (np. „ .sk ”, „ .com ”, itp.).

Wymyślając nazwę, możesz zacząć od prostej burzy mózgów – krótko mówiąc, wymyśl (lub wyszukaj) słowa, które dobrze opisują charakter Twojej witryny, markę lub po prostu treści, które będziesz wyświetlać na swoich stronach.

Jednak stworzenie nazwy może nie być tak proste, jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka – przy jej wyborze zdecydowanie należy wziąć pod uwagę kilka ważnych rzeczy, takich jak:

  • Prostota – nazwa nie powinna być niepotrzebnie długa ani nieczytelna, ponieważ ważne jest, aby odwiedzający Twoje strony zapamiętali nazwę serwisu.
  • Słowa kluczowe – z punktu widzenia SEO wskazane jest, aby Twoja domena zawierała ważne słowo kluczowe, dzięki któremu zwiększysz szanse na wysokie pozycje w wyszukiwarce Google (np. jeśli posiadasz e-sklep ze sprzętem do ćwiczeń, zdecydowanie powinieneś rozważyć słowa kluczowe, takie jak „ fitness ”, „ ćwiczenia ”, itp.).
  • Oryginalność – jeśli nie planujesz zakładać strony internetowej z oryginalnym pomysłem, jest wysoce prawdopodobne, że ludzie wymyślili już różne nazwy domen przed Tobą. Z tego powodu upewnij się, że wymyślisz kilka odmian nazwy i spróbuj wyróżnić się na tle innych stron internetowych.

💡 Wskazówka: Jeśli nie jesteś do końca pewien, jaka powinna być nazwa Twojej domeny, koniecznie przeczytaj mój artykuł: 63 wskazówki, jak wybrać najlepszą nazwę domeny dla strony internetowej , w którym dowiesz się wielu przydatnych porad dotyczących tworzenia domeny .

Oprócz nazwy należy również wziąć pod uwagę końcówkę – 1. poziom domeny – pod którą będzie znajdować się Twoja strona internetowa (np. „ .sk ”, „ .cz ”, itp.).

Jeśli planujesz założyć stronę internetową, powiedzmy, wyłącznie dla słowackich gości, zdecydowanie powinieneś rozważyć końcówkę „ .sk ”.

Jeśli natomiast chciałbyś dotrzeć do szerszej publiczności niż tylko ta słowacka, takie zakończenia jak np „ .com ” może być dla Ciebie lepszą alternatywą.

Jednak przy wyborze końcówki należy pamiętać, że mogą one znacząco wpłynąć na ostateczną cenę domeny (np. rozszerzenia takie jak „ .sk ”, „ .cz ”, „ .de ” itp. są zwykle nieco droższe niż domeny generyczne).

Jeśli masz już gotowych przynajmniej kilka nazw dla swojej domeny, możesz przejść do kolejnego kroku – weryfikacji domeny.

2. Sprawdź dostępność domeny

Weryfikacja dostępności domeny jest jednym z najważniejszych kroków przed samą rejestracją – jeśli ktoś jest już właścicielem Twojej nazwy domeny, po prostu nie będziesz mógł jej zarejestrować dla siebie.

Sam proces weryfikacji domeny jest bardzo prosty – jeśli wystarczy sprawdzić czy dana domena jest wolna wystarczy wejść na stronę dowolnego rejestratora (np. Websupport ), wpisać w wyszukiwarkę nazwę całej domeny, a system natychmiast pokaże Ci, czy domena jest wolna, czy nie:

Websupport - weryfikacja domeny - przykład

💡 Wskazówka: Aby dowiedzieć się więcej o tym, czym dokładnie jest darmowa domena (i jak sprawdzić jej dostępność), polecam przejść do mojego artykułu: Darmowe domeny: Jak sprawdzić dostępność domeny?

Co zrobić, jeśli domena jest już zajęta?

Jeśli odkryjesz, że Twoja domena jest już zajęta, masz praktycznie 2 opcje do wyboru:

  • Wybierz nową nazwę swojej domeny (i spróbuj ponownie ją zweryfikować)
  • Znajdź obecnego właściciela domeny (i spróbuj ją od niego kupić)

Znalezienie właściciela domeny jest również bardzo prostym procesem. Wystarczy wejść na stronę who.is (lub na strony jednego z menedżerów domen, np SK-NIC dla domen ” .sk ” lub CZ-NIC dla końcówek ” .cz „), wpisz w wyszukiwarkę nazwę swojej domeny, a system od razu wyświetli wszystkie niezbędne informacje o jej właścicielu wraz ze stanem technicznym:

who.is - weryfikacja własności domeny - przykład

💡 Wskazówka: Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak dowiedzieć się, kto jest właścicielem domeny, kto lub co jest jej administratorem i rejestratorem, koniecznie przeczytaj mój artykuł: Właściciel domeny: Jak dowiedzieć się, kto jest właścicielem domeny?

Jeśli znajdziesz kontakt do właściciela, możesz spróbować się z nim skontaktować i wynegocjować cenę zakupu danej domeny.

