10 wskazówek, jak napisać dobry artykuł

„Chcę napisać naprawdę dobry artykuł”. Znajomy powiedział mi kilka dni temu. W tym momencie pomyślałem o frazie „dobry artykuł”. Czym właściwie jest dobry artykuł? Jakie są jego cechy i jak ocenia się, czy jest wystarczająco dobry?

Istnieje wiele różnych ogólnych wskazówek, których należy przestrzegać podczas pisania artykułu. Alfa i omega dobrego artykułu to jakościowa treść i ciekawe rozwinięcie tematu. Nikt nie upadł z nieba, a jak mówią, talent to tylko 10%. Reszta to ciężka praca i praktyka.

Cóż, „dobry artykuł” to nie tylko treść. Dobry artykuł musi zostać dotknięty, mówię. Lista kontrolna bardzo mi pomaga w pomyślnym zakończeniu mojego artykułu.

Lista kontrolna pisania artykułów

Specjalnie dla nieuważnych (jak i dla mnie) napisałem checklistę, którą śledzę pisząc nowy artykuł. Dzięki checkliście uniknę stresu, który pojawia się, gdy „publikuję” post i dowiem się, o czym zapomniałem i gdzie wszędzie są błędy, których nie zauważyłem.

Zróbmy to stopniowo. Porozmawiajmy więc o tym, co powinien zawierać dobry artykuł, a potem sprawdzimy.

1.) Dobry temat i ważne słowa kluczowe

Postaraj się wybrać aktualny i interesujący temat, w którym możesz umieścić swoje opinie, obserwacje i nowe fakty. Podczas pisania pamiętaj o słowach kluczowych, które wymieniłeś. Oczywiście używaj ich naturalnie. Nie jak robot.

2.) Nagłówki i podtytuły

Nagłówki to trochę alchemii. Często tytuł decyduje o tym, czy czytelnik kliknie w artykuł, czy szuka czegoś innego. Może lepszy nagłówek.

To samo dotyczy podpozycji.

Spróbuj i zobacz, jak zareagują czytelnicy. Oceń, które nagłówki reagują najbardziej i gdzie najczęściej klikają. Zapytaj, czy był to dobrze dobrany motyw, czy magiczna gra słowna.

Zasadą jest, aby nie wprowadzać czytelnika w błąd nagłówkiem. Nie piszesz bulwaru. Jednak w tytule należy wspomnieć o głównej idei całego artykułu.

Nagłówek może być również pytaniem, które wzbudza ciekawość czytelnika. Czytelnik uspokaja swoją ciekawość klikając w artykuł i szukając odpowiedzi. Liczby w tytule również działają w pewnym stopniu:

  • 10 sposobów na ….
  • 7 wskazówek, takich jak ….

Do pewnego stopnia mówię tak, ponieważ nie zawsze dotyczy to wp.sk, tylko w niektórych konkretnych przypadkach.

3.) Prawidłowe formatowanie

Rodzaj formatowania zależy od konkretnego posta na blogu. Dlatego formaty mogą się łatwo różnić. Trzymaj się nagłówków i podtytułów (H2, H3, ..).

Pamiętaj, aby używać pogrubienia i kursywy. Wiem, że chcesz zwrócić uwagę na niektóre specjalne fragmenty tekstu, ale kolor tekstu może nie przypominać reklamy Skittles.

4.) Meta opis

Opis meta służy jako podsumowanie, które pojawia się w wynikach wyszukiwania. Służy jako krótki opis zawartości strony. Meta opis nie powinien być dłuższy niż 160 znaków (ze spacjami).

Nie zawsze jest możliwe napisanie metaopisu dla każdej podstrony w serwisie. Zwłaszcza jeśli chodzi o wielką sieć. Tak więc opis meta nie jest konieczny, ale jeśli możesz, napisz go.

5.) Elementy wizualne

Każdy artykuł powinien zawierać co najmniej 1 zdjęcie lub inne medium. Na przykład grafika wideo, audio lub informacyjna. Te media poprawiają wrażenia z czytania i promują dzielenie się.

W tym przypadku opłaca się również dobrze poznać swojego czytelnika. Wtedy lepiej oceń, które media bardziej mu odpowiadają, on odpowiada na najlepsze.

6.) Podsumowanie i wezwanie do działania

Podsumowując, powinieneś podsumować to, co wymyśliliśmy i co dalej. Wezwanie do działania, w przypadku bloga takiego jak wp.sk, oznacza komentarze i wezwanie do ekscytacji i dołączenia do dyskusji.

7.) Linki zwrotne

Upewnij się, że wszystkie linki zwrotne, które umieściłeś w artykule, działają. Ponadto upewnij się, że zamieszczasz linki do odpowiednich witryn z odpowiednią treścią. W przeciwnym razie Google może się dowiedzieć, a Ty wpadniesz w jego oczy, a tym samym w wyszukiwarkę.

8.) Kategorie i tagi

Główną rolą kategorii jest, oprócz kategoryzowania treści, pomaganie wyszukiwarkom w przekazywaniu podstawowych pojęć i koncepcji, o których piszesz.

9.) Edycja i sprawdzanie

Bez względu na to, ile razy czytałeś artykuł, nigdy nie zapomnij obejrzeć artykułu przez „podgląd”. To najlepszy sposób na sprawdzenie artykułu. Zobaczysz całą zawartość w szerszym kontekście. Będziesz mógł lepiej zobaczyć strukturę i czy wszystkie media są wyświetlane tak, jak chcesz.

Tu i tam dobrze jest zlecić sprawdzenie artykułu niezależnej osobie. Wiesz to. Jeśli spojrzę na artykuł 36466x, łatwo przeoczę kilka błędów i literówek.

10.) Planowanie

Jeśli nie jesteś przyzwyczajony do natychmiastowego publikowania artykułów, zaplanuj publikację po zakończeniu recenzji.

Jak napisać artykuł – podsumowanie

Oto 10 punktów, których przestrzegam od napisania artykułu do publikacji.

Myślę, że taka lista kontrolna ma sens, ponieważ ważne jest, aby mieć system w rzeczach. Korzystam z listy kontrolnej wszędzie. Pomaga mi pracować wydajniej.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny? Wesprzyj mnie jego udostępnianiem. 👍
WordPress Návod v PDF

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj