Instalacja wielostanowiskowa WordPress może być twoim najlepszym przyjacielem, ale także najgorszym wrogiem. Kiedy jej używać, a kiedy jej unikać?
Spis treści
Co to jest multisite i kiedy pasuje
WordPress multiste to grupowanie kilku (nie) oddzielnych stron w ramach jednej instalacji WordPress . Jeden hosting, jeden WordPress , wiele witryn . Pierwotnym zamiarem było umożliwienie tworzenia platform blogowych, na których każdy użytkownik ma swój własny blog z własną tematyką i treścią. Jednak jeden system ( WordPress ) działałby w tle. Aby dać Ci wyobrażenie, możemy sobie wyobrazić nasze lokalne blogi, m.in. blog. sme.sk, na której każdy użytkownik ma swoją własną subdomenę user.blog.sme.sk. Podobnie działa usługa wordpress.com , gdzie każdy użytkownik ma dostępną stronę page.wordpress.com.
Drugim świetnym przykładem jest strona internetowa uczelni. Może być pożądane, aby cała witryna działała w jednym systemie iz jednej witryny hostingowej. Jednocześnie jednak konieczne jest, aby każdy wydział miał własny wariant kolorystyczny szablonu, własną treść i, powiedzmy, swoich administratorów. Zobacz www.stuba.sk i strony wydziałów.
Dzięki rozwiązaniu Multisite utrzymujemy przy życiu jednego WordPress i jego wtyczki. Wykonujemy aktualizacje w jednym miejscu i jednocześnie rozwiązujemy jeden hosting. Gdyby każdy wydział miał własną stronę internetową, wszystkie procesy musiałyby być wykonywane wielokrotnie. W szczególności N razy (liczba N witryn).
Subdomeny / katalogi, ale także całe domeny
Sieciowe adresy URL mogą używać:
- subdomeny, m.in. A.domena.sk, B.domena.sk
- katalogi m.in. domena.sk/A, domena.sk/B
- również domeny opcjonalne domenaA.sk, domenaB.sk
Gdy multisite nie pasuje
Z powyższych wierszy można odnieść wrażenie, że instalacja Multisite jest odpowiednim rozwiązaniem do zarządzania wszystkimi witrynami. Dzieje się tak zwłaszcza w przypadku rozwiązania do mapowania domen!
Ze względów praktycznych to najgorsza rzecz, jaką możesz zrobić. Wszystkie witryny mają wspólną funkcjonalność i pojemność hostingową. Edytowanie tematu lub wtyczki zmieni wszystkie witryny w sieci, a problem na jednej prawie na pewno to naprawi. Polecam korzystanie z wbudowanych rozwiązań do zarządzania wieloma witrynami. Powiedzmy, że zarządzanie witryną Jetpack .
Instalacja wielostanowiskowa jest również (w większości) nieodpowiednia do sortowania treści w ramach jednej witryny. Osobiście odłożyłem bloga ze strony mojej firmy i była to jedna z gorszych decyzji 🙂
Zmiany w porównaniu do zwykłych instalacji
Jano od dawna zajmuje się tworzeniem sieci witryn WordPress . Ważne jest, aby wiedzieć, że każdą instalację lokalną można przekształcić w sieć. Proces ten jest jednak do pewnego stopnia nieodwracalny . Nieodwracalne, ponieważ w tle występują zmiany, które bardzo trudno cofnąć. Zmieni się struktura bazy danych , pliki na FTP itp. W przypadku bazy danych złożoność jest naprawdę duża. 100 stron w wielopiętrowym układzie tworzy 816 tabel w bazie danych, 1000 stron 8016 tabel. Wzór to (10 + 6 + (N * 8)), gdzie N to liczba stron. WordPress .com z około 95 milionami stron ma około 296 000 000 tabel .
Instalacja sieciowa WordPress jest nieco bardziej wymagająca w przypadku hostingu. Zdecydowanie polecam działanie sieciowe na hostingu przyjaznym dla WP. Na przykład ten z WebSupport może sobie z tym poradzić. Większe (i odwiedzane) witryny i sieci już należą do zarządzanych rozwiązań i własnych serwerów. Lokalnie lub globalnie, np. wpengine.com .
Większość najczęściej używanych wtyczek rozumie multisite . W każdym razie należy wziąć pod uwagę pewne różnice. Niektóre wtyczki otrzymują nowe ustawienia w nowych miejscach instalacji sieciowej. Jedno ustawienie jest dostępne w administracji sieci, drugie w administracji określonej strony (wspólne miejsce). To zajmuje więcej czasu.
W sieciowej instalacji WordPress wtyczki są aktywne/nieaktywne dla całej sieci . Dlatego też, jeśli potrzebujemy uruchomić e-sklep za pośrednictwem WooCommerce na jednej stronie, wtyczka będzie automatycznie dostępna również na innych stronach . To, czy jest to pożądane, czy niepożądane, zależy już od Twoich potrzeb i preferencji.
Tematy są podobne. Jednak w przeciwieństwie do wtyczek, aktywacja ich w sieci spowoduje, że będą one dostępne tylko w innych witrynach. Aktywacja jest już w rękach administratora konkretnego serwisu.
Jednak w przypadku instalacji wielostanowiskowej zdecydowanie polecam użycie motywu potomnego . Korzystając z wtyczki One-click Child Theme , utwórz motyw podrzędny dla każdej strony osobno bezpośrednio przez administrację. W przeciwnym razie niestandardowe dostosowania szablonu pojawią się na każdej stronie w sieci, która będzie aktywnie wykorzystywać dany temat. Niezależnie od tego, czy jest to pożądane, czy niepożądane, ponownie zostawiam to tobie.
Ostatnią poważną zmianą jest nowy poziom użytkowników . Multisite dodaje nowy najwyższy poziom – superadministratora. Użytkownik na tym poziomie ma dostęp do zarządzania całą siecią. Zwykły administrator uzyskuje dostęp tylko do Twojej witryny w sieci.
Instalacja hostingowa
W bazie wiedzy WebSupport napisałem szczegółowy samouczek: Hosting wielostanowiskowy WordPress . Z jego pomocą możesz zainstalować wszystkie tryby wielostanowiskowe WordPress . Nawet mapowanie domen .
Warto wiedzieć
To są najważniejsze punkty podczas instalacji multisite WordPress . Reszta jest mniej więcej taka sama i nie powinna Cię zaskoczyć w żaden poważny sposób.
Czy wypróbowałeś WordPress multisite lub odwrotnie, czy byłeś zainteresowany i chciałbyś go wypróbować? Proszę kierować swoje pytania do komentarzy 😉
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny? Wesprzyj mnie jego udostępnianiem. 👍