Jak wybrać najlepszy motyw do WordPress [samouczek]

W tym samouczku pokażę Ci, jak wybrać odpowiedni motyw dla swojej witryny. Porównam motywy bezpłatne / płatne, ich szybkość reakcji, SEO, prostotę, zgodność i wiele innych kryteriów. Wszystko to na prawdziwym przykładzie.

Jak wybrać najlepszy motyw do WordPress [samouczek]

Mam więc wybraną nazwę domeny a także poprawny hosting WordPress.

Właśnie zainstalowałem WordPress i na mojej stronie widzę wstępnie ustawiony podstawowy motyw. Ważne jest, aby uświadomić sobie, że ogólny wygląd (projekt) strony internetowej zależy od wybranego motywu.

Większość szablonów WordPress zawiera predefiniowane kolory tekstu i czcionki, elementy układu i widżety oraz wiele innych szczegółów i widżetów, które przyczyniają się do wyglądu witryny.

Najlepszą rzeczą w motywach WordPress jest to, że przy odrobinie szczęścia możesz uzyskać doskonały wygląd swojej strony bez konieczności pisania pojedynczej linii kodu.

Uważam, że wybór motywu WordPress jest ważną rzeczą. Usiadłem i pomyślałem o tym, czego oczekuję od przyszłego motywu. Poniżej przedstawiam główne wymagania, na których się skupiłem.

Darmowy vs płatny motyw WordPress

Przede wszystkim musisz zastanowić się, czy i ile chcesz zainwestować w dany motyw. Sprawdź swój budżet i zdecyduj odpowiednio. Jednocześnie ważne jest, aby pamiętać ten fakt: nie wszystkie płatne motywy stanowią doskonałe produkty, a nie wszystkie bezpłatne motywy są produktami niskiej jakości. Jak powiedziałem, może się zdarzyć, że znajdziesz doskonałe darmowe motywy WordPress i straszne płatne motywy.

Czasami jest tak, że ponieważ niektóre motywy są darmowe, autorzy nie mają dla nich zbyt wiele czasu. Oznacza to, że wiele darmowych motywów nie jest aktualizowanych na czas. W pewnym momencie utkniesz. Sam WordPress jest często aktualizowany i istnieje duża szansa, że motyw nie zadziała po aktualizacji. Dostępne są również darmowe motywy, dla których nie znajdziesz pomocy i wsparcia. Dlatego musisz samodzielnie rozwiązywać problemy.

? Wskazówka: Mam doskonałe doświadczenia z tymi motywami WordPress: motyw Divi i Avada. Są bardzo elastyczne, a mimo to łatwe do skonfigurowania nawet dla początkujących.

Reaktywność

Reaktywność motywu uważam za rzecz oczywistą. Ponad 50% moich odwiedzin pochodzi z urządzeń mobilnych i tabletów, a liczba ta prawdopodobnie wzrośnie w przyszłości. Aby prawidłowo wybrać motyw WordPress, przetestowałem je, powiększając/zmniejszając okno przeglądarki lub za pomocą narzędzia google resizer tool.

Testovanie responzívnosti web stránky

Jeśli masz tablet i telefon komórkowy, radzę przetestuj demo motywy bezpośrednio na tych urządzeniach. Z własnego doświadczenia wiem, że w niektórych przypadkach motyw może być zupełnie inny na prawdziwym urządzeniu mobilnym niż przy próbie naśladowania takiego urządzenia na komputerze. Powodem może być technologia i podejście, w którym motyw jest zaprogramowany (szczególnym powodem może być na przykład inne urządzenie systemu operacyjnego – Android / iOs / Windows Phone…).

Obsługa przeglądarek

Tutaj podążamy za pierwszym wymaganiem. Oprócz różnych typów urządzeń pożądane jest testowanie motywów demo na różnych typach przeglądarek – Chrome, Firefox, Safari i Internet Explorer. Alternatywnie możesz przetestować motyw dla innych mniej używanych przeglądarek, takich jak Opera i tak dalej. Dlatego zalecam wzięcie tego faktu pod uwagę przy wyborze motywu WordPress.

Test podpora prehliadačov

Projektowanie stron

Projektowanie stron internetowych jest czysto emocjonalne. Teoretycznie wybór motywu WordPress powinien opierać się na typie bloga i odbiorcach. Ale biorę to z punktu widzenia, że będzie to moja własna strona internetowa, i będę patrzył na nią praktycznie każdego dnia, więc chcę również zadowolić moje oko.

Ważne jest, aby pamiętać, że projektowanie stron internetowych powinno zawsze podlegać poziomowi widoczności witryny (tzw. UX – „user experience”). Oznacza to, że nie ma sensu mieć pięknego projektu, jeśli odwiedzający Twoją witrynę są zmieszani, zagubieni, zdezorientowani i beznadziejni, kiedy są na twojej stronie. Dlatego dostosowałbym wybór motywu WordPress.

Specjalnie dla mojego bloga, miałem menu przewijania bocznego jako wymóg, ponieważ po prostu to lubię. Co więcej, wpadłem na pomysł minimalistycznego projektu i listy wpisów na stronie głównej w postaci wyglądu masonry lub grid (siatki) o różnych wymiarach bloków:

Mriežkový vzhľad web stránky

💡 Chcesz szybszą ⏱ stronę? Szybkość witryny jest ważna zarówno dla odwiedzających, jak i dla SEO. Najlepsze wyniki uzyskałem dzięki wtyczce WP Rocket, którą gorąco polecam.

Funkcjonalność motywu

Tutaj podsumuję kilka wymagań dotyczących motywów WordPress, które możesz mieć i które powinieneś wiedzieć przed wyborem motywu:

1. Obsługa wielu języków

Jeśli planujesz wielojęzyczną stronę internetową, motyw powinien obsługiwać wielojęzyczność, taką jak wpml lub polylang wtyczkę. Osobiście używam wpml, którą z powodzeniem wdrożyłem już na kilku stronach internetowych. Nie mam jeszcze doświadczenia z inną, ale obie mają dobre referencje. Dlatego wybierając motywy WordPress, polecam rozważenie możliwości wielojęzyczności w przyszłości.

2. Wsparcie handlu elektronicznego (rozwiązania „e-commerce”)

Jeśli planujesz włączyć handel elektroniczny, musisz wziąć to pod uwagę przy wyborze motywu WordPress. Upewnij się, że wybrany przez Ciebie motyw to obsługuje. W szczególności powinien obsługiwać, na przykład, najbardziej popularne rozwiązanie e-commerce dla WordPress – wtyczki woocommerce.

3. Język motywu

Byłoby miło, gdyby motyw został przetłumaczony na żądany język (w moim przypadku słowacki). Albo przynajmniej powinien zawierać motyw .POT do tłumaczenia. Ale nie rozpaczaj, nawet jeśli nie zawiera .POT, możemy pomóc przy użyciu wtyczki Loco Translate, choć jest to czasochłonne i technicznie trudniejsze.

4. Obsługa różnych formatów wpisów

WordPress pozwala ustawić jego format jako część edycji wpisów (w języku angielskim „post formats“, patrz rysunek poniżej). Ale to od twórców motywów zależy, czy uda im się to rozwiązać. Na przykład planuję używać cytatów, filmów i galerii w moim blogu i chcę, aby wyświetlały się odpowiednio. Dlatego będę potrzebował różnych formatów wpisów, aby wspierać mój motyw.wordpress-formaty-obsahu

5. Szybkość motywu

Bardzo istotny fakt przy wyborze motywów WordPress. Oczywiście, że chcę mieć szybką stronę internetową, aby nie zniechęcać odwiedzających do bloga lub googlebots. Dlatego przetestowałem demo motywu poprzez pingdom:

Test rýchlosti web stránky

Myślę, że najważniejszym wskaźnikiem, który otrzymałem od narzędzia, jest czas ładowania strony. Jeśli czas ten wynosi do 2 sekund na motyw demo, jest to dopuszczalne, ponieważ możemy go wyciąć na naszym prawdziwym blogu. Odbywa się to poprzez wybór hostingu wysokiej jakości, instalacji wtyczki pamięci podręcznej (cache) dla szybkości i optymalizacji rozmiarów obrazów. Używam (i uważam za najlepszą) wtyczkę buforującą o nazwie WP Rocket. Aby zoptymalizować rozmiar obrazu, używam wtyczki EWWW Image Optimizer.

Chciałbym wyjaśnić na pierwszy rzut oka, dlaczego używam (i dlaczego polecam dla ciebie) hostingu Home.pl. Mają automatyczną instalację WordPress, która jest dobra dla początkujących, ale oszczędza także czas zaawansowanym użytkownikom. Wyżej wymienione wtyczki WP RocketEWWW Image Optimizer są już dołączone, ustawione i dostrojone do serwera już w instalacji. Ich serwery mają dyski SSD. Efektem jest bardzo duża szybkość sieci, jak widać na przykładzie mojego bloga powyżej. I myślę, że to cool :).

6. Obecność page buildera

Trudno to przetłumaczyć na język polski, ale przetłumaczyłbym go jako folder strony wizualnej lub konstruktor strony. Jest to narzędzie, które można tworzyć zawartość wewnętrzną z różnych elementów i umieszczać je w różny sposób. Najlepiej pokazać to na zdjęciu:

Divi builder

Na zdjęciu Divi builder, który jest jednym z najlepszych. Ogólnie rzecz biorąc, page builder może być częścią motywu (na przykład program divi builder jest również częścią  motywu divi), lub w postaci samodzielnej wtyczki. Dlatego nawet jeśli wybrany motyw nie zawiera programu budującego strony, możesz zainstalować go jako wtyczkę. Najlepiej oceniony budowniczy w postaci darmowej wtyczki to Page Builder by SiteOrigin.

Nie potrzebuję ja builder na moim blogu, więc wykluczam ten wymóg przy wyborze motywu WordPress. Wręcz przeciwnie, wymagam, aby mój motyw nie zawierał żadnego. Powodem tego jest to, że każda dodatkowa funkcja motywu, jak również każda używana wtyczka, przyczynia się do zmniejszenia szybkości witryny.

7. Jakość kodu motywu

Jako programista mogę ocenić jakość kodu nawet ze strony demonstracyjnej, ale może to być trudne dla laika. Motyw może wyglądać pięknie, ale na tle może być „brzydki” kod. Jedną z opcji jest uruchomienie walidatora kodu od W3C, który jest międzynarodową organizacją odpowiedzialną za standaryzację naszego Internetu (www).

Nie bójcie się, jeśli to narzędzie wyświetli jakieś błędy kodu, należy pamiętać, że najbardziej dostępne motywy będą miały pewne wady. Chodzi tylko o to, że nie powinieneś być zalany przez błędy :).

I wreszcie najważniejsza rzecz na końcu – dlaczego mielibyśmy być zainteresowani kodem motywu? Ponieważ źle zaprogramowany motyw może poważnie zaszkodzić naszemu SEO. I tego nie chcemy.

8. Dokumentacja

Chciałbym mój motyw obejmować dokumentację, więc nie muszę się wygłupiać, gdzie i jak skonfigurować poszczególne elementy motywu.Niestety wiele darmowych motywów z wordpress.org nie zawiera dokumentacji, więc potrzebujemy znaleźć i przetestować, co, gdzie i jak ustawić. W przeciwieństwie do tego, wiele płatnych motywów w największym o sklepie motywów ma wysoki poziom dokumentacji (są “well documented”) .Jest to jedno z wymagań, które żądają dostawcy od twórców motywów. Dlatego dostosowuję wybór motywu WordPress.

