WordPress 5.0 i Gutenberg – co nowego dla nas?

wordpress 5.0 gutenberg

WordPress 5.0 przyniesie największą zmianę w WordPress w ostatnich latach – nowy edytor znany jako Gutenberg. Co to właściwie jest? Jakie przyniesie korzyści i wady?

Co to jest Gutenberg?

Gutenberg to nowy edytor, który zastępuje dotychczas używany edytor TinyMce. TinyMce Editor korzysta z WordPress od kilku lat. Gutenberg będzie działał inaczej. Zamiast pracować w oparciu o edytor tekstu, będzie korzystał z tzw Bloki. Poszczególne bloki można edytować bezpośrednio na stronie. Następnie utworzysz stronę internetową z bloków.

gutenberg-wtyczka

Jeśli znasz ten sposób tworzenia witryny, masz rację. Edytor bloków, taki jak Visual Composer lub Divi Builder , wykorzystuje kilka szablonów WordPress . Gutenberg będzie dostępny od wersji WordPress 5.0. Jeśli chcesz wypróbować go wcześniej, jest obecnie dostępny jako wtyczka .

Gutenberg to nowy edytor, który zastępuje dotychczas używany edytor TinyMce.

Dla lepszego pomysłu praca z tym edytorem będzie wyglądać tak :

WordPress Gutenberg
WordPress Gutenberg – demo

Co przyniesie nam ten redaktor?

Twórcy obiecują zmienić sposób tworzenia treści. Jego celem jest ułatwienie tworzenia serwisu przy użyciu kompleksowego zestawu narzędzi. Ten edytor pozwoli użytkownikom nie tylko pisać artykuły, ale praktycznie stworzyć stronę. Jego wkład docenią zwłaszcza osoby początkujące w projektowaniu stron internetowych.

Co to jest blok?

Bloki, z którymi współpracuje ten edytor, to sposoby tworzenia stylu układu strony. W obrębie bloku możliwa jest praca z tekstem jak w edytorze tekstu.

Możesz myśleć o edytorze bloków jako o Visual Composer lub Divi Builder , który używa wielu szablonów WordPress .

Uprość funkcjonalność strony

Gutenberg upraszcza proces pracy ze skrótami, widżetami, menu, metaboksami i wieloma innymi elementami formatowania i tworzenia funkcjonalności witryny. Wszystkie te funkcje będą dostępne jako bloki. Wiele funkcji formatowania stron internetowych będzie dostępnych bez znajomości kodowania.

Edytuj bloki

W edytorze poszczególne bloki można łatwo edytować i przesuwać po stronie w wybrane miejsce. W bloku znajduje się wiele obszarów wyświetlania pasków narzędzi. Pozwoli to użytkownikowi lepiej skupić się na tworzeniu samego serwisu.

wideo Gutenberga
Bloki w edytorze

Możesz być również zainteresowany tym, czy możesz dodawać filmy z YouTube i Vimeo w edytorze. Tak, będę. Stworzysz własny blok dla każdego postu audio i wideo.

Jak Gutenberg wpłynie na istniejące witryny?

Redaktor nie powinien zakłócać istniejącej witryny WordPress . Wszystkie jego elementy można przenosić bez zbędnych zmian. Wspiera już istniejącą funkcjonalność serwisu. Do przesyłania skrótów i metaboxów stopniowo tworzone są narzędzia, które na to pozwolą. Przynajmniej taka jest teoria, zobaczymy co przyniesie praktyka 🙂

Shortcodes i metaboxy

Skróty będą nadal działać bez zmian. Jeśli nadal będziesz ich używać podczas tworzenia witryny, nadal będziesz mógł z nich korzystać. Gutenberg oferuje nowy sposób ich tworzenia i podglądu:

Gutenberg-skrót-kod
Praca ze skrótami

Większość metaboxów będzie nadal działać bez zmian. Niektóre będą wymagały aktualizacji, inne zostaną przekonwertowane na bloki. Edytor obsługuje wszystkie inne popularne typy postów.

Zalety Gutenberga

Zmiana tworzenia i edycji serwisu przyniesie:

 1. Nowy sposób tworzenia strony jako całości poprzez bezpośrednią edycję pozwoli na uproszczone podejście do edycji poszczególnych jej elementów.
 2. Zmniejsza złożoność istniejącego interfejsu poprzez ujednolicenie wielu interfejsów.
 3. Przynosi unowocześnienie i uproszczenie edycji, pisania i publikacji serwisu oraz jego komponentów.
 4. Ułatwia dodawanie funkcjonalności strony internetowej.
 5. Intuicyjny projekt ułatwia pracę z niektórymi istniejącymi funkcjami, takimi jak łączenie postów i dodawanie obrazów.
 6. Bloki upraszczają proces personalizacji serwisu.
 7. Nowy widok ogólnego wyglądu strony otwiera nowe możliwości dla JavaScript.
 8. Pozwala na jednoczesną pracę kilku osób na poszczególnych sekcjach.
 9. Dzięki licznym narzędziom do edycji bloków pozwala na stworzenie złożonej struktury internetowej.

Edycja bloków

Każdy blok można edytować osobno na stronie. Możesz tworzyć wiele bloków na raz. Możesz także przełączać się między treścią a html.

Menu Gutenberga
Edycja demo

Bloki można łatwo przesuwać po stronie. To chyba największa korzyść redaktora. Sposób przenoszenia jest znacznie dokładniejszy niż poprzedni sposób tworzenia strony. Podgląd na żywo jest dostępny na każdym etapie strony, aby graficznie edytować stronę.

Więcej funkcji WordPress Gutenberg

Logo Gutenberga
Logo Gutenberga

W tym edytorze można również ustawić kategoryzację, tagi, wygląd fragmentu posta i tym podobne.

Praca z edytorem jest bardzo intuicyjna. Nawet początkujący to zrozumie. Po prostu naciśnij Enter, aby dodać blok. Aby dodać obrazy, podgląd itp., musisz przewinąć na dół strony.

Funkcja Kopiuj i Wklej, formatowanie nagłówków i sam tekst są ustawione bardzo dobrze.

Bloki używają danych wyjściowych HTML5.

Wady i obawy użytkowników

Pomimo wszystkich korzyści, jakie obiecuje nowy edytor, użytkownicy WordPress i społeczność mają pewne zastrzeżenia :

 • Niektóre kroki wymagają więcej kliknięć niż oryginalny edytor.
 • Samo menu zawiera trzy kolumny. Utrudnia to znalezienie niektórych funkcji.
 • Meta pola są ukryte w ustawieniach.
 • Wiele starszych szablonów nie obsługuje formatu HTML5.
 • Technologia zmieniła się podczas rozwoju. Nadal nie jest jasne, jak będą działać zagnieżdżone skróty.
 • Nie jest do końca jasne, jak będą działać metaboxy wtyczek. Ich dopasowanie do klocków będzie bardzo czasochłonne.
 • Użytkownicy wtyczek narzekają na niewystarczającą dokumentację programistyczną.
 • Nie jest również jasne, kiedy będzie dostępny WordPress 5.0.
 • Pytania dotyczące wstecznej zgodności WordPress 5.0 są niejasne.

Co jeszcze przyniesie WordPress 5.0?

Oprócz wspomnianego edytora, WordPress 5.0 wprowadzi również inne usprawnienia:

Bezpieczeństwo

WordPress 5.0, podobnie jak poprzednie wersje, kładzie nacisk na bezpieczeństwo i wprowadzi aktualizacje również w tym obszarze. Dla większego bezpieczeństwa WordPress zaleca używanie certyfikatu SSL, silnych haseł i uwierzytelniania dwuskładnikowego .

Edytor frontonu

Być może wypróbowałeś już wtyczkę Front-end. WordPress 5.0 zawiera edytor front-end. Dzięki niej będziesz mógł zmieniać i edytować posty bezpośrednio w serwisie . Działa na podobnej zasadzie co Visual Composer, ale jest łatwiejszy w użyciu. Edytor front-endowy przyspiesza pracę nad edycją serwisu.

Optymalizacja mobilna

WordPress stale poprawia responsywność. Duży nacisk kładzie na optymalizację pod kątem telefonów komórkowych. WordPress 5.0 zapewnia, że Twoja witryna może być przeglądana z dowolnego urządzenia.

Przytnij tło strony

WordPress 5.0 wprowadza również ulepszenia w zmianie tła strony. Upraszcza proces przycinania obrazu. W obecnej wersji musisz go usunąć, przyciąć, ponownie przesłać do biblioteki, a następnie ponownie umieścić na stronie. Dzięki nowemu sposobowi wymiany obrazu tła będzie to nieco łatwiejsze.

Słowo na koniec

Z doświadczenia myślę, że przejście na Gutenberga nie będzie tak łatwe , jak obecni twórcy. Jednak pomimo możliwych przejściowych niedogodności konieczne jest osiągnięcie postępu i innowacji. Dlatego cieszę się, że jak najszybciej zdecydowali się na włączenie nowego edytora do WordPress . Interesujące będzie zobaczyć, jak ta zmiana wpłynie na popularne obecnie kreatory WordPress , takie jak Visual Composer i Divi Builder .

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny? Wesprzyj mnie jego udostępnianiem. 👍
WordPress Návod v PDF

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj