Czy planujesz przeprojektować swoją witrynę lub stworzyć nową? Sprawdź te 4 trendy w projektowaniu stron internetowych, które mnie zaintrygowały:
1. Przewijanie paralaksy
Przewijanie paralaksy to praktyczne zastosowanie efektu paralaksy w projektowaniu stron internetowych. Mówiąc najprościej, jest to technika, w której obrazy tła strony internetowej poruszają się wolniej niż sam tekst lub obrazy pierwszego planu podczas przewijania strony. Pozwala to na wywołanie w grafice 2D iluzji trzeciego wymiaru – głębi.
Właściwe użycie tej techniki może ożywić przeprojektowaną stronę internetową. Ale to od doświadczenia projektanta stron internetowych zależy, czy potrafi go poprawnie zaimplementować. Przykładem dobrze wykorzystanego efektu paralaksy może być madwell.com. Jest to efekt paralaksy na ruch kursora:
2. Układ murowany
Jest to umieszczenie elementów strony internetowej (najczęściej artykułów lub obrazków) w miejscu, w którym optymalnie wypełniają dostępną przestrzeń. Wynik jest podobny do układania kamieni w murze. Od tego wywodzi się angielska nazwa „Układ murarski”, którą można swobodnie przetłumaczyć jako układ murarski.
Typowym przedstawicielem, który również znacząco przyczynił się do popularności tego trendu, jest serwis do udostępniania zdjęć Pinterest :
3. Nieskończone przewijanie
Nieskończone przewijanie to technika, która jest przeznaczona dla internautów, ponieważ nie ma potrzeby klikania na inne strony – podczas przewijania treści na dół strony, dodatkowa treść jest automatycznie ładowana „w nieskończoność”. Stąd angielska nazwa nieskończone przewijanie – nieskończone przewijanie.
Kolejną zaletą tej techniki projektowania stron internetowych dla użytkowników jest wyższa prędkość ładowania strony, ponieważ zamiast wczytywać całą stronę, dynamicznie ładowana jest tylko wymagana część. Typowe witryny korzystające z tej techniki to witryny takie jak Facebook i Twitter:
4. Płaska konstrukcja
To minimalistyczny typ designu, w którym strona wykorzystuje wyłącznie elementy, które nie stwarzają iluzji efektu 3D (czyli brak cieni, tekstur i przejść). Jest to przeciwieństwo projektowania Skeumorphic. W tego typu projektach wykorzystywane są tylko proste elementy.
Zaletą płaskiej konstrukcji jest to, że strony, które z niej korzystają, wyglądają prosto, przejrzyście, czytelnie i wyglądają tak samo dobrze, niezależnie od typu urządzenia czy rozdzielczości ekranu.
Wadą może być jego oddalenie od elementów naśladujących świat rzeczywisty – ma to odzwierciedlenie np. w przyciskach na stronie – ponieważ nie mają one cieniowania i mogą być trudniejsze do rozpoznania przez użytkowników.
Flat design, czyli flat design w języku angielskim, jest obecnie popularny, dlatego w Internecie można znaleźć wiele przykładowych stron. Przykładem jest strona get.foundation :
Webdesign trendy przyszłości?
Podobały mi się te trendy. Jestem ciekaw, jak będzie ewoluował świat web designu. Naszkicowałem je tylko pobieżnie, każdy z nich zasługuje na osobny artykuł. Jeśli znasz jakieś inne ciekawe trendy, chętnie podzielę się nimi w komentarzach.
Chcesz mieć nowoczesną stronę internetową, która wpisuje się w najnowsze trendy? Napisz do mnie e-mail, a polecę Ci odpowiedniego eksperta .
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny? Wesprzyj mnie jego udostępnianiem. 👍