Ostatecznie to od każdego z nas zależy, czy chcemy mieć motyw dokumentacji. Jeśli o mnie chodzi, potrzebuję tego. Miałem już okazję wypróbować wiele różnych motywów w pracy lub prywatnie, a każdy z nich miał zupełnie inne ustawienia (innymi słowy nie ma jednolitych reguł WordPress do organizowania ustawień motywu). Jestem zdania, że czas to pieniądz i nie chcę go marnować na niepotrzebne poszukiwanie ustawień, wolę spędzać czas pisząc wpisy.

💡 Wskazówka dotycząca motywów: Z motywów premium mam dobre doświadczenia z motywami Divi, Avada i Kreator Stron Elementor.

Czy to zająć dużo pracy do zrobienia dostosowywania?

Jeśli masz małe umiejętności WordPress, zdecydowanie powinieneś przejrzeć recenzje i komentarze na ten motyw. Oczywiście wersja demo może wyglądać fantastycznie. Ale jeśli chcesz umieścić sześć obrazów zamiast pięciu w określonej sekcji, musi to być zrobione przy użyciu jakiegoś programu i może to być problem.

Kliknij motyw w wersji demonstracyjnej i przejrzyj go. Przeczytaj opis i instrukcje dotyczące ustawienia motywu. W ten sposób otrzymasz obraz tego, jak łatwo się dostosować. Inny ważny aspekt związany jest z ustawieniem motywu. Czy to ustawienie motywu jest przyjazne dla użytkownika, intuicyjne i łatwe w użyciu? świetnym miejscem do sprawdzenia są zrzuty ekranu na stronie motywu. Tutaj możesz zobaczyć, jak motyw organizuje każdą sekcję ustawień.

Kompatybilność z wtyczkami

Prawdopodobnie masz jakieś wtyczki potrzebne do działania strony. Ważne jest, aby sprawdzić, czy motyw obsługuje te dodatki. Jeśli chodzi o darmowe motywy WordPress, łatwiej jest przetestować i sprawdzić tę kompatybilność – po prostu zainstaluj go na próbę. Ale jeśli wybrałeś motyw premium, możliwym rozwiązaniem jest poproszenie jego twórcy o informacje.

Czy motyw jest SEO zoptymalizowany?

Niesamowite jest mieć ładny wygląd strony. Ale pamiętaj, że witryna musi istnieć również dla wyszukiwarek. Optymalizacja SEO motywu WP można sprawdzić ręcznie. Istnieją również usługi online, które pokazują, jak jest przyjazny dla SEO. Ponownie, jeśli wybierzesz motyw premium, twórca powinien być w stanie zaoferować Ci wszystkie ważne informacje na jego motyw.

A co z media społecznościowe?

Jeśli chodzi o media społecznościowe, zawsze można je dodać jako wtyczkę WordPress. Ale ponieważ media społecznościowe stają się coraz ważniejsze w środowisku internetowym, dobrze byłoby mieć zintegrowane media społecznościowe już w motywie.

Zobacz kolekcje motywów

Dla inspiracji możesz przeglądać TOP 30 motywów WordPress dla określonych celów:

Wybór motywu WordPress – wniosek

Kiedy opracuję wymagania, będę kontynuował odnajdywanie samego motywu. Ale zatrzymam to na następny artykuł. Mam nadzieję, że ten post przyniósł ci coś nowego, niezależnie od tego, czy jesteś początkującym w WordPressie, czy zaawansowanym użytkownikiem.

💡 Wskazówka:Wybór odpowiedniego hostingu ma kluczowe znaczenie dla szybkiej ⏱ strony internetowej. Zalecam obstawianie sprawdzonej jakości ➡️ AttHost, Bluehost lub SiteGround.
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny? Wesprzyj mnie jego udostępnianiem. 👍
WordPress Návod v PDF

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj