Jak zainstalować Google Analytics w WordPress

Chcesz poznać ruch w Twojej witrynie? Zainstaluj Google Analytics w WordPress i śledź statystyki bezpośrednio z administracji strony.

Ako si nainštalovať Google Analytics vo WordPress

Co to jest Google Analytics

Google Analytics (GA) to narzędzie internetowe dla każdego, kto potrzebuje zbierać i analizować informacje o użytkownikach swojej witryny. Dzięki GA dowiesz się, kto odwiedza Twoją witrynę, skąd pochodzą odwiedzający, czy coś od Ciebie kupili lub co zrobili na Twojej stronie.

Zebrane informacje powiedzą Ci więcej o lokalizacji geograficznej odwiedzających, sposobie korzystania z przeglądarki, rozdzielczości ekranu i wielu innych przydatnych informacjach.

Co możesz obejrzeć?

GA rejestruje wiele ważnych danych. Warto wspomnieć chociażby:

 • kto odwiedził Twoją witrynę?
 • jaka jest lokalizacja geograficzna Twoich odbiorców
 • jakiej przeglądarki użyto
 • jaki był język przeglądarki
 • jaka była rozdzielczość ekranu
 • niezależnie od tego, czy był to telefon komórkowy, czy komputer stacjonarny
 • co odwiedzający robią na Twojej stronie
 • kiedy masz najwięcej odwiedzających
 • gdzie odwiedzający odwiedzili Twoją witrynę

Do czego wykorzystasz te informacje?

Dzięki swojej wszechstronności Google Analytics będzie wykorzystywać witryny o różnej orientacji , od e-sklepów przez blogerów po internetowe gazety lub czasopisma. To narzędzie dostarcza ważnych informacji dotyczących optymalizacji witryny lub kampanii reklamowej .

Rozpoznając zachowania swoich klientów na stronie, wyróżnisz swoją grupę docelową spośród wszystkich odwiedzających Internet. Lepiej zrozumiesz, jakimi treściami się interesują i jakie są ich zakupy lub inne oczekiwania.

Pomoże w edycji projektu

Zebrane dane są ważne dla sugestii modyfikacji projektu strony internetowej lub dostosowania jej rozdzielczości, aby była wygodniejsza dla odwiedzających witrynę. Jeśli na przykład stwierdzisz, że większość użytkowników nie korzysta z obsługi Flasha, będziesz wiedział, że nie musisz dodawać treści do witryny korzystającej z tej wtyczki.

Pomaga ulepszyć treść

Znajdź informacje o treści osób, które są naprawdę zainteresowane informacjami o ruchu w Twojej witrynie. Pomoże Ci to przy dodawaniu nowych artykułów. Zmniejszy to współczynniki odrzuceń i zwiększy liczbę odsłon.

Dowiedz się, kiedy najlepiej dodać nowe treści

GA zbiera dane o ruchu przez cały dzień. Dzięki temu dowiesz się, kiedy Twoja witryna jest najczęściej odwiedzana. Następnie możesz zaplanować dodanie nowej zawartości w tym momencie.

Budynek łączący

Zebrane dane obejmują również informacje o tym, jak użytkownicy znaleźli Twoją witrynę. Czy to przez wyszukiwarki, sieci społecznościowe, czy przez bezpośrednie linki. Pomoże Ci to w tworzeniu nowych linków do Twojej witryny z innych witryn.

💡 Wskazówka:Wybór odpowiedniego hostingu ma kluczowe znaczenie dla szybkiej ⏱ strony internetowej. Zalecam obstawianie sprawdzonej jakości ➡️ AttHost, Bluehost lub SiteGround.

Jak zarejestrować się w Google Analytics

GA jest dostępne dla każdego za darmo. Wszystko, czego potrzebujesz, aby z niego korzystać, to konto Google lub Gmail. Rejestracja składa się z kilku prostych kroków.

1. Zaloguj się na swoje konto

Przejdź najpierw do strony Google Analytics pod tym linkiem . Zaloguj się na swoje konto Google tutaj. Jeśli nie masz jeszcze konta Google, musisz je najpierw utworzyć:

Ako sa prihlásiť do služby Google Analytics
Jak zarejestrować się w GA

2. Zarejestruj się w Google Analytics

Po zalogowaniu zostaniesz przeniesiony na następną stronę, aby dowiedzieć się, jak będzie wyglądał cały proces:

Registrácia do služby Google Analytics
Zarejestruj się w Google Analytics

Kliknij Zarejestruj, aby kontynuować.

3. Wpisz swoje dane

Przed tobą jest strona, na której będziesz musiał wypełnić swoje dane. Najpierw wybierz opcję Witryna.

Następnie wprowadź nazwę konta. Oznacza to, że wpisujesz nazwę profilu GA dla swojej witryny lub wielu stron, które chcesz śledzić. Następnie podaj inne informacje, takie jak nazwa witryny, adres URL, branża, kraj i strefa czasowa.

Na koniec kliknij przycisk Uzyskaj identyfikator śledzenia. Znajdziesz go na dole strony.

Pridanie webstránky do GA
Dodawanie strony internetowej do GA

Zostaniesz poproszony o zaakceptowanie Warunków korzystania z usługi Google Analytics, aby zakończyć.

4. Kod śledzenia

Skopiuj kod śledzenia z wyświetlonej strony. Musisz go wprowadzić na swojej stronie WordPress .

Získanie kódu sledovania
Uzyskaj kod śledzenia

Pozostaw stronę kodową otwartą na razie, aby mieć kod. Jeśli zamkniesz kartę i będziesz potrzebować kodu później, otrzymasz go po zalogowaniu się na swoje konto Google. Przejdź do Zarządzaj kontem —> Informacje o śledzeniu —> Kod śledzenia.

💡 Wskazówka dotycząca motywów: Z motywów premium mam dobre doświadczenia z motywami Divi, Avada i Kreator Stron Elementor.

Zainstaluj Google Analytics za pomocą wtyczki MonsterInsights

Możesz pobrać MonsterInsights jako wtyczkę premium lub wersję darmową . Wersja premium jest wzbogacona o kilka funkcji, takich jak śledzenie reklam, śledzenie podstron według autora czy śledzenie popularnych postów i stron.

Google Analytics Dashboard Plugin for WordPress by MonsterInsights

Oto jak zainstalować Google Analytics za pomocą bezpłatnej wersji wtyczki MonsterInsights , którą można znaleźć w repozytorium WordPress jako wtyczka Google Analytics Dashboard do WordPress od MonsterInsights .

Procedurę przejdziemy w kilku krokach:

1. Zainstaluj wtyczkę MonsterInsights

Najpierw zainstaluj wtyczkę MonsterInsights. Nową wtyczkę możesz zainstalować po zalogowaniu się do administracji strony w zakładce Wtyczki ›Dodaj nową . Po aktywacji wtyczki zostaniesz przekierowany na stronę pokazaną na poniższym obrazku. Jednocześnie w menu strony tworzony jest nowy element Insights .

Inštalácia pluginu MonsterInsights
Instalacja wtyczki MonsterInsights

Na tej stronie wybierasz kategorię dla swojej witryny. Kliknij Zapisz i kontynuuj .

Na następnej stronie kliknij Połącz z MonsterInsights.

2. Ustawienia konta Google

Widzisz teraz stronę Konta Google. Musisz się zalogować lub, jeśli jesteś już zalogowany, wybierz konto Google.

Następnym krokiem jest umożliwienie wtyczce MonsterInsights dostępu do konta GA. Kliknij przycisk Zezwól , aby zezwolić.

Teraz wybierzesz profil, który chcesz obserwować. Wybierz swoją witrynę i kliknij Zakończ połączenie.

3. Ustawienia strony

Po zainstalowaniu wtyczki na swojej stronie wybierzesz zalecane ustawienia dla strony. W większości witryn najlepiej zachować ustawienia domyślne. Jeśli jednak korzystasz z wtyczki linków afiliacyjnych, dodaj również śledzenie linków. Kliknij przycisk Zapisz i kontynuuj, aby zapisać ustawienia.

Jeśli chcesz uaktualnić do płatnej wersji MonsterInsights, możesz to zrobić na następnej stronie. Aby skorzystać z bezpłatnej wersji, po prostu pomiń ten krok, klikając Zapisz i kontynuuj .

4. Instalowanie WPForms (opcjonalnie)

Dotarłeś do strony, na której możesz zainstalować wtyczkę WPForms, która służy do tworzenia formularzy kontaktowych. Jeśli nie chcesz z niego korzystać, możesz pominąć ten krok.

Pomyślnie zainstalowałeś MonsterInsights. Za chwilę otrzymasz wyniki śledzenia pierwszej strony. Kliknij Zakończ konfigurację i wyjdź z kreatora, aby zakończyć.

Wyświetl raporty GA

Raporty GA będą dostępne za każdym razem, gdy odwiedzisz swoją witrynę. Wystarczy udać się do jego administracji. Swoje raporty znajdziesz w sekcji Statystyki.

Zobrazovanie štatistík (dashboard)
Wyświetlanie statystyk (dashboard)
💡 Chcesz szybszą ⏱ stronę? Szybkość witryny jest ważna zarówno dla odwiedzających, jak i dla SEO. Najlepsze wyniki uzyskałem dzięki wtyczce WP Rocket, którą gorąco polecam.

Dodaj Google Analytics za pomocą wtyczki nagłówki i stopki

Możesz także użyć wtyczki Insert Headers and Footers do śledzenia raportów Google Analytics. Oprócz osadzania kodu Google Analytics ta wtyczka umożliwia również osadzenie niestandardowego kodu CSS lub innego kodu w nagłówku i stopce strony WordPress .

Najpierw zainstaluj wtyczkę Headers and Footers. Po zainstalowaniu i aktywacji wtyczki wkleisz kod Google Analytics na stronie Administracja »Wstaw nagłówek i stopkę.

Wstawiaj nagłówki i stopki wtyczek
Wstawiaj nagłówki i stopki wtyczek

Instalowanie GA bez użycia wtyczki

Dodaj kod do header.php

Jednym ze sposobów użycia tego jest wklejenie kodu do pliku header.php. Ta metoda jest zalecana tylko wtedy, gdy wiesz, jak pracować z kodami stron.

Jeśli wkleisz kod śledzenia do nagłówka, zostanie on załadowany na każdej stronie. Używając motywu potomnego, pamiętaj, że te zmiany należy wprowadzić w motywie potomnym. Abyś nie zgubił się podczas aktualizacji strony.

Wklej kod Google Analytics skopiowany do pliku header.php po< ciało> . Zapisz zmiany na serwerze.

Dodaj kod za pomocą zestawu funkcji

Możesz również dodać kod Google Analytics do pliku function.php. To doda kod do każdej podstrony serwisu.

function vj_google_analytics() { ?>
 <script async src="https://www.googletagmanager.com/gtag/js?id=UA-11111111-1">
</script>
 <script>
  window.dataLayer = window.dataLayer || [];
  function gtag(){dataLayer.push(arguments);}
  gtag('js', new Date());
  gtag('config', 'UA-11111111-1');
 </script>
 <?php
 }
 
add_action( 'wp_head', 'vj_google_analytics', 10 );

Jeśli posiadasz sklep internetowy, przeczytaj ten przewodnik, jak zainstalować Google Analytics w WooCommerce .

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny? Wesprzyj mnie jego udostępnianiem. 👍
WordPress Návod v PDF

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj