Chcesz zacząć pisać własnego bloga. Świetny pomysł. Ale jak i od czego zacząć? Istnieje wiele samouczków i wskazówek, co należy zrobić. To miłe. Ale same wskazówki nie pokażą Ci dokładnie, co musisz zrobić, aby być online.
Będą raczej mylić i zniechęcać.
Obiecuję, że w tym poradniku znajdziesz konkretną procedurę zakładania bloga za pośrednictwem platformy WordPress . Będzie to łatwe i poradzisz sobie z tym, nawet jeśli nigdy wcześniej czegoś takiego nie robiłeś.
Byłem też kompletnym początkującym cztery lata temu, kiedy założyłem mojego pierwszego bloga tajomstvaretoriky.sk z przyjacielem. Nic o tym nie wiedzieliśmy, wyglądał okropnie (nadal wygląda jak D, bo nie zwracamy już na niego uwagi).
Teraz mam dużo większe doświadczenie, na jednym blogu, który robię tylko trochę, mam teraz ponad 15 000 odwiedzin miesięcznie. W pracy, gdzie teraz piszę artykuły na blogu, zwiększyłem ruch z Google o 1063% w ciągu 18 miesięcy. Na początku 2019 roku założyłem blog fitnessrevolution.sk za pośrednictwem WordPress i w ciągu kilku miesięcy miałem tysiące odwiedzin. Nie jestem guru, ale wiem wystarczająco dużo i mam więcej niż tylko podstawy.
Może chcesz zacząć pisać o tym, co lubisz, lub chcesz zacząć zarabiać na blogowaniuMożesz nawet chcieć założyć własną firmę. Niezależnie od celu, dzięki temu przewodnikowi możesz go bardzo szybko osiągnąć. Po jej przeczytaniu stworzenie bloga będziesz mieć na wyciągnięcie ręki.
Aby stworzyć bloga za pomocą WordPress , potrzebujesz tylko tych 3 rzeczy:
- Domena
- Hosting dla WordPress
- Szablon WordPress
Zanim przyjrzymy się tym 3 rzeczom bardziej szczegółowo, porozmawiajmy o tym, dlaczego moim zdaniem najbardziej opłaca się wybrać platformę WordPress do blogowania.
Dlaczego WordPress to świetny wybór, gdy chcesz założyć bloga
Istnieje wiele sposobów na stworzenie bloga. Odkąd blogowanie stało się popularne nie tylko na świecie, ale także na Słowacji, powstało kilkadziesiąt platform, na których można zacząć pisać artykuły w kilka minut.
Ale nie polecam ich, zwłaszcza darmowych rozwiązań. Chociaż nie wypróbowałem ich wszystkich, w przypadkach, które próbowałem, jesteś dość ograniczony przez opcje oferowane przez platformy. Wygląd strony jest często ustalony i nie zmienisz go zbytnio, z wyjątkiem kolorów. Wiele funkcji jest dostępnych dopiero po uaktualnieniu do wersji płatnej. Co najgorsze, często masz reklamę platformy w swojej witrynie i możesz ją usunąć dopiero po zgadnięciu, że przeszedłeś na wersję płatną.
Natomiast platforma WordPress (uwaga, nie wordpress.com) jest bezpłatna. Płacisz tylko za hosting i swoją domenę. Ponadto posiada wiele innych funkcji, które możesz dodać za pomocą wtyczek WordPress .
Inne platformy (np. Drupal, Joomla, Blogger, Tumblr, Medium.com…) w ogóle go nie łapią pod względem liczby użytkowników.
W WordPress obsługuje 28,9% światowej witryny internetowej i posiada 50-60% udziału w rynku systemów CMS (CMS = web content management system). Ale popularny nie zawsze oznacza najlepszy. Ma też inne zalety:
- Jest bardzo łatwy w instalacji i uruchomieniu (procedura znajduje się na końcu artykułu)
- Ma wiele fajnych szablonów za darmo i przystępnych cenowo za dziesiątki euro, dzięki czemu Twoja strona może wyglądać jak profesjonalny programista
- WordPress ma dużą społeczność ludzi i jest regularnie aktualizowany
- Możesz go łatwo zoptymalizować pod kątem wyszukiwania Google
- Czytelnicy mogą łatwo udostępniać Twoje artykuły
- Stosunkowo szybko nauczysz się go używać
- Nie musisz umieć programować, a dzięki wtyczkom WordPress możesz dodawać wiele funkcji
Wybór odpowiedniej domeny
Domena to po prostu adres internetowy Twojego bloga (strony internetowej). Na przykład ta witryna ma domenę wp.com, podobnie Google ma domenę google.com. Nic skomplikowanego, prawda?
Wszystko, co musisz zrobić, to wymyślić nazwę domeny dla własnego bloga. Potrzebujesz do tego 2 rzeczy. Wybierz nazwę domeny i sufiks.
Nazwa domeny
Nazwa domeny może być identyczna z nazwą Twojego bloga lub Twojej marki. Ale to nie jest warunek. Może to być również Twoje imię. Ważne jest, aby nazwa była bezpłatna podczas weryfikacji domeny.
Sufiks domeny
Sufiks domeny (TLD) może być ogólny (np. .com, .org, .net), krajowy (.sk, .eu, .cz, .asia…) lub możesz użyć nowych sufiksów domeny (.blog, .academy…) . W przeszłości miałeś tylko kilka ogólnych i narodowych wyborów. Dzięki nowym zakończeniom, których liczba rośnie z roku na rok, masz okazję naprawdę pobawić się nazwą swojej domeny.
Jeśli chcesz prowadzić działalność w jednym kraju, lepiej użyj krajowego sufiksu tego kraju. Jeśli chcesz działać na całym świecie, najlepiej wybrać domenę ogólną, taką jak .com.
Ceny większości domen wynoszą zwykle około 10-15 euro rocznie:
- Domenę .sk znajdziesz już od 7,90 euro rocznie
- Domenę .com można znaleźć już od 9,95 euro rocznie
Możesz bardzo łatwo kupić domenę za pośrednictwem rejestratora domen, wystarczy sprawdzić dostępność domeny, a jeśli jest bezpłatna, rejestrator zarejestruje ją za Ciebie i będziesz jej posiadaczem na okres przedpłacony. Rejestratorem jest często firma bezpośrednia, która również oferuje hosting.
Wybór hostingu dla swojego bloga
Jeśli masz już domenę, będziesz potrzebować hostingu, na którym będzie przechowywany Twój blog. Hosting to przestrzeń na serwerze, którą wynajmujesz i która jest stale podłączona online, dzięki czemu będzie dostępna nie tylko dla Ciebie, ale także dla Twoich czytelników.
Osobiście mam doświadczenie z dwoma firmami hostingowymi, z którymi również mam kilka domen:
Oba mają również bezpośredni hosting dla WordPress .
Zaletą jest to, że jednym kliknięciem możesz zainstalować hosting WordPress za pomocą panelu sterowania hostingu (Webpanel w Websupport lub WY Panel w Webglobe – Yegon).
Niezależnie od wybranego dostawcy usług hostingowych, przy wyborze należy wziąć pod uwagę następujące 4 rzeczy:
- Dostępność hostingu – oznacza procent czasu, przez jaki Twoja witryna jest online. Im większa liczba, tym lepiej. Idealnie powinno wynosić co najmniej 99,98%.
- Cena – najtańsze rozwiązanie nie zawsze jest najlepsze. Znajdziesz również hosting za mniej niż euro miesięcznie, ale bym tego unikał. Musisz także sprawdzić, ile miejsca będzie potrzebować Twój blog. (Np. nie potrzebujesz nieograniczonego hostingu. Na zwykłego bloga nie wykorzystasz więcej niż 1 GB miejsca.