W tym przypadku należy jednak zdać sobie sprawę, że cena domeny potrafi być naprawdę droga. Popularne nazwy domen często wahają się od setek do tysięcy euro.

Dla przykładu – domena o nazwie ” internet.com ” w 2009 roku osiągnęła aż 18 milionów dolarów.

Oczywiście nie każda domena posiada tak zawrotne kwoty, często można spotkać się z tzw „kolekcjonerzy domen”, którzy hurtowo kupują i sprzedają domeny.

Ceny takich domen mogą wahać się od kilkudziesięciu do kilkuset euro (w zależności od rentowności danej domeny).

Inną opcją jest poczekanie, aż dana domena „wygaśnie”, że tak powiem – lub gdy właściciel domeny nie płaci za odnowienie własności.

W ten sposób możesz łatwo zarejestrować wygasłe domeny na swoje nazwisko i używać ich do własnych celów.

💡 Wskazówka: weryfikując domenę, zdecydowanie nie należy również zapominać o jej wcześniejszej historii. Historia domeny może znacząco wpłynąć na to, czy pojawisz się na najwyższych pozycjach w wyszukiwarce Google, czy wręcz przeciwnie, nie pojawisz się wcale.

Pod domenami, które były już używane w przeszłości, mogły znajdować się doskonałe treści, które były lukratywne z punktu widzenia SEO , lub odwrotnie – witryna z daną domeną mogła zostać ukarana przez wyszukiwarkę Google za złe treści.

Z tego powodu warto przyjrzeć się, jakie treści dana domena faktycznie wyświetlała w przeszłości. Stare treści można przeglądać na stronie internetowej archive.org .

3. Wybierz rejestratora (wraz z usługami)

Zakładając, że wybrałeś już domenę i stwierdziłeś, że jest ona darmowa, czas przystąpić do kolejnego kroku – wyboru rejestratora.

Obecnie istnieje duża liczba rejestratorów – są to firmy, które mogą wynająć ci domenę na określony czas (zwykle na 1 rok lub więcej).

Wybierając rejestratora, należy wziąć pod uwagę kilka aspektów, takich jak:

Cena u rejestratora

U każdego rejestratora możesz spotkać się z nieco innymi (ale i dużymi) różnicami cenowymi.

Na tę kwotę ma wpływ kilka czynników (np. możesz wykupić hosting z domeną lub skorzystać z innych usług).

Z tego powodu warto najpierw przyjrzeć się kilku popularnym rejestratorom domen i porównać ich ceny za daną domenę.

Hosting

Jeśli znalazłeś domenę, która jest bezpłatna i niedroga, powinieneś również wziąć pod uwagę inne rzeczy, które będą potrzebne do uruchomienia witryny — takie jak hosting .

Krótko mówiąc, hosting to serwer, który oferuje miejsce na Twoją witrynę – jest to magazyn, w którym będą przechowywane wszystkie Twoje dane z sieci.

Rejestratorzy często oferują wraz z domenami również korzystne pakiety hostingowe, z których możesz skorzystać dla siebie.

💡 Wskazówka: Jeśli nie możesz się zdecydować, czy i który hosting byłby dla Ciebie odpowiedni, polecam przeczytanie mojej obszernej recenzji: Jak wybrać najlepszy hosting (nie tylko dla WordPress ) , gdzie będziesz mógł zobaczyć najwięcej popularne usługi hostingowe i porównaj ich zalety i wady.

System redakcyjny

Oprócz ceny za domenę i usługi hostingowe zdecydowanie nie należy zapominać o systemie redakcyjnym – platformie, na której stworzysz i będziesz zarządzać swoimi stronami internetowymi.

Rejestratorzy domen tacy jak Websupport oferują wraz z domenami wysokiej jakości hosting oraz instalację CMS (np. WordPress ), dzięki której praktycznie nie musisz nic robić – po opłaceniu zamówienia możesz po prostu zacząć tworzyć swoją wymarzoną stronę internetową.

4. Zarejestruj domenę

Ostatnim krokiem do pomyślnego posiadania domeny jest sama rejestracja domeny.

Rejestracja domeny jest bardzo prosta, jeśli chcesz to zrobić z rejestratorem takim jak Websupport , wszystko co musisz zrobić to po prostu:

  1. Sprawdź dostępność domeny i kliknij w koszyk
  2. Uzupełnij niezbędne dane i opłać zakup domeny (ewentualnie również za hosting i usługi CMS )

Opłatę za domenę możesz ustawić na dowolny okres czasu (np. na 1 rok lub więcej lat).

Po opłaceniu zamówienia domena będzie Twoja (zwykle cały proces płatności i przydziału domeny odbywa się maksymalnie w ciągu 24 godzin).

W tym momencie nic nie powinno stanąć Ci na przeszkodzie i możesz w końcu zacząć tworzyć i zarządzać stronami pod wymarzoną domeną.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny? Wesprzyj mnie jego udostępnianiem. 👍
WordPress Návod v PDF

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj