Menu nawigacyjne WordPressa – jak go tworzyć i zarządzać nim

Menu nawigacyjne WordPress – jak go utworzyć. Jak dodawać do niego elementy, wstawiać własny link i zarządzać lokalizacjami menu w motywie.

Menu nawigacyjne WordPressa - jak go tworzyć i zarządzać nim

Co to jest menu nawigacyjne?

Menu nawigacyjne pomaga odwiedzającym orientować się w treści witryny. Używając go, znajdą informacje, których szukają. Nawigacja tworzy strukturę witryny WordPress. Najczęściej znajdziesz go na górze lub z boku strony.

Narzędzia do tworzenia i edycji nawigacji można znaleźć w administracji WordPress pod pozycją Wygląd. Nawigacja zawiera linki do stron, wpisów, kategorii lub innych typów treści stron.

Jak utworzyć menu nawigacyjne w WordPress

WordPress vytvorenie menu
Tworzenie menu w WordPressie

Większość motywów WordPress umożliwia tworzenie więcej niż jednego menu nawigacyjnego. Możesz utworzyć kilka z nich – w nagłówku, pasku bocznym (jako widżecie) lub u stopki strony. Aby utworzyć nową nawigację, kliknij Menu w obszarze Wygląd w administracji motywu. Otworzy się okno wiadomości.

Gdy klikniesz Utwórz nowe menu, otworzy się okno, w którym wypełnisz jego nazwę. Kliknij Utwórz menu, aby utworzyć nowy element nawigacyjny.

Jeśli chcesz utworzyć tak zwane mega menu, możesz użyć tej wtyczki, lub wybrać motyw, który ją obsługuje.

💡 Wskazówka:Wybór odpowiedniego hostingu ma kluczowe znaczenie dla szybkiej ⏱ strony internetowej. Zalecam obstawianie sprawdzonej jakości ➡️ AttHost, Bluehost lub SiteGround.

Edycja istniejącej nawigacji

WordPress úprava menu
Edycja nawigacji

Możesz dodatkowo dostosować indywidualne opcje nawigacji. Ich lista jest wyświetlana po kliknięciu strzałki w menu Wybierz menu do edycji. Po wybraniu konkretnego elementu kliknij Wybierz. Teraz możesz edytować niektóre atrybuty paska nawigacji:

W oknie Strony ustawiasz stronę, do której będzie linkować opcja nawigacji. Wyświetlane są tylko najnowsze strony Twojej witryny. Kliknij Pokaż wszystko, aby wyświetlić całą listę stron. Możesz również wyszukać określoną stronę. Aby dodać stronę do nawigacji, zaznacz pole obok jej nazwy.

Oprócz stron możesz dodawać wpisy, linki i kategorie oraz tagi do nawigacji. Wszystkie zmiany pojawiają się po prawej stronie ekranu.

Każdy element można również przenieść do nowej lokalizacji w hierarchii nawigacji. Możesz po prostu dołączyć konkretny przedmiot za pomocą myszy i przenieść go w wybrane miejsce. Pamiętaj, że możesz przenosić linki nie tylko w górę iw dół, ale także w prawo. To powoduje, że łącze jest linkiem podrzędnym w stosunku do powyższego linku.

Pamiętaj, aby zapisać wszystkie ustawienia, klikając Zapisz menu.

Edycja opcji

WordPress úprava možností menu
Edycja opcji menu

Podczas edycji nawigacji możesz również ustawić niektóre opcje dla każdego elementu. Gdy klikniesz małą strzałkę obok nazwy przedmiotu, otworzy się nowe okno. W tym miejscu możesz edytować:

Atrybut tytułu – ten opis pojawia się po najechaniu kursorem na element.
Otwórz link na nowej karcie – domyślny sposób otwierania nowego elementu znajduje się w tym samym oknie przeglądarki. Zaznacz to pole, aby otworzyć link w nowej karcie.
Klasy CSS – Możesz dodać klasy CSS do elementu.
Xhtlml Friends Network (XFN) – umożliwia generowanie atrybutów XFN, aby pokazać, w jaki sposób łączysz się z autorami strony, do której prowadzi link.
Opis – opis elementu

Następnie znajdziesz opcję przesunięcia przedmiotu o jeden w górę i o jeden w dół. Możesz także zmienić lokalizację elementu nawigacyjnego, wybierając opcję Poza miejscem pod… lub Na górę.

Ostatnie linki to te funkcje:
Usuń – usuwa element
Anuluj – anuluje zmiany.

Kliknij Zapisz menu, aby zapisać zmiany.

💡 Wskazówka dotycząca motywów: Z motywów premium mam dobre doświadczenia z motywami Divi, Avada i Kreator Stron Elementor.

Edycja nazwy łącza

W oknie Strony wybierz stronę, z której chcesz połączyć się z nawigacji. Tworzony element będzie miał nazwę, która ma również stronę. Aby edytować tytuł, kliknij strzałkę obok elementu dodanego po prawej stronie ekranu. W oknie Znacznik nawigacyjny wpisz żądaną nazwę.

Dodawanie wpisu i linku do kategorii

Możesz także dodawać linki do konkretnych wpisów i kategorii dla poszczególnych elementów menu. Aby to zrobić, kliknij strzałkę obok pozycji Wpisy lub Kategorie. Użyj funkcji Wpisy, aby wstawić link do sekcji postów w nawigacji. Użyj funkcji Kategorie, aby przypisać określone kategorie do nawigacji.

Wstawianie własnego linku

Aby wstawić link do innej witryny w nawigacji witryny WordPress, kliknij strzałkę obok opcji Własne linki. W oknie, które zostanie otwarte, skopiuj adres URL i wpisz tekst linku. Następnie kliknij Dodaj do menu. Upewnij się, że używasz przycisku Zapisz menu po prawej stronie ekranu.

Usuwanie elementu

Aby usunąć określony link, kliknij strzałkę obok jego nazwy. Z wyświetlonych opcji wybierz Usuń. Aby zapisać wprowadzone zmiany, kliknij Zapisz menu.

💡 Chcesz szybszą ⏱ stronę? Szybkość witryny jest ważna zarówno dla odwiedzających, jak i dla SEO. Najlepsze wyniki uzyskałem dzięki wtyczce WP Rocket, którą gorąco polecam.

Zarządzanie lokalizacją menu

Opcje zarządzania lokalizacją można znaleźć w górnej części okna edycji menu. Kliknij Zarządzaj lokalizacjami, aby otworzyć nowe okno. Zobaczysz listę wielu opcji rozmieszczenia używanych przez twój motyw WordPress.

WordPress spravovanie menu
Zarządzanie lokalizacją menu

Możesz mieć jedno lub więcej miejsc docelowych tutaj. Aby przypisać element nawigacyjny do określonego ustawienia, wybierz z listy lokalizacji. Kliknij Zapisz zmiany, aby zapisać zmiany.

Więcej informacji technicznych – jak zarejestrować się i przeglądać menu nawigacyjne we własnym motywie można znaleźć w oficjalnej dokumentacji programisty.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny? Wesprzyj mnie jego udostępnianiem. 👍
WordPress Návod v PDF

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj