Administracja WordPress i kokpit [Dashboard]

Co to jest administracja WordPress? Administracja WordPress to część administracyjna przeznaczona do administrowania witryną. Po zalogowaniu dotrzesz do kokpitu nawigacyjnego.

Administracja WordPress i kokpit

Zazwyczaj dostaniesz się do WordPress administracji (w slangu zwanym także admin), dodając /wp-admin/ do adresu URL. Po zalogowaniu się zostaniesz przeniesiony na kokpit nawigacyjny (w języku angielskim dashboard). Administracja służy do zarządzania stroną internetową. Tutaj utworzysz, edytujesz, zmienisz wygląd i ustawienia strony.

WordPress nástenka (dashboard)
WordPress kokpit (dashboard)
💡 Wskazówka:Wybór odpowiedniego hostingu ma kluczowe znaczenie dla szybkiej ⏱ strony internetowej. Zalecam obstawianie sprawdzonej jakości ➡️ AttHost, Bluehost lub SiteGround.

Pasek narzędzi (toolbar)

W górnej części ekranu pojawi się pasek narzędzi, tak zwany toolbar, w nagłówku. Ten pasek się nie zmienia. Pojawi się za każdym razem, gdy zalogujesz się do administratora. Zawiera tytuł strony i niektóre opcje szybkiego dostępu do niezatwierdzonych komentarzy, dodawania nowego wpisu, strony, multimediów lub obrazu. Znajdziesz tu również nazwisko osoby, która jest aktualnie zalogowana. Pod nazwą wpisz się do swojego profilu i wylogowanie.

WordPress toolbar
Pasek narzędzi (toolbar)

Opcje ekranu

Pod nagłówkiem administracji znajdują się dwa małe pola. Jedna nazywa się Opcje ekranu, a druga Pomoc. Kliknięcie na nich spowoduje rozwinięcie menu. Podpowiedź jest ukryta pod polem Pomoc. Poniżej pola Opcje ekranu znajdziesz kilka opcji ustawiania bieżącej strony. Możesz wybrać, które okna mają być wyświetlane na stronie.

WordPress možnosti zobrazenia
Opcje ekranu
💡 Wskazówka dotycząca motywów: Z motywów premium mam dobre doświadczenia z motywami Divi, Avada i Kreator Stron Elementor.

Administracja WordPress – menu

Po lewej stronie administracji WP znajduje się menu. Tutaj znajdziesz wszystkie narzędzia do edycji strony. Użyj kursora, aby poruszać się po menu. Po przesunięciu kursora do jednego z narzędzi administracyjnych zobaczysz jego poszczególne opcje. Możesz uzyskać dostęp do elementów menu, klikając je.

WordPress administrácia
Administracja WordPress – menu

Przejdźmy teraz do podstawowych informacji o każdym elemencie menu:

Kokpit (dashboard)

Kokpit to miejsce, w którym WordPress kieruje Cię po zalogowaniu. To przegląd ostatnich działań na Twojej stronie. Jeśli masz włączoną wtyczkę Akismet, zobaczysz również liczbę komentarzy SPAM czekających na sprawdzenie.

Wpisy

W tej sekcji administratora dodasz swoje wpisy, artykuły lub wiadomości. Możesz także pogrupować je w kategorie i dodać do nich tagi.

Multimedia

Multimedia to narzędzie do przesyłania obrazów. Następnie możesz umieścić je na stronie i w poszczególnych wpisach. Następnie możesz łatwo znaleźć i edytować poszczególne elementy w bibliotece multimedialnej.

Strony

W tej sekcji Administracji WP tworzysz i utrzymujesz poszczególne strony w swojej witrynie.

Komentarze

Miejsce do organizowania i zarządzania komentarzami. Możesz również odpowiedzieć na komentarze tutaj lub oznaczyć je jako SPAM.

Wygląd

W wyglądzie znajduje się menu do konfiguracji projektu strony internetowej. Tam będziesz zarządzać swoimi motywami, widżetami, menu strony internetowej i tak dalej.

Wtyczki

Użyjesz różnych wtyczek, aby zapewnić lepszą funkcjonalność strony. Dodawanie, aktywowanie lub dezaktywowanie tych wtyczek zostanie przeprowadzone w tym punkcie menu administracyjnego WordPress.

Użytkownicy

Ta sekcja menu wyświetla listę użytkowników witryny. Możesz dodać nowych użytkowników i ustawić tutaj ich prawa użytkownika.

Narzędzia

Możesz importować lub eksportować wpisy, strony, multimedia i inne elementy za pomocą każdego elementu narzędzia.

Ustawienia

W tej sekcji administratora ustawiasz właściwości witryny i wtyczek. Możesz edytować tytuł strony, adres URL, język strony, komentarze i ustawienia multimedialne i inne. Aby uzyskać więcej informacji, zobacz ten przewodnik konfiguracji WordPress.

💡 Chcesz szybszą ⏱ stronę? Szybkość witryny jest ważna zarówno dla odwiedzających, jak i dla SEO. Najlepsze wyniki uzyskałem dzięki wtyczce WP Rocket, którą gorąco polecam.

Zwiń menu

W dolnej części menu administracyjnego WordPress znajdziesz ostatnie pole: Zwiń menu. Kliknij go, aby go ukryć. Zamiast narzędzi menu pojawiają się tylko ich ikony. Kliknij ponownie ikonę zwijania menu, aby cofnąć zwinięcie menu.

Wordpress zbaliť menu
Zwiń menu

Niektóre wtyczki tworzą również własne elementy menu. Zazwyczaj można je znaleźć w menu Narzędzia i Ustawienia.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny? Wesprzyj mnie jego udostępnianiem. 👍
WordPress Návod v PDF

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj