Jak dodać kategorię do wpisów w WordPress

Pozwól mi wyjaśnić, jakie są kategorie i podkategorie WordPress. Pokażę ci, jak dodawać kategorie do Twojego wpisu, a także jak tworzyć i sortować kategorie lub zmieniać je i usuwać.

Jak dodać kategorię do wpisów w WordPress

Czym są kategorie

Możesz pogrupować swoje wpisy WordPress na kategorie. Kategorie to obszary tematyczne, które masz na stronie. Zazwyczaj jest to grupa wpisów o podobnych tematach.

Kategorie mogą mieć własne podkategorie. Do kategorii można dodawać tylko wpisy. Stron nie można podzielić na kategorie.

Kategorie sprawiają, że osoby odwiedzające witrynę lepiej znają treść strony. Pomogą ci również w orientacji w poszukiwaniu konkretnego wpisu na liście wpisów. Za pomocą kategorii będziesz mógł filtrować swoje wpisy.

Tworzenie nowej kategorii w WordPress

Aby utworzyć nową kategorię w WordPress, wybierz „Kategorie” w menu administracyjnym.

WordPress pridanie kategórie
Tworzenie kategorii

Aby utworzyć nową kategorię, musisz wypełnić puste miejsca:

Nazwa – jest to nazwa kategorii, która będzie wyświetlana na stronie internetowej.

Slug – nazwa kategorii do utworzenia adresu URL. Nie powinien zawierać znaków diakrytycznych i wielkich liter. Oddziel słowa za pomocą myślnika. Na przykład w kategorii „Morze i oceany” będą to „morza-i-oceany”.

Przewyższająca kategoria – jeśli masz wiele kategorii w swojej witrynie, które mają własne podkategorie, możesz ustawić, która kategoria będzie przewyższająca od nowej kategorii. Jeśli jest to główna kategoria, wybierz „Żadna”.

Opis – jeśli wypełnisz to pole, jego zawartość pojawi się na liście kategorii po prawej stronie ekranu.

Teraz kliknij „Dodaj nową kategorię”.

💡 Wskazówka:Wybór odpowiedniego hostingu ma kluczowe znaczenie dla szybkiej ⏱ strony internetowej. Zalecam obstawianie sprawdzonej jakości ➡️ AttHost, Bluehost lub SiteGround.

Edycja kategorii

Aby edytować kategorie w WordPress, przesuń kursor na nazwę dowolnej kategorii.

WordPress úprava kategórie
Edycja kategorii

Zobaczysz kilka opcji:

Edytuj – ta opcja pozwala edytować nazwę, slug, kategorię nadrzędną i opis kategorii.

Szybka edycja – edycja nazwy i ślimaka.

Usuń – usuwa kategorię z listy.

Wyświetl – wyświetla wszystkie wpisy należące do określonej kategorii.

Jeśli chcesz usunąć kilka kategorii jednocześnie, możesz kliknąć pola wyboru obok ich nazw. Następnie kliknij „Akcje masowe”, „Usuń” i „Zastosuj”. Nie musisz się martwić, że usunięcie kategorii spowoduje również usunięcie wpisów powiązanych z tą kategorią. Dodaj nową kategorię do wpisów, które nie należą teraz do żadnej kategorii.

💡 Wskazówka dotycząca motywów: Z motywów premium mam dobre doświadczenia z motywami Divi, Avada i Kreator Stron Elementor.

Jak dodawać kategorie do wpisów

Na liście wszystkich wpisów znajduje się między innymi kolumna „Kategorie”. Kiedy utworzysz wpis bez przypisania kategorii, w tej kolumnie zobaczysz „niesklasyfikowany”.

priradenie kategórie
Przypisanie kategorii

Możesz dodać wpis w określonej kategorii podczas edycji lub publikowania. Ta metoda automatycznie doda wybraną kategorię do wpisu. Znajdziesz niezbędne narzędzia w prawym dolnym rogu ekranu.

Kliknij „Dodaj nową kategorię”, aby dodać nową kategorię. Możesz także ustawić, która będzie jego najwyższą kategorią. Teraz kliknij „Dodaj nową kategorię”. Aby przypisać wpis do istniejącej kategorii, kliknij pole wyboru obok jego nazwy.

💡 Chcesz szybszą ⏱ stronę? Szybkość witryny jest ważna zarówno dla odwiedzających, jak i dla SEO. Najlepsze wyniki uzyskałem dzięki wtyczce WP Rocket, którą gorąco polecam.

Zmiana kategorii

Możesz łatwo zmienić kategorię, klikając „Szybka edycja” pod nazwą wpisu. Ta opcja pojawia się pod nazwą wpisu na liście wpisów po przesunięciu kursora nad nią.

WordPress zmena kategórie
Zmiana kategorii

Piszę bardziej szczegółowo o poszczególnych funkcjach w moim poście Jaka jest różnica między wpisem a witryną WordPress. Innym sposobem jest zmiana kategorii podczas edycji wpisu.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny? Wesprzyj mnie jego udostępnianiem. 👍
WordPress Návod v PDF

5 KOMENTARZE

 1. Witam.
  Mam problem z kategoriami. Prowadzę stronę od 5 lat i wszystko było dobrze. Od tygodnia część kategorii częściowo się nie wyświetla- tzn. Wyświetlają się tylko stare sprzed roku, dwóch lub trzech, a nowo dodane nie – ale w niektórych kategoriach wyświetlają się. Wyjaśnię na przykładzie post: „Laurka dla Julci od przedszkolaków” została dodana do kategorii – „Smerfy”, „Biedroneczki” i „Krasnoludki” w dziale „Nasze przedszkole”. W kategorii „Smerfy” post jest, a w kategorii „Biedroneczki” i „Krasnoludki” postu nie ma i na dodatek wyświetlają się tylko stare posty, a nowe nie dochodzą. Taki problem ma od wtorku. Proszę o pomoc, bo nigdzie w Internecie nie ma podobnego opisanego przypadku i rozwiązania.

 2. Dziękuję bardzo za zainteresowanie. Problem rozwiązany.
  Zapchana baza danych. Pomogło czyszczenie i wtyczka do optymalizacji bazy danych.
  Pomogła mi firma hostingowa mojego serwera.

 3. Witam,

  Czy jest możliwość edycji kategorii jak inne strony www? W momencie kliknięcia na kategorie przechodze na nazwawitryny.pl/category/nazwakategorii i chciałbym edytowac tą podstronę. Czy jest to możliwe?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj