Czy znasz sytuację, w której masz już witrynę, czy powiedziałbyś, że masz przegląd różnych gadżetów, zaprzyjaźniłeś się z modułami i ciągle dodajesz nowe i nowe funkcjonalności do swojej witryny? Ale czy to nie za dużo? Czy nie zgubiłeś się w tym wszystkim? Czy możesz z czystym sumieniem powiedzieć, że używasz wszystkich aktywowanych modułów?
Powodem, dla którego zdecydowałem się napisać ten artykuł, były statystyki, które pisały o rekordzie w liczbie zainstalowanych modułów. Ich liczba to niewiarygodna liczba 637 na jednej stronie. Właściciel tej strony powiedział, że jego strona działa dziwnie dobrze.
Zacząłem więc wyszukiwać w Google informacje o tym, ile modułów na jednej stronie jest za dużo. Czy jest jakaś zalecana liczba, ile powinno być na stronie i co może spowodować na stronie.
Z moich badań wynikało, że temat ten był omawiany kilkakrotnie. A czytałem nawet o pewnym uzależnieniu od instalowania coraz większej liczby modułów. To jest niezrozumiałe. WordPress oferuje do około 40 000 darmowych modułów, które możesz pobrać. A przy takiej liczbie naprawdę jest w czym wybierać.
Sam WordPress jako system CMS działa dobrze. Jeśli jednak chcesz dodać więcej funkcji do swojej witryny, nie będzie działać bez modułów. Wybór właściwych i niezbędnych modułów może nie być taki jasny. Na szczęście dzięki armii wolontariuszy i programistów możesz maksymalnie wykorzystać moduły są darmowe. Jednak często fakt, że jest zbyt wiele opcji do wyboru, powoduje problemy.
Dlaczego faktycznie powstały moduły?
Moduły powstały głównie z jednego wyraźnego powodu. Daj użytkownikom WordPress większą kontrolę nad wyglądem i działaniem ich witryny bez konieczności rozumienia kodu.
To jest proste. Szybka instalacja, późniejsza aktywacja i to wszystko więcej – mniej bez większych umiejętności technicznych. Ale jak wszystko, niektóre moduły nie działają bez błędów.
Czy liczba modułów jest związana z tym, że strona nie działa poprawnie?
Odpowiedź brzmi tak lub nie. Google nie udzielił mi jasnych odpowiedzi. Jedno jest pewne, zbyt wiele modułów może spowodować, że strona ładuje się strasznie długo, a niektóre posty lub zdjęcia mogą się w ogóle nie załadować. Jedyną określoną liczbę wypowiedział Dan Morris. Współzałożyciel serwisu WordPress Curve, który twierdzi, że optymalna liczba modułów to 20. Podkreślił, że w tym przypadku mniej znaczy po prostu więcej. Dodał jednocześnie, że nie ma sztywnych reguł, których należy przestrzegać, jeśli chodzi o liczbę modułów.
Ale chodzi o to, że zbyt wiele modułów na stronie może potencjalnie powodować problemy. Co?
Problem nr 1: Strona ulega awarii.
Nikt nie jest idealny. Nawet najlepsze moduły stworzone przez renomowanych programistów mogą zawierać błędy. WordPress ma charakter open source. Co mam przez to na myśli? W tworzenie modułów zaangażowana jest duża liczba wolontariuszy. Jednocześnie może się po prostu zdarzyć, że coś jest tu i tam zakodowane, ale wychodzi. Unikanie modułów pomaga uniknąć źle napisanych modułów. W zależności od tego, jak wysoką ocenę i liczbę pobrań ma moduł, możesz łatwo sprawdzić, jak jest z jego jakością.
Zagadnienie 2: Szybkość i wydajność strony
Wiele osób martwi się ładowaniem strony i szybkością. Oczywiście w połączeniu z modułami im więcej modułów zainstalowaliśmy i działamy, tym większe założenie, że strona będzie wolniejsza. Wynika to ze złożoności całego procesu. Problem jest uproszczony, ponieważ każdy moduł może (nie musi, zależy od tego) z typu modułu) dodaj kod, który jest przetwarzany za każdym razem, gdy odwiedzasz dowolną stronę. Czas przetwarzania zależy od tego, co robi moduł i jak dobrze jest zaprogramowany.
Zagadnienie 3: Bezpieczeństwo witryny
Wiele zostało opisanych na temat bezpieczeństwa i różnych wskazówek dotyczących bezpieczeństwa witryny. Dzieje się tak również dlatego, że prawdopodobieństwo, że hakerzy dostaną się do Twojej witryny, jest więcej niż realne. Jeśli nie masz wystarczająco bezpiecznej strony i zaatakują ją hakerzy, możesz stracić wszystkie ważne i mniej ważne dane z nocy na dzień. Naprawienie szkód będzie cię wtedy kosztowało dużo wysiłku i czasu.
Problem nr 4: Niezawodność modułów
Problemy z niezawodnością są najczęściej spowodowane słabą jakością kodu. Jest to dodatkowo związane ze słabymi poziomami wsparcia, wolnymi aktualizacjami i ogólną wydajnością modułu.
Tego wszystkiego można (potencjalnie) uniknąć. W jaki sposób?
Problemy związane z instalacją tych modułów mogą wydawać się nieskończone. Ale nie bądź od razu negatywny. Wystarczy trochę planowania i kilka pomocnych wskazówek zweryfikowanych przez ekspertów.
- Sprawdź, czy nie ma zduplikowanych funkcji
Jeśli myślisz o instalacji nowego modułu, zanim ponownie skuszą Cię ścieżki przycisku „pobierz”, upewnij się, że już zainstalowane moduły nie mają potrzebnych funkcji. To sprawdzenie zapobiega instalacji zduplikowanych modułów. - Spowolnienie
Zbyt wiele modułów jest zwykle kojarzonych ze spowolnieniem strony. Gdy masz mniej, zmniejszasz ogólne obciążenie serwera, a Twoja witryna będzie działać szybciej. - Test wydajności
Prostym rozwiązaniem jest przetestowanie szybkości ładowania strony przed i po zainstalowaniu wybranego modułu. Na przykład możesz wypróbować Google PageSpeed Insight lub moduł P3 , który generuje raport wydajności dla Twojej witryny. - Test modułu
Przetestuj nowe moduły na nieaktywnej stronie. Na przykład utwórz osobną stronę, która będzie używana do takich „prób”. Zapobiegnie to ryzyku, że coś pójdzie nie tak z Twoją witryną i stracisz dane lub zepsujesz całą stronę. - Ochrona
Rdzeń WordPress jest bezpieczny, ale wystarczy jeden zły moduł, a hakerzy mogą bardzo łatwo dostać się do Twoich danych. Nawet poprawnie działający moduł może mieć w sobie luki w zabezpieczeniach.
Co z tym? Wykonaj kopię zapasową wszystkiego poprawnie, zaktualizuj i korzystaj z modułu bezpieczeństwa.
Jeśli nie możesz oprzeć się pobieraniu nowych modułów, podsumowałem kilka wskazówek, które pomogą Ci zdecydować, czy naprawdę potrzebujesz modułu, czy nie.
Wszystko zależy od jakości, a nie ilości. Należy pamiętać, że nie tylko duża ilość przyczyną problemu są moduły. Przyczyną często jest zły kod. Szukając modułów, skup się zwłaszcza na tych opracowanych przez szanowanych autorów społeczności WordPress . Szukaj modułów o wysokich ocenach. Nie zapomnij również regularnie usuwać modułów, których już nie używasz. Skoncentruj się również na informacjach o aktualizacjach i statystykach pobierania. Zaufany i niezawodny moduł będzie regularnie aktualizowany.
Wierzę, że moje rady Ci pomogą i dokonasz odpowiedniej inwentaryzacji modułów.
Podziel się z nami w komentarzach ile modułów masz na swojej stronie. Czy ty też jesteś jednym z tych, którzy nie mają w sobie takiego przeglądu? A może wręcz przeciwnie, czy wiesz dokładnie, jakich modułów używasz?
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny? Wesprzyj mnie jego udostępnianiem. 👍