- Szybkość ładowania sieci – Wpływa na to kilka czynników, a jednym z nich jest hosting. Chociaż znajdziesz kilka porównań prędkości hostingu, prawda jest taka, że nigdy nie możesz być pewien prędkości ładowania, dopóki witryna nie zostanie uruchomiona.
- Wsparcie – Bez względu na to, ile masz doświadczenia, zawsze może być coś, z czym sobie nie poradzisz. Będziesz musiał przywrócić kopię zapasową witryny, naprawić uszkodzoną pocztę lub coś innego. Wsparcie techniczne powinno ci w tym pomóc.
Wybór szablonu WordPress
Ostatnim krokiem jest wybranie szablonu . Możesz myśleć o szablonie jako o predefiniowanym wyglądzie swojej witryny, do którego następnie po prostu dodajesz treść lub, w przypadku bloga, swój artykuł.
Jeśli dopiero zaczynasz blogować, wystarczy darmowy szablon z oficjalnej strony wordpress.org. Masz do wyboru kilka tysięcy. Jedynym minusem wyglądu jest to, że będziesz mógł zmienić tylko to, na co pozwalają predefiniowane opcje szablonu.
Jeśli chciałbyś mieć naprawdę fajny szablon, polecam zainwestować kilkadziesiąt euro w płatny szablon na themeforest.net .
Koneserom, którzy chcieliby (prawie pełną) kontrolę nad wyglądem swojego bloga WordPress , polecam szablon Divi . Jest to najczęściej używany szablon na świecie (obecnie ponad 400 000 użytkowników), który pozwala dostosować wygląd bloga do własnych pomysłów.
Możesz go wypróbować pod tym linkiem elegantthemesdemo.com .
Ostatni krok – łączenie bloga
Na szczęście instalacja WordPress jest bardzo łatwa. Wszyscy główni dostawcy hostingu mają również automatyczną instalację WordPress jednym kliknięciem w interfejsie administracyjnym zarządzania hostingiem. Wystarczy wybrać login, adres e-mail i hasło, za pomocą których będziesz logować się do WordPress , a automatyczna instalacja zrobi wszystko za Ciebie.
Pokażmy to na przykładzie hostingu w Webglobe – Yegon . Po zakupie domeny i hostingu wystarczy zalogować się do swojego pokazu WY Panel.
Przejdź do sekcji instalatora CMS i wybierz WordPress .
Następnie wybierz login, hasło, adres e-mail i kliknij przycisk Zapisz. Pozostaw ścieżkę docelową instalacji (poddomenę i katalog) pustą. System zrobi wszystko automatycznie za Ciebie.
Po instalacji możesz dostać się do WordPress wpisując w przeglądarce /wp-login.php dla swojej domeny, czyli wpiszesz w przeglądarce np. twojadomena.sk/wp-login.php.
Po zalogowaniu przejdź do sekcji Wygląd – Motywy i kliknij Dodaj nowy .
Będziesz mieć teraz 2 opcje do wyboru w zależności od tego, czy masz darmowy czy płatny szablon. Jeśli kupiłeś płatny, kliknij przycisk Prześlij temat. Jeśli znalazłeś taki, który jest dostępny bezpłatnie na wordpress.org, po prostu wpisz jego nazwę w polu Szukaj tematów.
W pierwszym przypadku wystarczy wybrać szablon zakupiony na komputerze i kliknąć Zainstaluj teraz .
W drugim przypadku po prostu najedź myszą na temat i kliknij niebieski przycisk Instaluj.
I to jest. Masz teraz własny blog na najpopularniejszej platformie blogowej WordPress . Możesz zacząć pisać. Przejdź do sekcji Artykuły – Dodaj nowy, gdzie możesz rozpocząć pracę nad swoim pierwszym blogiem.
Życzę dużo radości podczas tworzenia bloga i pisania pierwszych artykułów.
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny? Wesprzyj mnie jego udostępnianiem. 👍