Jak korzystać z edytora wizualnego w WordPressie

Samouczek na motyw korzystania z edytora wizualnego WordPress – czym właściwie jest edytor wizualny, pisanie tekstu, tworzenie nagłówków, podtytułów i dodawanie obrazów.

Jak korzystać z edytora wizualnego w WordPressie

Czym jest edytor wizualny

Edytor wizualny wyświetla Twój post, tak jak wygląda. Edytor tekstu wyświetla także tekst z kodami HTML. Opcja zmiany bieżącego edytora znajduje się tuż nad oknem, w którym tworzysz treść:

Kde nájsť vizuálny editor
Gdzie znaleźć edytor wizualny
💡 Wskazówka:Wybór odpowiedniego hostingu ma kluczowe znaczenie dla szybkiej ⏱ strony internetowej. Zalecam obstawianie sprawdzonej jakości ➡️ AttHost, Wedos lub Bluehost.

Funkcje edytora

Praca z edytorami WordPress nie jest trudna. Przejdźmy kolejno przez poszczególne funkcje.

Wpisywanie w edytorze wizualnym jest bardzo podobne do pracy w zwykłym edytorze tekstu. Możesz tutaj nawet używać skrótów klawiaturowych do poszczególnych czcionek, kopiowania i wklejania tekstu.

Jeśli przesuniesz kursor nad każdym przyciskiem, zobaczysz podpowiedź dla każdego z nich, aby wskazać, do czego służy ten przycisk. Okno wprowadzania tekstu automatycznie dostosowuje się do ilości tekstu. Bez względu na to, jak długi będzie Twój tekst, nadal będziesz miał opcje edytora wizualnego w górnej części okna

Tworzenie akapitów

Dla jasności tekstu pisz w akapitach. Naciśnij „Enter”, aby je utworzyć. Jeśli chcesz napisać nowy wiersz, ale nie chcesz rozpoczynać nowego akapitu, naciśnij „Shift Enter.”

Stały odnośnik (Permalink)

Po wprowadzeniu tytułu lub strony „Stały odnośnik” pojawi się pod oknem wprowadzania. Permalink to adres URL strony i wpisu. Edytuj go, tak aby zawierał swoją nazwę. Zobacz przykład na ilustracji:

Wordpress trvalý odkaz
Stały odnośnik (Permalink)

Aby edytować stały odnośnik, kliknij przycisk „Edytuj”. Wpisz swój tekst w oknie, które zostanie otwarte. Następnie kliknij „OK”. Jeśli nie chcesz zapisać zmiany, kliknij „Anuluj”.

💡 Wskazówka dotycząca motywów: Z motywów premium mam dobre doświadczenia z motywami Divi, Avada i Kreator Stron Elementor.

Nagłówki i podnagłówki

Rozmiar podnaglówki, które będziesz miał w tekście artykułu, można ustawić w polu „Akapit”. Po kliknięciu zostaną wyświetlone indywidualne opcje rozmiaru czcionki.

Nagłówek 1 (h1) to nagłówek pierwszego poziomu. W tym formacie jest nazwa twojego wpisu lub strony. Dlatego dla podtytułów w tekście użyj nagłówków od drugiego do czwartego poziomu.

WordPress formáty nadpisov
Formaty nagłówków

Znajdziesz tu także opcję „Wstępnie sformatowany”. Jeśli wybierzesz tę opcję, będziesz pisać bez formatowania.

Dodawanie mediów

Przycisk dodawania zdjęć, wideo i audio nazywa się „Dodaj plik”. Kliknij go, aby uzyskać dostęp do biblioteki multimediów.

Pisanie tekstu

Na zdjęciu widać, że edytor wizualny WordPress ma jedną linię ikon na górze. Drugi jest ukryty. Aby go wyświetlić, kliknij przycisk Włącz pasek narzędzi. Teraz twój edytor ma dwie linie. Przejdźmy przez jego poszczególne ikony.

WordPress vizuálny-editor
Edytor wizualny
💡 Chcesz szybszą ⏱ stronę? Szybkość witryny jest ważna zarówno dla odwiedzających, jak i dla SEO. Najlepsze wyniki uzyskałem dzięki wtyczce WP Rocket, którą gorąco polecam.

Pojedyncze przyciski

tučné písmo kurzívaPogrubienie i kursywa – zaznacz tekst do użycia i kliknij przycisk.

 

odrážkyLista wypunktowana – do pisania tekstu punktowanego bez numerowania. Napiszesz nową linię wypunktowaną, klikając przycisk „Enter”.

číslovaný zoznamLista numerowana – Umożliwia utworzenie listy uporządkowanej numerycznie.

citátCytat – Ta funkcja jest wyróżnieniem i cytatem, na które chcesz zwrócić uwagę.

zarovnanie textu„Wyrównaj do lewej”, „Wyrównaj do środka” i „Wyrównaj do prawej”- wyrównuje podświetlony tekst do lewej, do środka i do    prawej.

vložiť upraviť odkazWstaw / Edytuj link – Do strony lub wpisu możesz wstawić link do innego wpisu lub strony. Ten przycisk służy do tego celu. Aby wkleić link, zaznacz tekst, do którego chcesz utworzyć link, i kliknij przycisk                 „Wstaw / Edytuj link”.

vložiť značku čítať viacWstaw tag Czytaj więcej — jest używany głównie podczas pisania wpisów. Tekst przed tagiem pojawi się na liście podglądu wpisu. Zazwyczaj są to pierwsze 2-3 zdania, które ujawniają, o czym jest wpis.

predčiarknutéPrzekreślenie – tekst przekreślony. Na przykład możesz powiadomić odwiedzających witrynę, że coś zmieniłeś.

horizontálna čiaraLinia pozioma – Wstawki i pozioma linia na stronie.

Kolor tekstu – tutaj możesz wybrać kolor czcionki. Możesz wybrać kolory domyślne lub ustawić własny kolor.

vložiť ako textWstaw jako tekst – podczas kopiowania tekstu wpisanego w zwykłym edytorze tekstu lub tekstu z innej strony, jego formatowanie można zmienić po wstawieniu go do edytora wizualnego WordPress. Po kliknięciu tego przycisku tekst zostanie wstawiony bez formatowania.

vymazať formátovanieWyczyść formatowanie – usuwa formatowanie wybranego tekstu.

špeciálny znakSpecjalny znak – Użyj specjalnego znaku, aby wprowadzić specjalne symbole. Kliknięcie tego symbolu spowoduje wyświetlenie okna, w którym można wybrać żądany symbol. Na przykład: © € £ » ⇔.

zmenšiť odsadenieZmniejsz wcięcie – przesuwa tekst w lewo.

zväčšiť odsadenieZwiększ wcięcie – przesuwa tekst w prawo.

šípky späť a znovaStrzałki „Wstecz” i „Ponownie” – te ikony służą do cofania się lub przewijania do przodu.

klávesové skratkySkróty klawiaturowe – poniżej ostatniego pola można znaleźć skróty klawiaturowe do szybszego wykonywania powyższych funkcji.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny? Wesprzyj mnie jego udostępnianiem. 👍
WordPress Návod v PDF

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj