Co to jest REST API i co oznacza dla zwykłych użytkowników?

Niemal każdy post internetowy, w którym odmienia się REST API, przyciąga uwagę. Interfejs API REST wzbudza dyskusje w Internecie i nie tylko programiści mówią o nim. REST API zaczyna rezonować w uszach zwykłych internautów. I chcą wiedzieć więcej o tym zjawisku.

Tak, REST API to bez wątpienia ciekawy temat dla programistów, który w przyszłości może wiele zmienić.

Ale co oznacza REST API dla przeciętnego internauty i co oferuje?

W tym artykule chcę spojrzeć na REST API okiem laika. Więc nie rozpaczaj, chyba że tworzysz aplikacje, nie jesteś pozytywnym JavaScriptem ani guru PHP. Nadszedł czas, aby porozmawiać o REST API w ludzkim języku. Żeby na końcu artykułu zrozumiał go mój znajomy, który uważa, że REST API to najlepsza nowa aplikacja na iPhone’a.

Cofnijmy się w czasie

Jest rok 2003, a Matt Mullenweg i Mike Little po raz pierwszy uruchamiają WordPress jako platformę blogową. Nic dodać nic ująć. Głównym celem nie była demokratyzacja treści, ale także danie ludziom nowego sposobu na zarabianie pieniędzy.

Z czasem wykorzystanie WordPress zaczęło wzrastać i oprócz blogowania, WordPress zaczął być wykorzystywany do innych celów. Dopiero pewnego dnia WordPress stał się czymś więcej niż tylko platformą do blogowania.

WordPress był pierwotnie przeznaczony tylko do blogowania, ale jego popularność rosła tak szybko, że nadszedł czas, aby przejść dalej.
W 2010 roku platforma blogowa stała się systemem CMS w wersji 3.0.
Oczywiście nie oznaczało to, że ludzie przestali blogować. Przeciwnie. Powstały strony internetowe, których blogi były ich częścią. Chociaż WordPress stał się CMS, nie stracił swojej tożsamości blogowej. Nadal oferuje szereg tematów, które są specjalnie zaprojektowane dla blogów.
Slimblog

Zwykły blog

Co REST API oferuje zwykłym internautom?

Mówienie o REST API i przenoszeniu WordPress z platformy blogowej przez system CMS do frameworka aplikacji może nic dla Ciebie nie znaczyć, chyba że jesteś programistą.

Istnieją jednak obszary, w których WordPress jako framework aplikacji może pomóc użytkownikom, którzy nie zamierzają budować żadnej aplikacji ani pisać ani jednej linii JavaScript.

Jeśli masz konto użytkownika na WordPress .com , Calypso , jako nowy interfejs do zarządzania treścią, może znacznie uprościć korzystanie z witryny.

Jest prawdopodobne, że Calypso przeniesie się z WordPress i Jetpacka do samodzielnie hostowanych witryn WordPress . Wszystko to będzie wiele znaczyło dla użytkowników i programistów WordPress .

Interfejs, z którego korzysta Calypso, wprowadzi nową grupę programistów, którzy nie pracują z PHP. Oczekuje się, że będzie to jedna z największych zmian od czasu wprowadzenia interfejsu administratora, ponad 11 lat temu.

Ten interfejs zostanie zaimplementowany w WordPress .com oraz w module Jetpack. Oznacza to, że jeśli masz samodzielnie hostowaną stronę internetową i zainstalowany Jetpack, będziesz mógł korzystać z interfejsu Calypso.

Calypso nie jest alternatywą dla istniejącego interfejsu WordPress . Jest to samodzielna aplikacja, która współpracuje ze stronami internetowymi korzystającymi z REST API.

Co zawiera Calypso?

  • bardziej intuicyjny interfejs z mniejszą ilością przy większym porządku
  • szybsza edycja i publikowanie
  • publikowanie i edytowanie postów i stron
  • kontrolować i zarządzać komentarzami
  • tworzenie i edycja menu
  • instalacja motywów i modułów
  • edytuj ustawienia strony

Nowoczesne motywy zbudowane na JavaScript

Innym obszarem, w którym REST API oferuje wartość dodaną, jest dostęp do szeregu motywów i modułów, które wykorzystują REST API wraz z JavaScript jako jednostronicowe motywy lub aplikacje.

Wyobraź sobie programistów tworzących aplikacje, takie jak motywy, które użytkownicy mogą instalować w swojej witrynie i wypełniać ich treścią.

Wyobraź sobie możliwość stworzenia własnego kalendarza, systemu rozliczeniowego lub zarządzania budżetem w motywie WordPress . Opracowanie tego typu aplikacji jest czasochłonne i czasochłonne.

Ale z drugiej strony może to być inwestycja, która się opłaca. Rynek rośnie i nigdzie nie jest napisane, że coś takiego nie będzie realne w najbliższej przyszłości.

Przeciętny użytkownik WordPress nie jest programistą. Wielu z was, którzy regularnie czytają WP.sk, nie jest guru WordPress .

REST API czy nie, zarówno profesjonaliści, jak i zwykli użytkownicy WordPress są nadal najbardziej zainteresowani WordPress jako CMS lub platformą blogową.

Na pewno usłyszymy o REST API i możliwościach, jakie przyniesie. Wszystkie aktualne informacje i gorące newsy znajdziecie również na naszej stronie WP.sk 🙂

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny? Wesprzyj mnie jego udostępnianiem. 👍
WordPress Návod v PDF

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj