Jedną z wielu zalet WordPress jest możliwość łatwej zmiany wyglądu Twojej witryny. Możesz dokonać takiej zmiany, przełączając się z jednego tematu na drugi. Jednak prosty przełącznik to tylko część A. Zmiana projektu poprzez ustawienie nowego motywu jest nieco trudniejsza w twoich szczegółach. Często zapomina się o części B , która jest nie mniej ważna.
Poniższa lista będzie nazywać cię „listą kontrolną” z częścią B. Dzięki niemu unikniesz niepotrzebnych problemów.
1.) Prowadź rejestr zmian wprowadzonych w bieżącym temacie
Od czasu do czasu napotykamy problemy wymagające rozwiązania. Nie ma w tym nic niezwykłego. Dzisiaj często szuka się rozwiązań problemów związanych z Twoją witryną, surfując po sieci. Istnieje wiele dyskusji, artykułów i blogów, które podpowiedzą Ci, co zrobić w przypadku problemów. Często wystarczy dodać lub zmienić plik .php w motywie strony internetowej. Ale z rozwiązaniem jednego problemu przychodzą inne. Zaletą problemów jest to, że mają swoje rozwiązania. Dodanie pliku .php jest łatwe i wystarczy to zrobić tylko raz. I to właśnie sprawia, że (prawdopodobnie) zapominamy o tej zmianie. Dlatego radzę zapisać te zmiany. Czemu? Bo może się zdarzyć, że zmiana tematu zmieni też to, czego w ogóle nie powinno było się zmienić. W takim przypadku znalezienie miejsca błędu może zająć kilka godzin. Oprócz prowadzenia „listy zmian”, nie zapomnij sprawdzić szybkości ładowania strony po każdej zmianie. Na przykład w narzędzia.pingdom.
2.) Upewnij się, że nowy motyw jest gotowy na widget
Widżety Slajdera to jeden z najczęściej dostosowywanych elementów na stronie internetowej. Wprowadza się w nich szereg zmian, od dostosowywania tekstu, obrazów po dostosowywanie linków. Jeśli nowy motyw nie obsługuje widżetów, możesz utracić wszelkie zmiany wprowadzone w widżetach. W takim przypadku wszystko, co zmienisz w pliku sidebar.php starego motywu, zostanie nadpisane. Dlatego upewnij się, że dodałeś wszystkie te kody do paska bocznego nowego tematu. To jest bardzo ważne.
3.) Informacje z Google Analytics godne złota
Większość z Was prawdopodobnie nie wyobraża sobie witryny WordPress bez Google Analytics lub innego podobnego narzędzia. Jeśli jednak korzystasz z Google Analytics, pamiętaj, aby podczas zmiany tematów skopiować kody śledzenia do nowego tematu. Tak prosta sprawa, ale ilu z was o tym zapomniało. Lub dodaj kod Google Analytics za pomocą modułu.
4.) Regularne depozyty
Przyzwyczaj się do regularnego tworzenia kopii zapasowych. Już nigdy nie będziesz musiał się martwić o utratę ważnych treści. Jako środek ostrożności twórz kopie zapasowe plików, modułów i baz danych. Nie mówię, że coś musi się wydarzyć i pójść nie tak, ale po co próbować? Płatny moduł Backup Buddy dobrze sprawdzi się podczas tworzenia kopii zapasowych, który wykona za Ciebie wszystkie niezbędne kopie zapasowe. Nie będziesz musiał ich robić ręcznie.
5.) Tryb konserwacji
Prawdopodobnie nie chcesz, aby odwiedzający Twoją witrynę widzieli stan w trakcie zmiany tematu po drugiej. Dlatego nie wprowadzaj tych zmian „na żywo”. Włącz tryb konserwacji na 15-20 minut. To powinno wystarczyć, aby wszystko działało tak, jak powinno. Po aktywowaniu trybu możesz zacząć wprowadzać zmiany. Możesz w tym celu skorzystać z bezpłatnego modułu „ Coming Soon ”.
6.) Przetestuj wszystkie funkcje i moduły
W momencie aktywacji nowego motywu upewnij się, że wszystkie funkcje i moduły działają tak, jak powinny. Lista w punkcie 1 może Ci się w tym momencie przydać. Upewnij się, że wszystko działa tak, jak powinno.
7.) Prawdopodobieństwo błędów
Jeśli masz już aktywny nowy motyw, możesz wyłączyć tryb konserwacji. Jeśli masz bloga, napisz o tej zmianie. Możesz również ostrzec swoich czytelników, że mogą wystąpić błędy w zmianach. Możesz na przykład zachęcić odwiedzających do przetestowania Twojego bloga, aby szybciej naprawić błędy. Jeśli znajdziesz problem, który prawdopodobnie dotyczy tematu, skontaktuj się z twórcami tego tematu. Jeśli zapłaciłeś za temat, powinni naprawić błąd za darmo.
8.) Czas ładowania strony testowej
Porównaj czas wczytywania strony ze starego tematu z czasem wczytywania strony w nowym temacie. Domyślnie tools.pingdom zrobi to za Ciebie.
9.) Monitoruj współczynnik odrzuceń
Zmieniając tematy, sprawdź, jak wygląda Twój współczynnik odrzuceń lub współczynnik odrzuceń. Jeśli jest wyższy niż kiedyś, będziesz musiał popracować nad zmianami. Dodaj widżety lub lepsze wezwanie do działania dla nowych czytelników.
10.) Słuchaj swoich gości
Ostatnia rada to: słuchaj i komunikuj się ze swoimi fanami. Zapytaj ich o zdanie i dokładnie zastanów się, co mówią.
Jeśli jesteś zaawansowanym użytkownikiem WordPress , może jeszcze jedna rada na zakończenie. Zalecam wprowadzanie zmian za pomocą niestandardowego CSS lub motywu potomnego.
Jak widać zmiana tematu nie stanowi problemu. Problem może wystąpić po zmianie. Musimy się zastanowić, co taka zmiana może przynieść i być na to przygotowani. Mam nadzieję, że ta moja checklista pomoże Ci i np. dzięki niej zapobiegniesz wszelkim możliwym problemom, jakie napotkam dla Ciebie podczas zmiany.
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny? Wesprzyj mnie jego udostępnianiem. 👍